Jak depilować miejsca intymne bez podrażnień?

Depilacja miejsc intymnych bez podrażnień, mimo, że trudna do osiągnięcia, nie jest niemożliwa. Wymyślono wiele różnych technik, dzięki którym ta czynność będzie przebiegać bezproblemowo. Tak naprawdę to czy unikniemy podrażnień zależy od tego jak zadbamy o naszą skórę bezpośrednio po zabiegu usuwania niechcianych włosków.

Depilacja dla naszej skóry jest dość ciężkim do zniesienia zabiegiem. Po jego wykonaniu można z nią nic nie robić, jednak wtedy szanse na brak przykrych podrażnień są naprawdę marne. Istnieje ryzyko pojawienia się nieestetycznych blizn, krostek, a nawet małych ran. Skóra, szybciej lub wolniej się zregeneruje, ale istnieją triki, które sprawią, że depilacja przestanie być przykrym obowiązkiem. Odpowiednia pielęgnacja może zdziałać cuda.

Po zakończeniu depilacji, warto ten obszar zabezpieczyć grubą warstwą specjalnego preparatu lub emulsji, które posiadają właściwości kojące i regenerujące. Są niedrogie i bez większego problemu można znaleźć je niemal w każdej aptece czy drogerii. Komponenty, które pomagają w zapobieganiu stanów zapalnych skóry to na przykład:

  • alantonina
  • witamina B
  • witamina E
  • masło shea
  • olej jojoba
  • olej z awokado

Warto w kosmetykach szukać również bogatych substancji nawilżających, takich jak aloes, które niwelują nieprzyjemne uczucie suchości i napięcia skóry. Koniecznie sprawdź, czy preparaty te nadają się do regeneracji skóry po depilacji okolic pochwy, ponieważ są one szczególnie wrażliwe.

Jeśli decydujesz się na depilację miejsc intymnych w domu, w celu uniknięcia podrażnień koniecznie zastosuj piankę lub balsam przeznaczony do golenia. Nigdy nie suń maszynką po suchej skórze. Dodatkowo, upewnij się, że maszynka, której używasz ma sprawne ostrza i pasek nawilżający. W przeciwnym razie, aby skutecznie wygładzić miejsca intymne, będziesz musiała wiele razy przesunąć, a tym samym pocierać ostrzami maszynki ten sam obszar. A to prosta droga do ranek i innych stanów zapalnych.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na depilację miejsc intymnych za pomocą lasera lub wosku w gabinecie kosmetyczki lub kosmetologa, koniecznie sprawdź wcześniej opinie o miejscu, do którego zamierzasz się wybrać, a w szczególności aspekty dotyczące przestrzegania zasad higieny i poziomu kompetencji pracowników.

Czym depilować miejsca intymne?

Wybór metody depilacji miejsc intymnych jest zależny od naszego doświadczenia, umiejętności oraz zasobności portfela. Zdecydowanie najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą jest golenie miejsc intymnych za pomocą maszynki. Jak ogolić miejsca intymne? Warto zadbać o to, aby maszynka miała jak najwięcej ostrzy, co sprawi, że zabieg depilacji przebiegnie dużo szybciej. Maszynka jest szczególnie polecana osobom początkującym, które rozważają pierwsze golenie miejsc intymnych. Jest to też najszybsza możliwa metoda, jednak jej efektami nacieszymy się maksymalnie przez jeden dzień.

Inne popularne metody to kremy do depilacji miejsc intymnych, które wypalają włosy wraz cebulkami, depilatory do miejsc intymnych i woski. Sposoby te przyniosą znacznie trwalsze efekty, niż maszynka, lecz niestety związane są z dużym poziomem bolesności.

Najbardziej innowacyjną metodą jest usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą lasera. Istnieją depilatory laserowe do użytku w domu, jednak one nie zaowocują tak trwałymi efektami, jak depilacja laserowa w gabinecie lekarza lub kosmetologa, ponieważ laser przeznaczony do domowego użytku jest znacznie delikatniejszy, a przez to bezpieczny do samodzielnego stosowania. Pozwoli pozbyć się irytującego owłosienia na kilka miesięcy, podczas gdy depilacja laserowa wykonana u profesjonalisty umożliwia pozbycie się włosków raz na zawsze.

