Domy w astrologii - czym są?

Astrologia to wiedza starożytna, która nie kończy się na znakach zodiaku. Im bardziej ją odkrywamy, tym lepiej rozumiemy jak działa Wszechświat. Jednym z najważniejszych zagadnień w tej nauce są tak zwane "domy astrologiczne". Mogłaś się z nimi spotkać czytając swój horoskop i nie rozumieć, o co w tym chodzi. Na szczęście za chwilę pojmiesz ich sens, by mieć szerszy wgląd w swój wykres urodzenia.

Kosmogram wyróżnia 12 domów przypisanych poszczególnym znakom zodiaku. 

Domy astrologiczne określają dokładne obszary twojego życia, do których odnosi się twój horoskop. Na przykład, każdy dom reprezentuje coś zupełnie wyjątkowego; określa różne typy ludzi, miejsc czy okoliczności życiowych, jakie napotykasz na swojej drodze. Na kole zodiaku jest 12 znaków i 12 domów astrologicznych. Zaczynając od Barana, a kończąc na Rybach, każdy astrologiczny dom reprezentuje inne wartości, zgodnie z kolejnością koła zodiaku (przeciwną do ruchu wskazówek zegara). Co tak naprawdę symbolizują, według przypisanych im znaków czy planet? Oto nasz przewodnik po ich interpretacji. 

Domy w astrologii - znaczenie:

Pierwszy dom: twoja unikalność

Pierwszy dom decyduje o twoim wyglądzie fizycznym, obrazie, który przedstawiasz światu, i pierwszym wrażeniu, jakie robisz na innych. Energia archetypu twojego zodiaku opisuje także sposób, w jaki zaczynasz coś nowego. Odpowiada za twoje mechanizmy obronne oraz relacje z nowym środowiskiem. Reprezentuje pobudki ego i twoją powierzchowną jaźń. Tak, jak Baran, pierwszy znak na kole zodiaku, odzwierciedla frazę "jestem" - skupia się na bycie jednostki. 

Drugi dom: twój system wartości

Drugi dom odpowiada pieniądzom i dobrom materialnym. Obejmuje twoje finanse, rzeczy osobiste oraz związek z darami, które posiadasz, zarówno fizycznie, jak i duchowo. Jakie są twoje nawyki związane z wydawaniem zdobytych środków? Ten obszar na kole zodiaku należy do Byka rządzonego przez Wenus, a jego kluczowa fraza to „mam”. Twoja samoocena wraz z poczuciem własnej wartości również ożywają w tym obszarze wykresu.

Trzeci dom: twój styl komunikacji

Trzeci dom rządzi procesem myślenia, stylem komunikowania się i ośrodkiem poznawczym. Określa energię twoich wymian z otoczeniem. Obejmuje twoje rodzeństwo, kuzynów, sąsiadów oraz wczesną edukację. Tym domem rządzą Bliźnięta doglądane przez Merkurego. Decydują o twoim sposobie ekspresji poprzez pisanie, mówienie, media społecznościowe lub sztukę. Kluczową frazą Bliźniąt jest „myślę”.

Czwarty dom: twoje emocje

Czwarty dom rządzi twoją aktualną świątynią oraz domem, w którym niegdyś dorastałeś. Ten obszar wykresu, rządzony przez Księżyc, dotyczy twoich korzeni, poczucia bezpieczeństwa i fundamentów emocjonalnych. Ów dom krąży również wokół twojego połączenia z przeszłością, z linią przodków włącznie. Ta uczuciowa energia należy do wrażliwego Raka. Kluczowa fraza tego znaku to „czuję”.

Piąty dom: twoje wewnętrzne dziecko

Piąty dom to dom zabawy, radości, kreatywności, przyjemności i romansu. Odnosi się to do twojej twórczości oraz spontanicznej samoekspresji. Jaka byłaś jako dziecko? Co sprawia ci radość? Rządzony przez wiecznie świecące słońce, Lew jest władcą piątego domu, a jego kluczowy zwrot to „chcę”.

Szósty dom: twoja rutyna i zdrowie

Rządzony przez zaradną Pannę szósty dom decyduje o twoim życiu codziennym. Określa również poziom uważności i umiejętności rozwiązywania problemów. Obejmuje twoje rutynowe obowiązki, nawyki zdrowotne oraz staranność, z jaką podchodzisz do pracy. Szósty dom reprezentuje także zwierzęta domowe i twoje podejście organizacji. W końcu kluczowa fraza Panny to „analizuję”.

Siódmy dom: twoje relacje

Siódmy dom kręci się wokół partnerstwa: małżeństwa, współpracy biznesowych, związków rodzinnych, bratnich dusz i twojego stosunku do relacji. Reprezentuje także twoich wrogów. Kompromisy, umowy czy mediatorzy, np. prawnicy, również wchodzą w zakres tego domu. Rządzi nim Waga kierowana przez Wenus, a jej kluczową frazą jest „równowaga”.

Ósmy dom: twoja transformacja

Dom ósmy jest powszechnie nazywany domem śmierci, zarówno w sensie dosłownym i przenośnym. Ten dom rządzi także seksualnością. Obraca się wokół odrodzenia, kryzysu, zmiany, uzależnienia, transformacji, regeneracji oraz twojego stosunku do tych rzeczy. Decyduje o pieniądzach otrzymywanych w spadku, finansach twojego partnera czy środkach, które jesteś komuś winna (mowa o twoich długach i podatkach). Ten obszar na kole zodiaku należy do rządzonego przez Plutona Skorpiona, a jego kluczowa fraza to „pragnę”.

Dziewiąty dom: twoja żądza wyższej wiedzy

Dziewiąty dom rządzi wyższą edukacją, w tym twoim duchowym rozumowaniem, rozszerzaniem systemów przekonań i osobistymi filozofiami. Rządzony przez Strzelca, podopiecznego Jowisza, obraca się także wokół dalekich podróży, języków obcych, kultur czy handlu. Błyskotliwa osobowość tego znaku zodiaku w życiu kieruje się frazą „widzę”. W tym domu po prostu wszystko jest możliwe.

Dziesiąty dom: twoje dziedzictwo i reputacja

Dziesiąty dom rządzi twoją karierą, dziedzinami, w których wyrabiasz sobie imię, oraz reputacją w społeczeństwie. Obejmuje sławę, sukces materialny czy też dążenia do sukcesu. Dom ten, znany również jako dom „sławy i zaszczytów”, decyduje o twoim stosunku do władzy (w tym postaci twojego ojca i rządu) oraz osiągnięć. Przypisany Koziorożcowi, podlegającego pod Saturna, symbolizuje frazę „używam”.

Jedenasty dom: twoje wizje i połączenia

Jedenasty dom reguluje twoje cele osobiste i te obszary twojego życia, które mieszczą się pod parasolem twoich życzeń, nadziei, prawdziwego powołania oraz przynależności do wspólnoty. Rządzony przez Wodnika pod patronatem Urana, dom jedenasty krąży również wokół społeczeństwa, drużyn, kręgów przyjaciół oraz rozbudowanej sieci kontaktów. Wodnik za kluczową frazę przybrał "wiem”.

Dwunasty dom: twoja duchowość 

Dwunasty dom rządzi twoimi sekretami, podświadomością, światem fantazji oraz koszmarami. Zarządza karmą, samozniszczeniem i rozwojem duszy, który jest wynikiem zguby. Określa ukryte mocne i słabe strony. Dwunastym domem kierują Ryby rządzone przez Neptuna. Kluczowa fraza tego znaku to „wierzę”.