Miłość ma różne oblicza, podobnie jak powstające o niej filmy. Choć wiele z nich to dość przewidywalne komedie romantyczne, które zawsze kończą się happy endem, można też znaleźć inne przykłady, gdzie główni bohaterowie nie są słodko cukierkowi, a spotykające ich sytuacje dużo bardziej przypominają prawdziwe życie. Najczęściej to właśnie takie historie, które nie są proste i oczywiste, a zakochani muszą pokonać różne trudności, dojrzeć do bycia razem, a czasem też podjąć ciężkie decyzje, najbardziej zapadają nam w pamięć i zmuszają do refleksji.

"Carmen i Lola", 2018

Wychowana w tradycyjnej, romskiej rodzinie Carmen marzy o tym, aby wyjść za maż i mieć dużo dzieci, tak jak większość kobiet z jej otoczenia. Życie dziewczyny zmienia się, kiedy poznaje zbuntowaną Lolę, która maluje graffiti, marzy o pójściu na studia i jest lesbijką. Nastolatki szybko znajdują wspólny język i razem odkrywają świat, który wcześniej był dla nich niedostępny. Ich przyjaźń zaczyna przeradzać się w głębsze uczucie.

To niebanalny film o przyjaźni dziewczyn pochodzących z konserwatywnego środowiska, które nie ułatwia im bycia sobą i realizacji marzeń. Reżyserka Arantxa Echevarria otrzymała za ten obraz statuetkę Goya, a obie odtwórczynie głównych ról - Rosy Rodriguez i Zaira Romero były nominowane do prestiżowych hiszpańskich nagród.

"Jeden dzień", 2011

Emma i Dexter są zupełnie różni. Ona - nieśmiała dziewczyna z dużymi ambicjami, on - pewny siebie, beztroski, typowy playboy, który zawsze miał wszystko podane na tacy. Połączyła ich jedna noc, zaraz po ukończeniu szkoły. Od tego czasu ważną datą staje się dla nich 15 lipca. Co roku, przez dwadzieścia lat spotykają się w ten dzień. Z upływem lat możemy śledzić ich przemianę, życiowe sukcesy, porażki, nadzieje i marzenia.

Jeśli interesują cię filmy o przyjaźni damsko-męskiej, "Jeden dzień" w reżyserii Lone Scherfig jest pozycją, którą na pewno warto obejrzeć. To ekranizacja bestsellerowej powieści Davida Nichollsa, który napisał również scenariusz do kinowej wersji. W parę głównych bohaterów wcielili się Anne Hathaway i Jim Sturgess.

"Tajemnica Brokeback Mountain", 2005

Jack i Ennis zatrudniają się do sezonowej pracy - pilnują owiec na letnim wypasie, u stóp góry Brokeback. Z czasem zaczynają odczuwać wobec siebie coraz większą sympatię, a następnie namiętność. Obaj długo bronią się przed uczuciem, które ich spotkało. Choć po zakończeniu letniej pracy bohaterowie układają sobie życie oddzielnie, trudno im zapomnieć o sobie nawzajem. Ponowne spotkanie po latach pokazuje, że ich uczucia są nadal żywe.

To niezwykły film o męskiej przyjaźni, która przeradza się w miłość, w czasach gdy homoseksualne związki nie były akceptowane. Film w reżyserii Anga Lee otrzymał wiele nagród, w tym trzy Oscary. Nominacje do statuetki otrzymali obaj odtwórcy głównych ról - Heath Ledger i Jake Gyllenhaal.

"Love, Rosie", 2014

Główni bohaterowie, Rosie i Alex, znają się od dzieciństwa i przez lata byli nierozłączni. Ich drogi rozchodzą się kiedy Rosie zachodzi w nieplanowaną ciążę z kolegą ze szkoły, a Alex wyjeżdża na studia do Bostonu i tam żeni się z ich wspólną znajomą. Kiedy uświadamiają sobie, że to co ich łączy to więcej niż przyjaźń, jest już za późno. Przez lata oboje bez powodzenia próbują ułożyć sobie życie oddzielnie.

To niezwykle poruszający film o przyjaźni i miłości, wyreżyserowany przez Christiana Dittera. W role głównych bohaterów wcielili się Lily Collins i Sam Claflin. Film powstał na podstawie powieści Cecelii Ahern, która została wydana pod tytułem ”Na końcu tęczy”.

"Zanim się pojawiłeś", 2016

Młodziutka Lou mieszka w małym, prowincjonalnym miasteczku. Niespodziewana utrata pracy w kawiarni zmusza ją do poszukania innego zajęcia. Z braku innych możliwości zostaje opiekunką niepełnosprawnego mężczyzny. Zgorzkniały, sarkastyczny Will początkowo nie pała sympatią do dziewczyny, którą zatrudnili jego rodzice. Jednak z czasem niezwykła energia i entuzjazm Lou zaczynają mu się udzielać. Rodząca się miedzy nimi przyjaźń szybko przeradza się w głębsze uczucie.

