Jak usunąć włosy na rękach? Czy warto depilować ręce? Golenie rąk depilatorem, woskiem, jednorazową maszynką, a może po prostu rozjaśnienie ich specjalnymi kosmetykami? W ostatnich latach powstało naprawdę sporo nowatorskich metod, dzięki którym pielęgnacja owłosienia na ciele i depilacja rąk może być wyjątkowo łatwa i bezpieczna. 

Czy można golić ręce?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, włosy po goleniu wcale nie odrastają grubsze. Golenie, również rąk, nie ma wpływu na kolor, twardość i szybkość wzrostu włosów. Możliwe, że mogą one wydawać się bardziej szorstkie, ponieważ podczas odrastania ich krawędzie stają się dosyć tępe, ale sam włos nie ulega zmianie. To, co może zmienić grubość naturalnego włosa to na przykład intensywne zmiany hormonalne (w okresie dojrzewania lub ciąży), ale raczej nie golenie samo w sobie. Jeśli jest wykonywane w bezpieczny sposób, nie powinno przynosić żadnych niepokojących dolegliwości.

Czym golić ręce?

Jak pozbyć się włosów z rąk? Przedstawiamy najpowszechniejsze sposoby na usuwanie niechcianego owłosienia i pokrótce opowiadamy o ich zaletach oraz wadach.

Depilacja rąk depilatorem

Epilacja zyskała na popularności jako alternatywa dla golenia klasyczną maszynką. Chociaż może być stosowana do wszystkich rodzajów włosów, jest najlepsza w usuwaniu tych grubych i prostych. Jeśli nie masz ochoty lub obawiasz się epilacji laserowej, domowa epilacja może być rozwiązaniem odpowiednim dla ciebie. 

Zaletą depilacji jest to, że można ją wykonywać w domowym zaciszu i jest mniej kosztowna niż laser, ale wadą - że jest dosyć bolesna, a efekty tylko tymczasowe. Osoby z bardziej delikatną skórą mogą również skarżyć się na czerwone, swędzące wysypki po zastosowaniu tego sposobu usuwania włosów.

Jeśli urządzenie składające się z maleńkich, automatycznie obracających się pęsetek brzmi dla ciebie jak tortura, spróbuj depilacji pod prysznicem - ciepła para pomaga otworzyć mieszki włosowe i sprawia, że cały proces jest odrobinę mniej bolesny. Golenie rąk depilatorem jest skuteczne jeśli chodzi o wyrywanie włosów u nasady i bardziej dokładne, niż depilacja woskiem. Pamiętaj jednak, że aby depilacja była skuteczna, twoje włoski powinny mieć co najmniej 2 milimetry długości.

Depilacja a epilacja - czym się różnią te dwa pojęcia? Pisaliśmy o tym tutaj.

Depilacja rąk woskiem

Depilacja rąk woskiem? My polecamy coś bardziej skutecznego i mniej inwazyjnego dla skóry - depilację pastą cukrową. Depilacja pastą cukrową, podobnie jak woskowanie, usuwa włosy u nasady, ale wykorzystuje do tego pastę wykonaną z cukru, cytryny i wody. Pastę nakłada się na skórę i czeka aż stwardnieje - ten stwardniały 'cukier' następnie szybko ściąga się ze skóry, usuwając jednocześnie włosy. Sposób ten nie wymaga plastrów, a zwolennicy tej metody depilacji podkreślają, że jest ona naturalna, delikatniejsza dla wrażliwych typów skóry i mniej narażająca zewnętrzną warstwę skóry na uszkodzenia. 

Depilację pastą cukrową można wykonywać w domu za pomocą gotowych zestawów, należy pamiętać tylko, aby kontrolować temperaturę cukru przed jego zastosowaniem. To świetna opcja dla każdego, kto szuka alternatywy dla depilacji woskiem - efekty utrzymują się od czterech do sześciu tygodni, a niektórzy twierdzą nawet, że dzięki tej metodzie z czasem włosy na rękach stają się delikatniejsze i mniej gęste.

Golenie rąk maszynką

Golenie włosów na skórze nie jest tak łatwe, jak koszenie trawnika kosiarką - to nie gładka, równa powierzchnia, którą można łatwo dokładnie ogolić. Jeśli decydujesz się na depilację maszynką, najlepiej abyś dobrała sprzęt do swoich potrzeb biorąc pod uwagę: ostrze, krawędź i rączkę.

Krawędź ma za zadanie delikatnie napiąć skórę przed dotarciem ostrza do tego miejsca. Dobrze, jeśli maszynka ma krawędź, która równomiernie rozciąga skórę, bo minimalizuje to ewentualne ryzyko skaleczenia. Jeśli chodzi o ostrza, maszynki do golenia mogą być jedno- lub wieloostrzowe. Kilka ostrzy pozwala uzyskać dokładniejsze golenie przy mniejszej liczbie pociągnięć. Najlepiej byłoby, gdyby ostrza znajdowały się bliżej siebie, aby uniknąć skaleczenia skóry. Jeśli są one zbyt szeroko rozstawione, gdy pierwsze ostrze przeciągnie po włosach, skóra może zacząć się lekko marszczyć i zostać skaleczona przez kolejne ostrze. I na koniec, rączka powinna być na tyle wygodna, aby nie trzeba było zmieniać siły nacisku podczas golenia.

Podczas golenia maszynką pamiętaj o stosowaniu pianek lub kremów do depilacji rąk.

Jak rozjaśnić włosy na rękach?

Jeśli nie jesteś fanką golenia, ale zależy ci na tym, aby włosy na twoich rękach były mniej widoczne, spróbuj kremów rozjaśniających. Swego czasu ogromną popularnością wśród osób walczących z ciemnym owłosieniem, cieszył się zestaw marki Sol de Janeiro Brazilian Golden Body Veil. Można było przeczytać o nim na każdym forum urodowym i w ulubieńcach miesiąca popularnych influencerek. Dziś niestety nie jest już dostępny w sprzedaży, ale na rynku nadal można dostać sporo produktów, które skutecznie rozjaśniają niechciane owłosienie.

Produkty rozjaśniające to dobra opcja dla osób z gęstymi, ciemnymi włosami, które nie chcą przechodzić przez ból związany z depilacją oraz dla tych, których skóra nie jest podatna na działanie lasera. Nowoczesne produkty sprawiają, że owłosienie jest rozjaśnione, wydaje się być mniej gęste i zauważalne.