Macie wrażenie, że nic Wam nie idzie oraz odczuwacie nagły spadek motywacji i nastroju? Nie bez powodu - dzisiejsza data wskazuje na Blue Monday, który w Polsce znany jest też po prostu jako "Najbardziej depresyjny dzień w roku". Przygnębiający poniedziałek przypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia, który w tym roku wypada... 21 stycznia, czyli właśnie dzisiaj. 

Czytaj: Samotność gorsza dla zdrowia od palenia 15 papierosów dziennie>>

Skąd wiadomo, że to najbardziej przygnębiający dzień w roku? Autorem teorii i terminu Blue Monday jest Brytyjczyk dr Cliff Arnall - naukowiec i korepetytor, który w 2004 r. wymyślił "wzór matematyczny" na najgorszy dzień w roku. Według niego nasz dzisiejszy nastrój to efekt kalkulacji pogody, długów, miesięcznego wynagrodzenia, czasu, który minął od Gwiazdki, niewypełnionych postanowień noworocznych, niskiego poziomu motywacji i poczucia przymusu działania.

Blue Monday budzi jednak sporo kontrowersji, a jego wiarygodność dla wielu osób pozostawia wiele do życzenia. Mówi się też, że to nie tyle pseudonauka, co doskonały chwyt marketingowy. 

Blue Monday: jak przetrwać najbardziej depresyjny dzień w roku?

Pamiętajcie, żeby zadbać o swoje samopoczucie: napić się soku wypełnionego witaminami albo rozgrzewającej herbaty, zjeść coś dobrego, wziąć wieczorem długą relaksująca kąpiel z maseczką na twarzy, obejrzeć ulubiony film albo spotkać się z przyjaciółmi. Możecie też pomedytować albo potańczyć - my przekornie akurat dziś proponujemy poruszać się do "Blue Monday" od New Order. I przede wszystkim traktować dzisiejszy dzień z przymrużeniem oka!

Zobacz: Fajne filmy na wieczór. Co obejrzeć w poniedziałek?>>

Więcej sposobów na to, jak przetrwać Blue Monday znajdziecie tutaj. Można wierzyć w jego dołujący wpływ na nas albo i nie - te wskazówki i tak warto wziąć do siebie, bo są świetnym sposobem na poprawienie sobie nastroju bez względu na datę w kalendarzu.