Wzruszający film na podstawie powieści autorstwa Jojo Moyes, był reżyserskim debiutem filmowym Thei Sharrock. W rolę głównej bohaterki, Lou, wcieliła się znana z Gry o tron Emilia Clarke. W roli Willa towarzyszył jej Sam Claflin.

"Kiedy Harry poznał Sally", 1989

Harry i Sally poznają się jako studenci podczas podróży z Chicago do Nowego Jorku. Początkowo są do siebie nieprzychylnie nastawieni. Kolejne przypadkowe spotkanie po kilku latach nie wypada wcale lepiej. Ale do trzech razy sztuka - bohaterowie wpadają na siebie po raz kolejny. Zaczynają się spotykać, ale tylko jako przyjaciele. Z czasem jednak okazuje się, że łączy ich coś więcej.

Kultowa komedia romantyczna w reżyserii Roba Reinera, choć ma już trochę lat, ale wciąż zachwyca widzów. Zabawne sytuacje, inteligentne dialogi, a także ciekawe, wielowymiarowe postacie głównych bohaterów wykreowane przez Billy’ego Crystala i Meg Ryan sprawiają, że jest to film, który naprawdę warto zobaczyć.

"Carol", 2015

Tytułowa Carol to elegancka, dojrzała kobieta, żona i matka. Jednak jej małżeństwo nie należy do udanych. Kiedy wpływowy mąż grozi jej pozbawieniem praw rodzicielskich, załamana Carol prosi niedawno poznaną przyjaciółkę, Therese, żeby wyjechała z nią z miasta. I choć młodziutka Therese ma chłopaka, bez wahania rzuca wszystko dla Carol. W czasie podróży kobiety odkrywają, że to co je łączy, to znacznie więcej niż przyjaźń.

To fascynujący film o zakazanej miłości dwóch kobiet, żyjących w latach 50. XX w Nowym Jorku. Reżyserem obrazu jest Todd Haynes, a w role Carol i Theresy wcieliły się znane aktorki - Cate Blanchett i Rooney Mara.

"Mansfield Park", 1999

Fanny pochodzi z ubogiej rodziny, która oddała ją na wychowanie do bogatych krewnych mieszkających w posiadłości Mansfield Park. Lekceważona i traktowana z góry przez innych domowników dziewczyna, pocieszenie znajduje w przyjaźni ze swoim kuzynem Edmundem. Pojawienie się w okolicy rodzeństwa Crawfordów wprowadza spore zamieszanie w życie mieszkańców Mansfield Park. Po wielu perypetiach Edmund uświadamia sobie swoje uczucie do Fanny.

Mansfield Park to głośna powieść Jane Austen. Jej ekranizacja z 1999 roku jest jedną z kilku. Film którego reżyserką i scenarzystką jest Patricia Rozema nie jest wierną adaptacją książki. W głównych rolach wystąpili: Frances O’Connor jako Fanny Price oraz Johnny Lee Miller jako Edmund Bertram.

"Wszystkie chwyty dozwolone", 2000

Maggie i Ryan to przyjaciele z sąsiedztwa, którzy znają się od zawsze. Ryan zakochany w szkolnej gwieździe, Ashley, ulega namowom kolegi Charliego, który kocha się w Maggie, aby wzajemnie pomóc sobie w zdobyciu wymarzonych partnerek. Jednak już podczas realizacji tego planu, Ryan zaczyna żałować swojej decyzji. Uświadamia sobie, że Ashley wcale nie jest dziewczyną z jego marzeń, a Maggie znaczy dla niego znacznie więcej niż przypuszczał.

To dobra propozycja dla miłośników komedii romantycznych o nastolatkach. Reżyser Mark Schwahn stworzył lekki i przyjemny film dla młodzieży. W rolach głównych wystąpili Shane West, Marla Sokoloff, James Franco, Jodi Lyn O’Keefe.

"Sex story", 2011

Przyjaciele z młodości, Emma i Adam, spotykają się po latach. Wspólnie spędzony wieczór kończy się w łóżku. Ponieważ oboje nie szukają stałych związków i boją się zniszczyć łączącą ich przyjaźń, decydują się na wspólnie spędzane noce, bez żadnych poważnych zobowiązań. Czy jednak taki układ się sprawdzi?

Film w reżyserii Ivana Reitmana ukazuje problemy współczesnych, młodych ludzi. Atrakcyjni, robiący kariery i niezależni, często są przekonani, że nie potrzebują głębszych relacji. Czasem jednak szczęście można odnaleźć tam, gdzie się go nie szuka. Dużym plusem filmu są doskonałe kreacje aktorskie Ashtona Kutchera i Natalie Portman.