Popularność Instagrama nie spada – to wciąż bardzo często odwiedzana aplikacja. Nie tylko przez prywatnych użytkowników, ale również profesjonalnych blogerów czy influencerów. I chociaż oni już raczej nie mają problemów z zasięgami, dla nowo powstałych kont prowadzenie działalności na Instagramie może nie należeć do najprostszych.

Dlatego, aby ułatwić innymi znalezienie twojego profilu i dotarcie do treści, które przygotowujesz, warto poznać najlepsze hashtagi na Instagram i dowiedzieć się, w jaki sposób zwiększyć swoją popularność. Jeśli do tej pory nie używałaś hashtagów – czas to zmienić.

Hashtagi na Instagram – co to?

Jeśli używasz na co dzień Instagrama, z pewnością spotkałaś się już z hashtagami. W ten sposób nazywa się słowa poprzedzone znakiem #.

Hashtag możesz potraktować jako słowo-klucz, które najlepiej opisuje dodane przez ciebie zdjęcie. Po kliknięciu w hashtag, użytkownik zostanie przekierowany do innych, podobnych (oznaczonych w ten sam sposób) postów.

Dzięki temu inni użytkownicy mogą trafić na twój post, przeglądając interesujący ich hashtag. To też sprawia, że zdjęcia są  przypisywane do różnych grup tematycznych.

Oprócz tego, Instagram umożliwia opcję obserwowania hashtagów. Dzięki temu możesz dotrzeć ze swoimi treściami nawet do osób, które cię nie followują.

Jak dodać hashtag na Instagram?

Dodawanie hashtagów na Instagram jest wyjątkowo proste – wystarczy pod zdjęciem, w miejscu opisu, dodać znak #, a następnie wpisać wybrane przez siebie hasło. Tak oznaczony hashtag automatycznie będzie wyróżniał się na niebiesko.

Chociaż początkowo hashtagów używano wyłącznie pod postami, obecnie dobrze używać ich również na Instastories. Nie zapomnij o hashtagach, gdy dodajesz reelsa!

Ile hashtagów dodawać?

Maksymalnie pod postem możesz dodać 30 hashtagów. Jednak, uważa się, że jest to zdecydowanie za dużo, aby twój post pozostał atrakcyjny. Najczęściej poleca się dodawanie od 11 do 15 hashtagów pod jednym zdjęciem.

Warto jednak obserwować, jaki ruch udało ci się wygenerować i korzystać ze statystyk – wówczas samodzielnie określisz najlepszą dla ciebie liczbę hashtagów. Co istotne, nie dodawaj tych samych tagów za każdym razem – osiągniesz odwrotny skutek.

Jakie hashtagi na Instagram wybrać?

Wybierając hashtagi, kieruj się kilkoma podstawowymi zasadami:

 • Zacznij od hashtagów, które najlepiej opiszą twoje zdjęcie. Wybierz kilka tagów z tej samej grupy tematycznej, mogą one mniej lub bardziej nawiązywać do zdjęcia. Dzięki temu przyciągniesz do siebie nie tylko osoby, które szukały zdjęć pod jednym konkretnym tagiem, ale i wszystkich innych, zainteresowanych podobną tematyką.
 • Jeśli celujesz w zagranicznych odbiorców, postaw na hashtagi po angielsku.
 • Nie zapomnij o tagach związanych z lokalizacją. Zwłaszcza, jeśli prowadzisz lokalny biznes czy podróżnicze konto.
 • Dodaj hashtag z nazwą swojego bloga, jeśli taki posiadasz, czy marki, którą promujesz. Możesz nawet wymyślić swój unikalny hashtag, pod którym inni znajdą wszystkie twoje posty związane z konkretnym tematem.
 • Sięgnij po hashtagi, które aktualnie trendują na Instagramie. Być może to właśnie dzięki nim dotrzesz do nowych odbiorców.

Skąd jednak wiedzieć, jakie hashtagi zadziałają i przyciągną do nas nowych użytkowników? Warto zapoznać się z rankingami hashtagów.

Najpopularniejsze hashtagi na Instagramie w 2022 – lista

Sięgniecie po najpopularniejsze hashtagi na Instagramie z pewnością nie zaszkodzi. To właśnie tych hashtagów używa najwięcej osób, to pod nimi można znaleźć najwięcej zdjęć – jest więc spore prawdopodobieństwo, że twój post zostanie zauważony.

TOP30 hashtagów na IG

 1. #love
 2. #instagood
 3. #photooftheday
 4. #fashion
 5. #beautiful
 6. #happy
 7. #cute
 8. #tbt
 9. #like4like
 10. #followme
 11. #picoftheday
 12. #follow
 13. #me
 14. #selfie
 15. #summer
 16. #art
 17. #instadaily
 18. #friends
 19. #repost
 20. #nature
 21. #girl
 22. #fun
 23. #style
 24. #smile
 25. #food
 26. #instalike
 27. #likeforlike
 28. #family
 29. #travel
 30. #fitness

Najpopularniejsze hashtagi w Polsce

 1. #polishgirl
 2. #poland
 3. #mama
 4. #polishboy
 5. #f4f
 6. #polska
 7. #warszawa
 8. #wakacje
 9. #polishwoman
 10. #polskadziewczyna
 11. #instamama
 12. #dom
 13. #pies
 14. #kot
 15. #love
 16. #katowice
 17. #krakow
 18. #wycieczka
 19. #auto
 20. #makijaż

Jednak, używanie najpopularniejszych tagów nie jest gwarancją sukcesu. Przede wszystkim oryginalne, zaangażowanie treści i wyróżniający się content sprawi, że przyciągniesz do siebie odbiorców. 

