Minimalistyczne paznokcie w stylu clean girl aesthetic, naked glitter czy lipgloss nails to jedne z najpopularniejszych stylizacji od kilku sezonów. Prosty i subtelny manicure możesz z łatwością wykonać samodzielnie w domu – co jednak ze kształtem? Co zrobić, aby naturalne paznokcie zachwycały?

Podstawową kwestią jest wybór kształtu, który chcesz nadać swoim paznokciom. Do najpopularniejszych należą:

 • owal
 • migdał
 • kwadrat
 • zaokrąglony kwadrat (squoval)
 • stileto (szpic)
 • ballerina (trumienka)

Najbardziej naturalnie wyglądają paznokcie półokrągłe – ten kształt najłatwiej osiągnąć. Jeśli jednak poćwiczysz, nawet bardziej wymagająca trumienka będzie w zasięgu twoich możliwości.

Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Jak piłować naturalne paznokcie, aby nie zniszczyć płytki, a jednocześnie osiągnąć zamierzony efekt? Warto trzymać się kilku podstawowych rad, dzięki którym manicure zacznie wyglądać coraz lepiej.

 1. Zanim przejdziesz do piłowania, zadbaj o to, aby paznokcie były suche.
 2. Akcesoria, których będziesz używać, powinny być czyste.
 3. Oprzyj dłoń – nie powinno się piłować paznokci w powietrzu.
 4. Zawsze piłuj w tym samym kierunku – w ten sposób unikniesz rozdwojenia.
 5. Postaraj się obrać punkt centralny – dla przykładu będzie to wierzchołek twojego szpicu. Dzięki temu symetryczne spiłowanie obu brzegów paznokcia może okazać się prostsze.
 6. Postaraj się nie piłować za mocno – przepiłowana płytka nie tylko nie będzie wyglądać atrakcyjnie, może również wiązać się z uszkodzeniami.
 7. Jeśli używasz pilników o różnej gradacji, zacznij od najostrzejszego i stopniowo sięgaj po coraz delikatniejszy.
 8. Po skończeniu piłowania nałóż oliwkę na skórki i paznokcie.

Jak równo piłować paznokcie? Nie bez znaczenia pozostaje pilniczek, którego użyjesz. Jeśli piłowanie paznokci ci nie wychodzi, spróbuj zmienić rodzaj pilniczka, którego używasz.

Jak piłować paznokcie? Wybór pilnika

Jaki pilniczek wybrać?

 • Pilniki papierowe – różnią się gradacją, mogą być ostrzejsze lub bardziej delikatne. W przypadku naturalnych paznokci poleca się pilniki o gradacji 100-240. Cechują się niezbyt długą żywotnością. Za to występują w ciekawych kształtach – papierowe owalne lub półksiężycowe pilniki mogą ułatwić piłowanie. Trudno jednak zachować je w czystości.
 • Pilniki metalowe – cechują się dużo większą wytrzymałością od papierowych, jednak jednocześnie są o wiele ostrzejsze. Nie sprawdzą się każdemu!
 • Pilniki szklane – są zdecydowanie bardziej subtelne od pilników metalowych, a zarazem podobnie wytrzymałe. Mogą jednak okazać się nie tak wygodne w użytkowaniu jak pilnik papierowy. 

Jak piłować paznokcie bez pilniczka? Najczęściej wybieraną alternatywą dla pilników jest frezarka. Jeśli zachowasz ostrożność, uda ci się za pomocą frezarki nie tylko skrócić naturalne paznokcie, ale również nadać im wymarzony kształt. Zwróć uwagę jednak na to, aby podczas piłowania paznokci frezarką nie dociskać urządzania za mocno – wówczas zniszczysz płytkę paznokcia. Prawidłowe piłowanie nie powinno wiązać się z uszkodzeniami.

Kształty paznokci – jakie wybrać?

Niestety, nie zawsze wystarczy kierować się gustem podczas wyboru kształtu, jaki chcesz nadać swoim paznokciom. Zwłaszcza, jeśli mowa o naturalnej płytce – musisz wziąć pod uwagę również długość i kształt swoich paznokci.

Jak piłować krótkie paznokcie?

W przypadku bardzo krótkich paznokci polecamy zrezygnować ze szpicu oraz balleriny – te kształty są możliwe do osiągnięcia wyłącznie na dłuższych paznokciach. Najlepszym rozwiązanie będzie owal lub paznokcie półokrągłe.

Szeroka płytka paznokcia – jak piłować?

Aby wysmuklić szeroką płytkę paznokcia, dobrze zdecydować się na migdałki. Paznokcie będą delikatnie spiczaste, ale ich zaokrąglona końcówka sprawi, że będą wyglądać subtelnie. Proponujemy jednak zrezygnować z kwadratów – w przypadku szerokich paznokci mogą sprawiać, że palce będą wydawały się krótsze i szersze niż są w rzeczywistości.

