Dobre filmy młodzieżowe to bardzo pojemny gatunek. Znajdziemy w nim zarówno filmy obyczajowe, romantyczne, komedie czy dramaty. Tym, co je łączy jest temat dorastania. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze filmy młodzieżowe o nastolatkach, dla nastolatków. Wszystkie propozycje możesz obejrzeć na Netflix. W naszym zestawieniu pojawiają się przede głównie nowsze filmy, ale dla urozmaicenia dodaliśmy też coś sprzed lat.

Filmy romantyczne na Netfliksie. Najlepsze i najbardziej znane tytuły o miłości i komedie romantyczne. Co obejrzeć? >>

Filmy młodzieżowe Netflix: Do wszystkich chłopców, których kochałam (2018)

Lara Jean jest nieśmiałą nastolatką, wychowywaną przez ojca. Choć podkochiwała się już w kilku chłopcach, żadnemu z nich nie odważyła się wyznać swoich uczuć. Przelewała je za to na papier. Pewnego dnia nastolatka z przerażeniem odkrywa, że listy, których nie zamierzała nigdy wysyłać, zniknęły. Miłosne wyznania Lary Jean trafiają do adresatów w tym samym czasie, a dodatkowy problem stanowi fakt, że jednym z nich jest najpopularniejszy chłopak w szkole.

Zrealizowany film dla nastolatków przez platformę Netflix film, jest adaptacją książki Han Jenny, wydanej pod tym samym tytułem. W roli głównej wystąpiła Lara Condor, amerykańska aktorka o wietnamskich korzeniach oraz Noah Centineo. Film doczekał się kontynuacji w 2020 roku.

Filmy młodzieżowe Netflix: Zanim odejdę (2017)

Samantha ma wszystko o czym marzy większość nastolatek - jest jedną z najpopularniejszych dziewczyn w szkole, ma przystojnego chłopaka i świetne przyjaciółki. Wracając z imprezy u kolegi, dziewczyna ulega wypadkowi. Od tego momentu budzi się codziennie rano i wciąż na nowo przeżywa ten sam dzień.

To nie tylko ciekawy film młodzieżowy, ale też skłaniająca do refleksji historia, która poruszy widzów w każdym wieku. Doskonała kreacja Zoey Deutch wywołuje w widzach prawdziwe emocje, mocną strona filmu są też piękne zdęcia. Pierwowzorem scenariusza była powieść Lauren Oliver pod tytułem „7 razy dziś”.

Filmy młodzieżowe Netflix: Łatwa dziewczyna (2010)

Olive, chcąc wykręcić się od wyjazdu pod namiot, wymyśla z pozoru niewinną wymówkę. Małe kłamstewko pociąga za sobą kolejne i efekcie niszczy reputację dziewczyny. Okazuje się, że nie tak łatwo to wszystko odkręcić, a Olive, która do tej pory była szarą myszką, zaczyna być postrzegana przez rówieśników jako „puszczalska”.

Komedia romantyczna w reżyserii Willa Glucka, to fajny film młodzieżowy, który zapewnia dobrą rozrywkę. W głównej roli wystąpiła Emma Stone, a w historii wykorzystano analogię do XIX-wiecznej powieści Nathaniela Hawthorne’a pt. ”Szkarłatna litera”.

Filmy młodzieżowe Netflix: Gorzka siedemnastka (2016)

Dorastająca Nadine ma wrażenie, że cały świat jej nie rozumie. Czarę goryczy przelewa fakt, że jej najlepsza przyjaciółka zaczyna spotykać się z jej bratem. Powiernikiem dziewczyny zostaje nauczyciel historii, pan Bruner. Z czasem dziewczyna zaczyna zauważać, że jej życie nie jest aż takie beznadziejne jak myślała.

Gorzka siedemnastka to tytuł, który z całą pewnością można zaliczyć do top filmów młodzieżowych. Hailee Steinfeld, która wcieliła się w rolę Nadine, otrzymała nominacje do Złotego Globu. Obok niej wystąpili Haley Lu Richardson, Blake Jenner, Kyra Sedgwick, oraz Woody Harrelson.

Filmy młodzieżowe Netflix: The duff [#ta brzydka i gruba] (2015)

Bianca jest zadowoloną ze swojego życia licealistką, aż do dnia, kiedy dowiaduje się, że jest duffem, czyli najmniej atrakcyjną dziewczyną z paczki, która ma za zadanie być tłem dla swoich ładniejszych koleżanek. Dziewczyna nie godzi się na taką rolę i postanawia coś z tym zrobić.

