Mgiełka to dość lekki kosmetyk, Jego bazę najczęściej stanowią maksymalnie trzy składniki. To właśnie od nich zależy, jakimi właściwościami zrobiona przez ciebie mgiełka będzie się charakteryzować. Jednak oprócz głównego składniku, nadającego mgiełce odpowiednich właściwości, potrzebować będziesz kilku dodatkowych akcesoriów.

Co przygotować?

  1. Butelka z atomizerem – możesz wykorzystać butelkę po innym kosmetyku, pamiętaj jednak, aby ją porządnie umyć.
  2. Oleje naturalne – do wielu domowych mgiełek dodaje się kilka kropel olejów naturalnych, które dodatkowo wzmacniają działanie mgiełki.
  3. Solubilizator – jeśli zdecydujesz się na dodatek olejku (również eterycznego o wymarzonym zapachu), zaopatrz się także w solubilizator, który pomoże rozpuścić olej w wodzie.

Domowa mgiełka do twarzy – składniki

Oczywiście składniki domowej mgiełki do twarzy zależą od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Wśród najczęstszych składników, których używa się do stworzenia domowych mgiełek, wymienia się:

  • rumianek
  • miętę
  • wodę kokosową
  • aloes
  • wodę różaną
  • zieloną herbatę

Rumianek

Ma działanie łagodzące i rozjaśniające – rumiankowa mgiełka do twarzy może okazać się cennym kosmetykiem w walce z przebarwieniami. Co więcej, po rumianek sięga się także w przypadku obrzęków czy opuchnięć pod oczami – mgiełka może przynieść ulgę.

Mięta

Domowa mgiełka do twarzy z miętą sprawdzi się zwłaszcza podczas upałów. Działa wyjątkowo odświeżająco – sprawi, że poczujemy się świeżo. Często wraz z miętą łączy się kwiat lawendy o działaniu relaksującym.

Woda kokosowa

Wyróżnia się działaniem antyoksydacyjnym – sięgnij po ten składnik, jeśli chcesz zrobić mgiełkę przeciwstarzeniową. Twoja skóra zyska na jędrności, zostanie wzmocniona i nawilżona.

Zielona herbata

To najlepszy wybór dla skór trądzikowych. Zielona herbata może stanowić wsparcie w walce z trądzikiem, a co więcej – zawiera wiele antyoksydantów. Podobnie jak woda kokosowa, zadziałała przeciwstarzeniowo i poprawi kondycję naskórka.

Woda różana

Łagodzi podrażnienia, przywraca odpowiedni poziom pH skóry, a przy tym pięknie pachnie – woda różana dobrze sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej i naczyniowej. Regularnie stosowana może wpłynąć na regulację pracy gruczołów łojowych.

Jak zrobić mgiełkę do twarzy?

Zrobienie naturalnej mgiełki do twarzy jest wyjątkowo proste. Instrukcje nie są skomplikowane, jednak delikatnie różnią się między sobą, w zależności od tego, jaką mgiełkę chcesz przygotować.

Pamiętaj jednak – ze względu na to, że przygotowane kosmetyki nie mają konserwantów, powinny być przechowywane w lodówce. Poleca się robić niewielkie porcje kosmetyku i na bieżąco go zużywać.

Rumiankowa mgiełka do twarzy – instrukcja

  1. Zaparz napar z rumianku.
  2. Wystudzony napar wlej do butelki z atomizerem tak, aby zajął ¾ pojemności.
  3. Dodaj kilka kropel olejku z jojoba oraz solubilizator.
  4. Wlej wodę destylowaną. Buteleczka powinna być pełna.
  5. Wymieszaj dobrze wszystkie składniki.

Miętowa mgiełka do twarzy – instrukcja

  1. Zaparz świeżą miętę pieprzową. Na buteleczkę o pojemności 250 ml wystarczy garść ziół.
  2. Przecedź wystudzony napar i wlej do buteleczki z atomizerem.
  3. Jeśli chcesz, możesz dodać olejek lawendowy – nada mgiełce ciekawego zapachu.

Kokosowa mgiełka do twarzy – instrukcja

  1. Wlej wodę kokosową do połowy pojemności buteleczki.
  2. Pozostałą część uzupełnij wodą destylowaną lub sokiem z aloesu.
  3. Dobrze wymieszaj składniki.

