Soda oczyszczona jest wykorzystywana na różne sposoby – używa się jej podczas pieczenia, pomaga w usuwaniu silnych zabrudzeń, a do tego znalazła zastosowanie w kosmetyce. Wodorowęglan sodu, bo pod tą nazwą również występuje ten związek chemiczny, znajduje się w składzie proszku do pieczenia i napojów musujących. Soda jest łatwo dostępnym i tanim produktem, którego możemy użyć podczas pielęgnacji stóp domowymi sposobami.

Co daje moczenie nóg w sodzie?

Soda na popękane pięty? Niezawodny sposób! Moczenie stóp w wodzie z sodą to popularna metoda na pozbycie się suchej, spierzchniętej skóry na piętach. Soda oczyszczona wpływa na skórę zmiękczająco – wymoczenie stóp w sodzie pomoże usunąć zrogowaciały naskórek. Jej zmiękczające właściwości można wykorzystać także podczas leczenia odcisków. Po wymoczeniu stóp w sodzie stopy są bardziej podatne na usuwanie zgrubiałego naskórka.

Po sodę oczyszczoną często sięgają osoby, które zmagają się z problemem brzydkiego zapachu stóp. Za nieprzyjemny zapach mogą odpowiadać dolegliwości chorobowe – grzybica, zmiany hormonalne – ale też nieodpowiednia higiena i niewłaściwe obuwie. Problem nasila się zimą i jesienią, gdy zaczynamy częściej nosić grube skarpety i ocieplane buty. Moczenie stóp w wodzie z sodą pozwoli zneutralizować brzydki zapach, a przy okazji zmniejszyć problem nadmiernej potliwości. Regularne kąpiele eliminują problem potliwości stóp – jeśli zmagasz się z tą dolegliwością, daj szansę sodzie oczyszczonej!

Dzięki właściwościom wybielającym, sodę stosuje się w przypadku wystąpienia przebarwień na paznokciach. Po wymoczeniu stóp w sodzie pozostałości po lakierze do paznokci znikną, a skórki wokół nich zostaną zmiękczone. Dlatego dobrze wymoczyć stopy w sodzie przed wykonaniem pedicure’u.

Ze względu na to, że soda ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze bywa stosowana podczas leczenia kurzajek i grzybicy. Łagodzi objawy egzemy oraz atopowego zapalenia skóry. Oczywiście, soda nie zastąpi leczenia farmakologicznego, ale może wesprzeć i zintensyfikować działanie leków. Przyniesie też ulgę swędzącym stopom – zanurzenie stóp w sodzie po ugryzieniu przez owada to całkiem dobry pomysł.

Jak przygotować kąpiel z sodą oczyszczoną?

Przygotowanie roztworu jest bardzo proste. Wystarczy do miski z ciepłą wodą dodać pół filiżanki sody oczyszczonej i pomieszać, aż się rozpuści. Następnie czas na relaks – usiądź wygodnie i mocz stopy przez 20-30 minut. Wodę można zastąpić mlekiem – wystarczy podgrzać litr mleka (około 4 szklanki) i dodać odrobinę sody oczyszczonej. Sodę można używać jako peelingu, wcierając w suche i spierzchnięte pięty, a następnie łagodząc efekt, zanurzając stopy w mleku. Mleko i soda na pięty działają zmiękczająco i łagodząco. Po kąpieli stopy należy opłukać wodą.

Moczenie nóg w sodzie i occie jabłkowym to dobry sposób na oczyszczenie stóp. Ocet jabłkowy dobrze wpływa na uregulowanie pH skóry. Podobnie jak sodę, wykorzystuje się go w walce ze świądem, kurzajkami i grzybicą.

Do roztworu wody i sody oczyszczonej można dodać mąkę kukurydzianą – taka mieszanina dobrze sprawdzi się w łagodzeniu oparzeń słonecznych. Wystarczy wsypać do wanny ¼ szklanki sody i ½ mąki. Po kąpieli należy opłukać skórę wodą.

Kąpiel w sodzie może dotyczyć nie tylko stóp, ale i całego ciała. Wówczas do wanny z letnią wodą należy dodać 1 szklankę sody i całkowicie rozpuścić. Taka kąpiel powinna maksymalnie trwać 20 minut.

Jak często moczyć nogi w sodzie? Regularna pielęgnacja na gładkie stopy

Co zrobić, aby mieć gładkie pięty? Nie wystarczy, że zaczniemy dbać o stopy w momencie, gdy pojawiają się odciski, przesuszenia i inne dolegliwości – profilaktyka jest znacznie skuteczniejsza od doraźnego działania. Dlatego dobrze jest moczyć stopy w sodzie regularnie.
Moczenie stóp już raz w tygodniu powinno przynieść efekty. Możesz powtarzać zabieg częściej, gdy potrzebujesz relaksu i odciążenia stóp po męczącym dniu. Długie chodzenie w niewygodnych butach, uczucie ciężkości – kąpiel przyniesie ulgę i pomoże odpocząć obolałym stopom.

Z kąpieli w sodzie możesz zrobić cotygodniowy nawyk. Dobrze uzupełnić go innymi pielęgnacyjnymi zabiegami – zmiękczona po kąpieli skóra będzie bardziej podatna na wykonanie peelingu. Do zrobienia domowego peelingu także możemy użyć sody oczyszczonej. Po wymieszaniu wody z sodą w proporcji 1:3 otrzymamy pastę, którą można wykorzystać jako naturalny pumeks.

Wymoczona i speelingowana skóra stóp znacznie lepiej przyswoi substancje aktywne zawarte w nawilżających kosmetykach – kremach, maściach czy balsamach. Wmasuj w stopy wybrany kosmetyk i ciesz się zadbaną skórą.

Sucha skóra na nogach to już przeszłość. Regularna pielęgnacja, wykonywanie peelingów, konsekwentne nawilżanie oraz moczenie stóp w sodzie sprawią, że problem suchych stóp nie będzie cię dłużej dotyczył.