Hashtagi na IG – skróty i ich znaczenie

Wiele z najpopularniejszych tagów na Insta to skróty. Dobrze je znać, aby odpowiednio się nimi posługiwać, ale też rozumieć, o co chodzi innym użytkownikom. O jakich hashtagach mowa?

 • #potd – ten skrót oznacza #photooftheday czy #picsoftheday, czyli ulubione zdjęcie danego dnia,
 • #ootd – a więc #outfitoftheday – stylizacja dnia,
 • #tbt – skrót od Throwback Thursday, w ten sposób oznacza się zdjęcie z przeszłości, dodane w czwartek,
 • #l4l, #f4f , #s4s – #likeforlike, #followforfollow, #shareforshare – te tagi oznaczają, że chętnie wymienisz się z kimś lajkiem, obserwacją czy udostępnieniem,
 • #bff – znany skrót oznaczający best friend forever – ten hashtag można często znaleźć pod zdjęciami z najlepszymi przyjaciółmi,
 • #irl – oznacza in real life.

Oprócz tego, warto wiedzieć, że z pewnych skrótów nie należy korzystać. Instagram banuje hashtagi, które wprost kojarzą się z treściami wyłącznie dla dorosłych – #milf to jeden z przykładów hashtaga, z którego korzystanie jest zakazane.

Gotowe hashtagi na Instagram do skopiowania

Aby maksymalnie ułatwić dodawanie hashtagów, stworzono generatory oraz inne narzędzia, dzięki którym możesz wybrać najlepsze dla ciebie tagi. Jeśli więc zależy ci na rozkręceniu konta i zdobyciu większej popularności, polecamy sięgnąć po takie narzędzia, jak:

 • Hashtagify.Me – na podstawie podanego przez ciebie hashtagu proponuje całą grupę powiązanych z nim, podobnych tagów,
 • IQ Hashtags – zbiera dane dotyczące hashtagów i ich efektywności,
 • TagFire – uaktualnia listę najpopularniejszych hashtagów – możesz łatwo je skopiować i dodać pod swoim postem,
 • TagsFinder – pomaga w wyszukiwaniu hashtagów, również lokalnych,
 • Hashtracking – obserwuje popularność danych hashtagów,
 • Iconossquare – zajmuje się nie tylko hashtagami, ale i poddaje analizie cały ruch, jaki udało ci się wygenerować na profilu.

Sięgnięcie po narzędzia do analizy ruchu na profilu może okazać się niezbędne, jeśli prowadzisz profesjonalne konto biznesowe i zależy ci na zdobyciu zaangażowanych followersów. Warto zainteresować się, w jaki sposób działają zaproponowane programy – zwłaszcza, że część z nich działa także za darmo.

Jak skutecznie dobrać hashtagi na Instagram?

Eksperci i ekspertki nie mają wątpliwości, że należy używać hashtagów, aby zwiększać swoją popularność i generować większy ruch na profilu. Jednak – na jakiej podstawie wybierać hashtagi, aby przyniosło to efekt?

 • Pamiętaj, że najpopularniejsze hashtagi nie zawsze są najbardziej efektywne. Używa ich najwięcej osób, co też oznacza, że konkurencja jest spora – twoje zdjęcie może zginąć pośród tysiąca innych, a wyłącznie chwilę po dodaniu będzie widoczne dla nowych użytkowników.
 • Hashtagi do selfie, hashtag na bio... – w każdym przypadku używaj innych tagów. To, że raz konkretne hashtagi wygenerowały spory ruch, nie oznacza, że zawsze tak będzie.
 • Znacznie lepszą opcją jest dodanie takich hashtagów, które są umiarkowanie popularne, ale zgadzają się z tematyką zdjęcia. Wówczas przyciągniesz kogoś, kto naprawdę jest zainteresowanymi prezentowanymi przez ciebie treściami. Taki obserwator zostanie na dłużej, będzie wykazywał się aktywnością – a przecież o to chodzi.
 • Sprawdź zbanowane hashtagi – możesz do tego wykorzystać polecane wcześniej narzędzia. W żadnym wypadku nie dodawaj zakazanych tagów! Wówczas widoczność twojego zdjęcia będzie ograniczona.

Co istotne, nie załamuj się jeśli nie uda ci się od razu zdobyć tysięcy nowych obserwatorów. Sprawdź, jak oczyścić umysł medytacją i zrelaksuj się, zanim podejmiesz kolejną próbę.