Różana mgiełka do twarzy – instrukcja

  1. Wlej do buteleczki z atomizerem wodę różaną.
  2. Dodaj 1 łyżeczkę oleju jojoba oraz solubilizator.
  3. Powstały roztwór dokładnie wymieszaj.

Mgiełka do twarzy z zieloną herbatą – instrukcja

  1. Zaparz 2 torebki zielonej herbaty.
  2. Wystudź napar, przelej go do buteleczki z atomizerem.
  3. Dodaj 2 krople wybranego oleju naturalnego.
  4. Wymieszaj.

Domowa mgiełka do włosów – składniki

Domowa mgiełka do włosów nie tylko pozwoli nam się odświeżyć podczas upalnego dnia – oprócz tego, może wspomóc regenerację włosów czy ułatwić ich rozczesywanie. Niektóre z mgiełek działają ochronnie, inne wzmacniająco czy nawilżająco. Wiele zależy od tego, na podstawie jakiego składnika bazowego zostały przygotowane.

I tym razem, możesz skorzystać z wymienionych już składników. Ich działanie jest dość uniwersalne – sprawdzą się zarówno w przypadku pielęgnacji skóry, jak i włosów. Zielona herbata, woda kokosowa czy hydrolat różany, rumianek i mięta mogą być stosowane także podczas przygotowań mgiełki do włosów.

Jeśli zależy ci na stworzeniu profesjonalnej mgiełki do włosów, możesz sięgnąć po półprodukty, takie jak:

  • d-pantenol
  • ekstrakty wodno-glicerynowe
  • honeyguat
  • eko-konserwantny

Natomiast, z domowych składników warto wziąć pod uwagę:

Sok z aloesu

Działa nawilżająco – dzięki mgiełce z aloesu, skołtunione włosy nabiorą blasku, a strąki odejdą w niepamięć. Uważaj – stosowany na włosy kręcone, może skutkować pojawieniem się puchu.

Cytryna

Po mgiełkę z dodatkiem cytryny warto sięgnąć, jeśli zależy nam na delikatnym rozjaśnieniu włosów. W tym samym celu stosuje się także rumianek na włosy..

Keratyna hydrolizowana

Jeśli zależy ci na wzmocnieniu i wygładzeniu włosów, warto skorzystać z profesjonalnych składników i do mgiełki dodać kilka kropel hydrolizowanej keratyny.

Kwas hialuronowy

Mgiełka z dodatkiem kwasu hialuronowego może idealnie się sprawdzić jako podkład pod olejowanie włosów. Nawilży je i sprawi, że kosmyki będą gotowe do dalszej pielęgnacji.

Olejki eteryczne

Jeśli zależy ci nie tyle na pielęgnacji, ile na nadaniu włosom delikatnego zapachu, możesz skorzystać z olejków eterycznych. Zapachowa mgiełka to świetne rozwiązanie w lecie, gdy unika się cięższych perfum.

Jak zrobić mgiełkę do włosów?

Sposób przygotowania mgiełek do włosów zależy od tego, jaki składnik bazowy wybierzesz. Aby przygotować większość mgiełek, wystarczy:

  • Uzupełnić buteleczkę z atomizerem wodą destylowaną, wodą różową lub kokosową.
  • W zależności od tego, na jakich właściwościach ci zależy, dodaj kilka kropel olejku, kwasu hialuronowego czy aloesu.
  • Jeśli używasz oleju, dodaj solibiluzatora.
  • Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.

Jeśli nie dodasz konserwantu, pamiętaj, żeby mgiełkę przechowywać w lodówce.

Jak używać mgiełki do włosów?

W odróżnieniu od większości masek czy odżywek mgiełka do włosów nie wymaga spłukiwania. Zwłaszcza, warto po nią sięgnąć, jeśli masz problemy z rozczesywaniem włosów – zabezpieczone mgiełką kosmyki nie będą tak podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Mgiełkę możesz nałożyć zarówno na suchych, jak i mokrych włosach – wszystko zależy od twoich potrzeb. Najlepiej rozpylić produkt w odległości 20 cm od włosów. Jeśli masz delikatną skórę głowy, rozpylaj mgiełkę wyłącznie na długości i unikaj nakładania kosmetyku na skalp.

Warto zainteresować się także drogeryjnymi mgiełkami, które chronią przed promieniami UV. Używaj ich zawsze, gdy zamierzasz spędzić czas w ostrym słońcu.