Film powstał na podstawie powieści Kody Keplinger. To nie tylko "fajny" młodzieżowy film, pokazujący realia znane z amerykańskich liceów, ale też wartościowa opowieść o samoakceptacji. W głównych bohaterów wcielili się Mae Whitman, Robbie Amell i Bella Thorne.

Filmy młodzieżowe Netflix: The kissing booth (2018)

Elle postanawia zorganizować „całuśną budkę” na szkolny festyn. Nie planuje, że sama się w niej znajdzie, i przeżyje tam swój pierwszy pocałunek z Noah. Miedzy parą rodzi się uczucie, jednak Elle wie, że ten romans mógłby zniszczyć relacje z jej najlepszym przyjacielem, Lee.

Film w reżyserii Vince’a Marcellego miał swoją premierę na Netflix i szybko zyskał sobie grono fanów. Często zaliczany jest do kategorii super filmy młodzieżowe. Główne role zagrali Joey King, Jacob Elordi i Joel Courtney. W 2020 roku powstała druga część tego hitu.

Filmy młodzieżowe Netflix: Grease (1978)

Sandy rozpoczyna naukę w nowej szkole. Okazuje się, że uczniem jest tam również chłopak, w którym zakochała się na wakacjach. Jednak dziewczyna odkrywa, że w obecności kolegów zachowuje się on inaczej, niż wtedy, gdy byli sami.

Ten kultowy musical to jeden z najsłynniejszych filmów młodzieżowych jakie kiedykolwiek powstały. Choć od jego premiery minęło wiele lat, można zauważyć, że dorastająca młodzież stykała się z podobnymi problemami co dziś. Niezapomniany duet aktorski stworzony przez Oliwię Newton-John i Johna Travoltę, którzy zagrali główne role przeszedł do historii, podobnie jak ścieżka dźwiękowa z filmu.

Filmy młodzieżowe Netflix: Kiedy się pojawiłaś (2018)

Dziewiętnastoletni Calvin pracuje jako bagażowy na lotnisku. Chłopak jest typowym hipochondrykiem, który ciągle zmaga się z lękiem przez różnymi chorobami. Kiedy poznaje ekscentryczną Skye, jest zmuszony zmierzyć się ze swoimi lękami. Nieuleczalnie chora dziewczyna prosi go o pomoc w realizacji listy rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią.

W główne role wcielili się Asa Butterfield ("Sex Education") i Maisie Williams, aktorka znana doskonale widzom z Gry o tron. To obraz, który zdecydowanie możemy zaliczyć do polecanych filmów młodzieżowych. Wbrew pozorom nie jest to historia o chorobie i śmierci, a o życiu i jego pięknie.

Filmy młodzieżowe Netflix: Dziś 13, jutro 30 (2004)

Trzynastoletnia Jenna marzy, aby być w grupie najpopularniejszych dziewczyn w szkole. Na przyjęciu w dniu swoich urodzin zostaje upokorzona przez rówieśników. Schowana w szafie nastolatka wypowiada życzenie - chce już być dorosła. Następnego dnia budzi się jako trzydziestolatka.

Ten fajny film dla młodzieży w reżyserii Gary’ego Winicka to nie tylko zabawna komedia romantyczna, ale bardzo udany film z ciekawie napisanym scenariuszem. W roli głównej zobaczymy Jennifer Garner, która doskonale wykreowała postać nastolatki w ciele dorosłej kobiety. Doskonałym uzupełnieniem filmu jest soundtrack, na który składają się znane przeboje.

Filmy młodzieżowe Netflix: Angus, stringi i przytulanki (2008)

To świetny film dla młodzieży, który opowiada o perypetiach nieco zwariowanej nastolatki, Georgii Nicolson. Dziewczyna przeżywa typowe dla wieku dojrzewania problemy związane z kompleksami na punkcie własnego ciała, relacji z rówieśnikami i rodzicami. Pojawia się też wątek miłosny w postaci przystojnego Robbie’go w którym nastolatka się podkochuje. Jednak on jest w związku z największą rywalką Georgii.

Jest to ekranizacja bestsellerowej powieści Louise Rennison pt. „Zwierzenia Georgii Nicolson”, która została okrzyknięta młodzieżową Bridget Jones. W rolę głównej bohaterki wcieliła się jej imienniczka, brytyjska aktorka Georgia Groome.