Jaki efekt daje henna pudrowa brwi?

Henna pudrowa brwi to popularny zabieg kosmetyczny, który nadaje intensywniejszego koloru włoskom. Sprawia tym samym, że brwi wydają się pełniejsze bez konieczności sięgania po kosmetyki do makijażu. „Efekt odbicia na skórze po użyciu henny pudrowej, choć pierwotnie jest ubocznym zjawiskiem, cieszy się dużą popularnością wśród klientek. Pomaga zdefiniować kształt brwi, maskuje braki we włoskach, a także harmonizuje kolor, dzięki czemu jest traktowany jako korzystny element procesu farbowania” – mówi Izabela Kurkiewicz, kosmetolożka i stylistka brwi z Warszawskiego salonu Let’s Beauty w Elektrowni Powiśle.

Ile utrzymuje się henna pudrowa na brwiach?

Henna pudrowa na brwiach może utrzymać się nawet do kilku tygodni. Należy pamiętać, że nie jest to makijaż permanentny – wraz z upływem dni i tygodni będzie coraz mniej widoczna. Z tego powodu, aby cieszyć się stałym efektem podkreślonych brwi, zabieg należy regularnie powtarzać. „Ogólnie rzecz biorąc, henna pudrowa na skórze może utrzymywać się od kilku dni do 2 tygodni, a na włosach brwi nawet do kilku tygodni. Zbyt intensywne mycie tego obszaru, może skrócić trwałość henny na skórze” – mówi stylistka brwi. Trwałość efektu po hennie pudrowej brwi zależy od kilku czynników. „Czas, przez jaki henna pudrowa utrzymuje się na skórze i włosach brwi, może się różnić w zależności od indywidualnych warunków, takich jak rodzaj skóry, sposób aplikacji i czas ekspozycji” – tłumaczy.

Czym jest henna pudrowa brwi?

Naturalna henna pudrowa do brwi to sproszkowany barwnik, który od wieków jest używany do zabiegów kosmetycznych, między innymi do przyciemniania włosów, rzęs i brwi. „Henna pudrowa to naturalny proszek pozyskiwany z liści rośliny Lawsonia inermis. Ze względu na swoje właściwości barwiące roślina ta jest szeroko stosowana zwłaszcza w kulturach orientalnych” – mówi Izabela Kurkiewicz. 

Jak tłumaczy kosmetolożka, współcześnie do zabiegów kosmetycznych rzadko kiedy używa się henny w czystej postaci: „Henna może zawierać różne składniki, w zależności od producenta i specyfiki produktu. Oprócz substancji barwiącej, czyli lawsony, mogą być do niej dodane inne naturalne składniki, takie jak zioła, ekstrakty roślinne, czy olejki eteryczne, a także dodatki chemiczne m.in. konserwanty (takie jak parabeny), emulgatory, substancje stabilizujące, czy czasem sztuczne barwniki”.

Dodanie tych dodatków do henny pudrowej ma sprawić, że produkt kosmetyczny będzie efektywniejszy. „Te dodatki mogą być używane w celu poprawy trwałości, konsystencji lub estetyki produktu” – dodaje stylistka.

Czym różni się henna pudrowa od zwykłej?

Henna pudrowa i farba do brwi to dwa różne produkty, różniące się składem, procesem aplikacji oraz efektem jak zapewniają. Oto podstawowe różnice:

Skład i pochodzenie

Henna pudrowa zawiera w większości naturalne składniki, a głównym barwnikiem jest lawsona pochodząca z rośliny henny. Jest to naturalna alternatywa dla chemicznych farb do włosów. Natomiast farba do brwi może zawierać różne składniki chemiczne, które umożliwiają trwałe barwienie włosków brwi. Często zawiera substancje utleniające.

Proces aplikacji

Proces aplikacji henny pudrowej jest często bardziej czasochłonny niż farb do brwi, a także wymaga większej precyzji, ponieważ efekt jest odbity również na skórze. Aplikacja farby do brwi jest zazwyczaj prostsza. Efekt na skórze różni się wizualnie od efektu henny pudrowej, nie jest tak intensywny i jest łatwiejszy do zmycia. 

Efekty i trwałość

Henna pudrowa daje bardziej naturalny kolor, zazwyczaj są to różne odcienie brązu. Trwałość henny na brwiach może być zróżnicowana i zależy od indywidualnych predyspozycji, ale zazwyczaj utrzymuje się dłużej od farby do brwi. Z kolei farba do brwi daje intensywniejszy kolor i może być trwalsza, jednakże w tym samym czasie efekt, jaki daje, może być mniej naturalny.

Możliwość wystąpienie niepożądanych reakcji 

Ogólnie rzecz biorąc, henna pudrowa jest przyjaźniejsza i bezpieczniejsza dla skóry od innych metod farbowania brwi, przez co jest polecana osobom o wrażliwej skórze. Ze względu na obecność substancji chemicznych, niektóre osoby mogą gorzej reagować na farby do brwi. Jednakże zarówno farby do brwi, jak i henna pudrowa, mogą potencjalnie wywołać reakcje alergiczne lub uczulenia u niektórych osób, więc przed planowaną stylizacją brwi warto wykonać próbę uczuleniową.

Czy warto robić hennę pudrową?

Decyzja o używaniu henny pudrowej zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Henna pudrowa jest naturalnym produktem roślinnym, co sprawia, że jest popularna wśród osób poszukujących alternatyw do chemicznych farb do włosów. Henna pudrowa nie tylko daje efekt bardziej pełnych brwi bez konieczności makijażu. Co ważne, może ona pozytywnie wpłynąć na kondycję włosów. „Henna pudrowa jest uznawana za produkt, który może poprawić ogólną kondycję włosów. Może sprawić, że włosy stają się mocniejsze, błyszczące i bardziej odporne. Jednakże efekty te mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech włosów i metody aplikacji” – objaśnia Izabela Kurkiewicz.

Czego nie wolno robić po hennie pudrowej?

Po zastosowaniu henny pudrowej zaleca się przestrzeganie pewnych środków ostrożności. Oto kilka rzeczy, których nie powinno się robić po hennie pudrowej:

Unikaj częstego mycia 

Nie zaleca się częstego mycia obszaru, który został poddany zabiegowi henny pudrowej. Może to negatywnie wpłynąć na trwałość efektu.

Unikaj silnych detergentów 

Stosowanie agresywnych detergentów lub substancji chemicznych na obszarze zafarbowanym henną może przyspieszyć zmywanie koloru.

Unikaj intensywnych treningów 

Intensywne pocenie się, szczególnie bezpośrednio po zabiegu henny, może wpływać na trwałość efektu barwienia.

Bądź ostrożna podczas aplikacji innych produktów 

Jeśli używasz innych kosmetyków lub produktów do pielęgnacji, staraj się unikać bezpośredniego kontaktu z obszarem poddanym zabiegowi henny.

Nie używaj silnych peelingów

Unikaj stosowania ostrych substancji złuszczających, które mogą przyspieszyć zmywanie henny z powierzchni skóry.

Zawsze warto również zapoznać się z zaleceniami producenta danej henny pudrowej, ponieważ różne produkty mogą mieć różne wymagania dotyczące pielęgnacji po zabiegu. Teraz już znasz odpowiedź, na wszystkie pytania związane z henną pudrową brwi.