Można wykorzystać produkty, które bez problemu znajdziemy w każdym domu, aby zlikwidować opuchliznę i przynieść ulgę zaczerwienionym, bolącym oczom. Dodatkową zaletą stosowania kompresów na oczy jest szansa na wyciszenie się i odpoczynek w odcięciu od bodźców. Poznaj 5 domowych sposobów na przygotowanie okładów, które pomogą zmęczonym oczom i pozwolą ci na chwilę relaksu.

Co jest dobre na zmęczone oczy?

Uczucie swędzenia, ból, zaczerwienie i łzawienie – w ten sposób oczy dają znać, że potrzebują odpoczynku. Co robić, aby nie doprowadzić oczu do takiego stanu? Dbać o higienę snu, dobrze się wysypiać, nie spędzać zbyt wielu godzin przed ekranem smartfona i czytać tylko w dobrym świetle. Brzmi jak perfekcyjny plan, ale niestety – nie jest on taki prosty do wprowadzenia w życie. Jak więc sobie poradzić ze zmęczonymi oczami?

Jeśli nie mamy pod ręką kropelek do oczu, a potrzebujemy szybkiego sposobu na poprawienie ich stanu, możemy spróbować domowych sposobów. Do przygotowania okładów wykorzystuje się najprostsze produkty – herbaty, zioła, ogórki, a także mleko. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie skarby kryją się w naszych lodówkach!

Okład z rumianku 

Co na zmęczone oczy? Dobrze sprawdzą się zioła działające przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Najpopularniejszy – i też łatwo dostępny – jest rumianek. Jak stosować rumianek na oczy? Należy przygotować roztwór zgodnie z instrukcją, a następnie porządnie go ostudzić. W rumianku moczymy gazę lub waciki kosmetyczne, które przykładamy do oczu na około 15 minut. Okład można wykonać także z wystudzonych torebek z herbatą. 

Najlepiej wybrać herbatę z rumianku o najprostszym składzie, bo dodatkowe aromaty mogą działać podrażniająco. Jeśli wolimy zastosować ciepły okład – to także jest możliwe. Trzeba tylko uważać, żeby nie nałożyć na powieki zbyt gorącego kompresu. Jak często wykonywać okłady? Możemy je stosować zawsze, gdy tego potrzebujemy. W wyjątkowych sytuacjach nawet kilka razy dziennie. 

Okłady z czarnej lub zielonej herbaty

Herbata na oczy? Sprawdzi się zwłaszcza, gdy mamy problem z opuchlizną i cieniami, dlatego po nieprzespanej nocy warto przygotować taki okład. Wykonuje się go tak samo, jak okład z rumianku – trzeba ostudzić wcześniej przygotowany wywar, a następnie położyć na oczy nasączone waciki albo torebeczki z herbatą i pozostawić na 15-20 minut. Czarną lub zieloną herbatę na oczy stosuje się zwłaszcza, aby pozbyć się opuchlizny, jednak na tym nie kończy się ich działanie. W składzie herbat znajdują się przeciwutleniacze i kofeina, wpływające na obkurczanie się naczyń krwionośnych i zwiększanie elastyczności skóry. 

Okład z mleka na oczy

Jak widać, okłady na oczy można wykonywać z najróżniejszych rzeczy. Nie tylko rumianek czy herbata, ale również okład z mleka jest dobrym, domowym sposobem na przekrwione oczy. Kompresy przygotowane z zimnego mleka działają chłodząco i łagodząco. Wystarczy trzymać je na oczach przez 15 minut. Do wykonania okładu możemy wykorzystać bawełnianą ściereczkę lub jałowe kompresy. Pamiętaj tylko, aby dobrze odcisnąć nadmiar płynu. Najlepszym wyborem będzie dobrze schłodzone, pełnotłuste mleko. Po ciężkiej nocy – kawa w dłoń i mleko na oczy!

Ogórek na oczy

Ogórek na oczy nie tylko podczas domowego SPA – chociaż okłady z ogórka często kojarzone są z relaksacyjnymi zabiegami, to niepozorne warzywo ma również właściwości zdrowotne. Sprawdzi się, jeśli szukasz szybkiego sposobu czerwone oczy. Okład z ogórka przyniesie ulgę i załagodzi podrażnienia, a przy tym jest prosty do przyrządzenia. Wystarczy pokroić ogórka w plastry, schłodzić je i pozostawić na powiekach przez 10-15 minut. Okład z ogórka to dobry wybór, bo dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na skórę pod oczami. Rozjaśni ją, rozświetli i ożywi, a nawet wpłynie na regulację pracy gruczołów łojowych i zahamuje rozwój bakterii.

Ogórek w głównej mierze składa się z wody, a odpowiednio schłodzony będzie działał podobnie jak kostki lodu. Co ciekawe, zamiast ogórka można wykorzystać w podobny sposób... ziemniaka! Jednak pamiętaj, żeby przed wykonaniem okładu dokładnie umyć czy też obrać warzywo, którego chcesz użyć.

Zimny kompres na oczy

Zimne okłady na oczy, jak można się domyślić, mają właściwości chłodzące. Wspomniane wcześniej schłodzone mleko czy plastry ogórka wpływają na zmniejszenie opuchlizny właśnie ze względu odpowiednią temperaturę. Pomóc mogą także kostki lodu, którymi należy wykonać delikatny masaż. Chłód pobudza obieg krwi, co sprawia, że cienie i siniaki pod oczami staną się mniejsze. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś naprawdę szybkiego i nieskomplikowanego – sięgnij po łyżeczkę. Chłodny metal także przyniesie ulgę zmęczonym oczom. Jeśli zależy nam na lepszym efekcie, łyżeczkę można wcześniej schłodzić w zamrażalniku.