Depilacja miejsc intymnych w domu

Aby przeprowadzić bezpieczną i bezproblemową depilację stref intymnych w domu, zadbaj o to, aby na 10 minut przed zabiegiem wykonać delikatny peeling skóry w tych okolicach. Następnie, w celu zmiękczenia włosków, nałóż na nie odrobinę oleju kokosowego na kilka minut lub zanurz je w gorącej kąpieli. Do depilacji koniecznie zastosuj piankę lub balsam, które skutecznie ułatwią poślizg ostrza, dzięki czemu unikniesz niechcianych podrażnień oraz reakcji alergicznych. Jeśli decydujesz się na golenie miejsc intymnych maszynką, zdecydowanie rób to zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, nigdy pod włos. Unikniesz dzięki temu szkodzeń i otarć naskórka. Popularną metodą depilacji w domu są również kremy do depilacji. Są to substancje, które nakładamy na skórę na około 15 minut – mają za zadanie wypalić niechciane włoski wraz z cebulkami. W przypadku kremów bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na to czy są one przeznaczone do okolic intymnych, gdyż wiele takich kremów może zawierać bardzo drażniące substancje chemiczne. Zarówno depilacja miejsc intymnych za pomocą tradycyjnej maszynki do golenia, jak i kremu, są zabiegami całkowicie bezbolesnymi. Jeśli podliczymy cenę wykorzystanych materiałów, nie przekroczymy wartości kilku złotych. Jednak takie metody depilacji nie działają zbyt trwale – trzeba je powtarzać maksymalnie co kilka dni. Tak naprawdę już kolejnego dnia wyczujemy pod palcami kiełkujące włoski.

Inne domowe sposoby na depilację miejsc intymnych

W zaciszu własnego domu możemy wykonać również nieco bardziej inwazyjne zabiegi, takie jak depilacja za pomocą depilatora lub wosku i pasty cukrowej. Polegają one dosłownie na wyrwaniu włosków, co w przypadku tak delikatnych obszarów może wiązać się z bardzo dużym bólem. Jednak niewątpliwą zaletą tych metod jest fakt, że ich efektami możemy cieszyć się nawet przez kilka tygodni.

Profesjonalna depilacja miejsc intymnych

Metoda, na którą nie możemy pozwolić sobie w warunkach domowych, to depilacja laserowa miejsc intymnych. Pamiętaj, aby przy wyborze tej metody postawić wyłącznie na usługi profesjonalisty o uznanym dorobku. Laser, używany nieumiejętnie, może wyrządzić naszej skórze bardzo dużo szkody, dlatego czasem warto zapłacić kilka złotych więcej, aby mieć pewność, że znajdujemy się w dobrych rękach.

Depilacja laserowa jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Jej skuteczność zależy jednak koloru i grubości włosa, a także od koloru skóry. Te kryteria decydują o doborze odpowiedniej długości fali światła laserowego. Wiązka lasera przedostaje się w głąb skóry, po czym pochłaniana jest przez melaninę, znajdującą się we wnętrzu mieszków włosowych i w samej skórze. Wiązka lasera działa destrukcyjnie na mieszki włosowe i melaninę, co powoduje zanik mieszków, a w konsekwencji wypadanie włosów. Depilacja laserowa powoduje trwałe uszkodzenie struktury włosa, przez co możemy pozbyć się niechcianego owłosienia raz na zawsze.

Czy zabieg ten jest bolesny? W dużej mierze zależy to od indywidualnego progu bólu, którym się cechujemy, ale również od rodzaju urządzenia, którego używa specjalista. Niektóre urządzenia zostały wyposażone w specjalną technologię, która po każdym impulsie schładza skórę kriogenem. To powoduje, że depilacja laserowa, a właściwie epilacja, jest niemal całkowicie bezbolesna.

Aby trwale pozbyć się włosków z miejsc intymnych za pomocą lasera, potrzeba od 4 do 8 zabiegów, wykonywanych w około 5 – tygodniowych odstępach czasu. Cena pojedynczego zabiegu w przypadku okolic intymnych to około 400 zł.

Rodzaje depilacji bikini

Zanim zdecydujesz się na usunięcie zbędnych włosków z okolic intymnych, zastanów się najpierw jak dużej ilości chcesz się pozbyć. Czy chcesz w całości pozbyć się owłosienia, czy może jedynie niewielkiej jego części? Zabiegi mające na celu jedynie częściową redukcję włosków są szczególnie polecane dla kobiet, których miejsca intymne są skłonne do alergii i podrażnień i które cechują się niskim progiem bólu.

Jakie wyróżniamy rodzaje depilacji bikini?

  • depilacja hollywoodzka – charakteryzuje się całkowitym usunięciem włosków z całego obszaru wzgórka łonowego, okolic pochwy oraz odbytu.
  • depilacja francuska – ta metoda pozwala na zachowanie najbardziej naturalnego wyglądu miejsc intymnych. Owłosienie usuwane jest tylko po bokach wzgórka łonowego oraz z obszaru pachwin. Depilacja francuska jest szczególnie polecana osobom, których miejsca intymne nalezą do wrażliwych, a które chcą jednocześnie estetycznie wyglądać w kostiumie kąpielowym.
  • depilacja brazylijska – śmiało można ją porównać z efektami depilacji hollywoodzkiej, z tą różnicą, że na wzgórku łonowym, tuż nad łechtaczką, pozostawia się cieniutki pasek lub trójkąt włosów.