Jak piłować paznokcie na kwadratowo?

Jak piłować paznokcie na kwadraty?

 1. Nie piłuj paznokci w powietrzu – oprzyj dłoń.
 2. Ułóż pilniczek prostopadle do palca.
 3. Pamiętaj, aby piłować wyłącznie w jedną stronę. Dzięki temu łatwiej będzie zachować prosty kształt.
 4. Gdy paznokieć będzie spiłowany na prosto, przyłóż pilniczek równolegle do palca, a następnie spiłuj boczne krawędzie paznokcia.
 5. Jeśli zależy ci na subtelniejszym kształcie, zaokrąglij brzegi – powstanie modny kształt squoval.

Wiele kobiet decyduje się na kwadratowy kształt paznokci ze względu na wygodę. To jeden z prostszych kształtów paznokci, z łatwością osiągniesz go samodzielnie. Weź jednak pod uwagę, że geometryczny kształt o ostrych krawędziach może sprawiać, że twoje paznokcie będą bardziej narażone na zadarcia czy rozdwojenia.

Jak piłować paznokcie? Kształt ballerina

Manicure w kształcie trumienki wszedł do trendów za sprawą Kylie Jenner – paznokcie w stylu gwiazdy robią wrażenie, mogą jednak stanowić wyzwanie dla początkujących stylistek. Ten kształt przypomina popularne kwadraty – również jest dość ostro zakończony. W tym przypadku jednak boki paznokcia są odrobinę zwężane do środka. Zacznij od piłowania ich pod kątem 40-45 stopni, a następnie spiłuj dłuższą krawędź paznokcia na prosto.

Jak piłować paznokcie na owal?

Owal to kolejny niewymagający kształt paznokci, który zarazem zawsze będzie wyglądał świetnie. Nada paznokciom naturalnego wyglądu, a co więcej – pasuje do wszystkich długości. Owalny kształt paznokcia jest najmniej narażony na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, złamania i zadarcia.

 1. Połóż dłoń na podparciu.
 2. Poruszaj pilniczkiem w taki sposób, aby twoje ruchy odpowiadały kształtowi opuszków palców.
 3. Do stworzenia owalnego kształtu może się przydać zaokrąglony, księżycowy pilniczek. Piłuj wyłącznie w jednym kierunku.

Na pierwszy rzut oka popularne paznokcie migdałki przypominają swoim kształtem owal. Okazuje się jednak, że zrobienie manicure’u w kształcie migdałków wymaga większej wprawy.

Jak piłować paznokcie na migdałki?

 1. Podeprzyj dłoń.
 2. Piłowanie rozpocznij od boków paznokcia – spiłuj je mniej więcej pod kątem 45-60 stopni. Postaraj się, aby oba brzegi były symetryczne względem siebie. Gdy skończysz piłować, twoje paznokcie będą miały dość spiczasty kształt.
 3. Kolejnym krokiem jest zaokrąglenie czubków.

Jeśli nie zaokrąglisz końcówki, twoje paznokcie pozostają szpiczaste – to jeden z najtrudniejszych kształtów do osiągnięcia. Zwykle wykonuje się go na paznokciach długich i przedłużanych. Aby szpic był naprawdę efektowny, potrzeba wprawy – nie tylko w piłowaniu paznokci, ale również w umiejętnym przedłużaniu.

Jak piłować paznokcie u nóg?

W przypadku pedicure'u sprawa jest znacznie mniej skomplikowana – paznokcie piłowane są zwykle w proste, subtelne i niewymagające kształty. Mimo to ich piłowanie może wiązać się z kilkoma wątpliwościami. Na co zwrócić uwagę?

 • Nie piłuj paznokci u stóp za krótko. Wówczas możesz narazić się na powstanie zakażenia – odkryta, miękka tkanka opuszka charakteryzuje się mniejszą odpornością na zapalenia. Nieprawidłowo przeprowadzony pedicure może wiązać się także z uszkodzeniem macierzy paznokcia, a to oznacza zmiany chorobowe, ból i dyskomfort.
 • Jednocześnie jednak staraj się regularnie piłować paznokcie u stóp tak, aby nie były zbyt długie – mogą wówczas przybierać skręcony kształt. Oprócz tego, długie paznokcie u stóp będą zahaczać się o buty, co nie jest zbyt komfortowe.
 • Jak piłować paznokcie na półokrągło? Przede wszystkim weź pod uwagę kształt opuszka. Zacznij piłowanie od boków i zaokrąglij je, a następnie skróć lub spiłuj paznokieć u stóp. Twój pedicure będzie wyglądał świetnie, jeśli zaokrąglisz boki naturalnej płytki.

Pedicure – jak wykonać krok po kroku? Piłowanie to tylko jeden z wielu elementów pielęgnacji paznokci u stóp. Dowiedz się, jakich jeszcze błędów nie popełniać, aby efekt był satysfakcjonujący.