Civil March For Aleppo (Marsz dla Aleppo) ma szansę na pokojową nagrodę Nobla. Marsz, który miał na celu odtworzenie drogi uchodźców, w 232 dni pokonał trasę z Berlina do granic Syrii. Zapoczątkowała go 26 grudnia 2016 Polka mieszkająca w Berlinie. Annie Alboth udało się namówić początkowo 300 osób (wszystko zaczęło się od wpisu na Facebooku "A co by było, gdybyśmy tam poszli? Pokojowym marszem wyrazili niezgodę na śmierć niewinnych?"), ale ta inicjatywa szybko rozrosła się do 3,5 tysiąca uczestników z 62 krajów, którym udało się przejść przez 12 państw.  Gdy do mediów trafiła informacja o tym wyróżnieniu na Facebooku uchodźcy.info pojawił się wpis wraz z oświadczeniem organizatorów marszu:

"Po usłyszeniu o nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla, ludzie, którzy w ubiegłym roku współtworzyli CMFA, chcą bardzo mocno podkreślić i raz jeszcze skorzystać z okazji, by wezwać do pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii i powstrzymania wszystkich aktów przemocy na jej terytorium.

Kolejną kwestią podkreślaną podczas marszu było odrzucanie przez państwa członkowskie UE wielu osób ubiegających się o azyl. Podczas gdy UE ma ograniczone uprawnienia do zakończenia konfliktu wewnątrz Syrii, nikt nie może kwestionować jej zdolności do przyjmowania uchodźców i osób potrzebujących ochrony międzynarodowej."

Nagrody Nobla tradycyjnie zostaną wręczone 10 grudnia na gali z udziałem króla Szwecji, jednak komitet ujawnia laureatów już wcześniej. Wyjątkiem jest Pokojowy Nobel przyznawany przez Norweski Komitet Noblowski, a statuetkę i nagrodę przekazuje zwycięzcy król Norwegii. Na liście laureatów tego wyróżnienia znaleźli się m.in. Theodore Roosevelt, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Woodrow Wilson, Jane Addams, Martin Luther King, UNICEF, Willy Brandt, Amnesty International, Matka Teresa z Kalkuty, Tenzin Gjaco, Michaił Gorbaczow, Nelson Mandela, Szimon Peres, Kofi Annan, Barack Obama, Unia Europejska, czy Lech Wałęsa.

Anna Alboth jest dziennikarką, autorką książki podróżniczej "Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej" i współautorką bloga thefamilywithoutborders.com. Jest również mamą dwóch córek, Hani i Mili.