Jak rozpoznać awenturyn?

Awenturyn to odmiana kwarcu, która swoją charakterystyczną zieloną barwę zawdzięcza wysokiej zawartości krzemionki. Znane są również odmiany niebieskie, czerwone i różowe oraz niekiedy brunatne, które są efektem domieszek, np.: hematytu. Charakterystyczny efekt migotania i iskrzenia nazwano od niego awenturyzacją. Jest nieprzejrzysty, pełen delikatnych, mieniących się drobinek. Dzięki temu jest lubianą alternatywą dla droższych kamieni szlachetnych.

Można wytworzyć go sztucznie. Dostępne na rynku zamienniki są do złudzenia podobne do naturalnego awenturynu, nie posiadają jednak jego magicznych właściwości. Jeśli komuś zależy jedynie na walorach estetycznych, nie ma powodu do obaw - są praktycznie nie do odróżnienia. Jeśli jednak chcesz upewnić się, czy posiadasz prawdziwy kamień, najlepiej zasięgnąć porady jubilera. Warto o tym pamiętać szczególnie jeśli interesujesz się czakrami. Zielony awenturyn jest zaliczany do kamieni czakry serca. Pomarańczowy wariant uważany jest za kamień czakry sakralnej.

Zielony awenturyn – właściwości i pochodzenie kamienia o zielonej barwie

Awenturyn jest jednym z nielicznych przypadków w historii, kiedy ludzkość, najpierw co prawda nieświadomie, zaczęła produkować podróbki, a dopiero potem odkryła oryginał. W weneckim Murano w hucie szkła przez przypadek dodano do mieszanki miedzi, przez co gotowe szkło nabrało zielonej barwy. Szybko zaczęło cieszyć się dużą popularnością. Ze względu na okoliczności jego powstania zyskało nazwę pochodzącą do włoskiego słowa “a ventura”, czyli “przez przypadek”. Minerał w formie naturalnej Europejczycy odkryli nieco później i przez łudzące podobieństwo nazwali go tak samo. Zarówno ze sztucznego, jak i naturalnego kwarcu wytwarzano biżuterię oraz ozdobne przedmiot codziennego użytku, ozdabiano nim również meble i ołtarze.

Bywa też określany jako kamień przyciągający przygody, a pierwotną nazwę “aventura” tłumaczy się właśnie jako “przygoda”. Jest w stanie odmienić losy i zmienić życie o 180 stopni. W starożytnym Tybecie wykonywano z niego oczy w posążkach Buddy. W Ameryce Południowej i Afryce używano go do produkcji narzędzi. Co ciekawe, w niewielkich ilościach występuje również w Polsce, w Górach Kaczawskich. Największe jego złoża znaleźć można w Indiach, Egipcie, Rosji, Brazylii, Hiszpanii i Chile. 

Wykorzystywany jest w litoterapii przede wszystkim przez osoby, które mają problemy na tle nerwowym, zmagają się z lekami lub stresem. Pomaga uspokoić się i wyciszyć, niweluje problemy z zasypianiem. Sprawdzi się również dla dzieci, które nie mogą przespać całej nocy. Sprzyja redukcji cholesterolu, wspomaga układ krążenia i pracę tarczycy. Może okazać się również zbawienny w problemach dermatologicznych. Podnosi libido, dlatego warto mieć go blisko, jeśli chcemy wzmocnić seksualną energię.

Awenturyn zielony i niebieski – znaczenie magiczne odmiany kwarcu

Awenturyn to prawdziwy magnes na szczęście. Warto mieć go zawsze przy sobie, gdy chcemy, by los się do nas uśmiechnął. Pomaga nam zachować spokój i cierpliwość. Polecany jest szczególnie osobom zajmującym kierownicze stanowiska w korporacjach. Wspomaga proces myślowy i uspokaja, dzięki czemu zyskujemy możliwość podjęcia lepiej przemyślanej, sprawiedliwej decyzji. Wzmacnia zdolności przywódcze i motywuje do działania, jednocześnie zmniejszając zmęczenie. Ponadto, redukuje negatywne skutki działania pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez urządzenia elektryczne i WiFi. Co jednak najważniejsze dla niektórych - przyciąga awans i pieniądze.

Działanie będzie miało na nas najlepszy wpływ, jeśli zawiesimy kamień na wysokości serca lub włożymy pod poduszkę. Ważne jednak jest, by nie dotykał bezpośrednio skóry dłużej niż 12 godzin. Jeśli tak się stanie, należy opłukać go w ciepłej wodzie i pozostawić przez dzień w dobrze nasłonecznionym miejscu, by ponownie napełnić kamień energią. 

Właściwości awenturynu różnią się nieco od siebie, zależnie od koloru:

  • awenturyn niebieski - polecany osobom, które mają problemy z bezsennością, lub śnią im się koszmary; zapewnia ochronę i przyciąga sprzyjające nam siły;
  • awenturyn czerwony -  wzmacnia motywację do działania i zdolności przywódcze, podnosi libido, pobudza kreatywność;
  • awenturyn zielony  - najpopularniejszy, zwany Kamieniem Możliwości, przyciąga powodzenie i pieniądze, polecany osobom starającym się o dziecko;
  • awenturyn różowy - pomoże rozładować napięcie, zyskać cierpliwość i podejmować słuszne decyzje nawet pod presją czasu. 

Właściwości awenturynu – znaki zodiaku, którym powinny nosić magiczny minerał

Znaki zodiaku, które szczególnie skorzystają z magicznych i energetycznych właściwości awenturynu to:

  • Byk jest znakiem, który ceni sobie spokój i dobra materialne. Awenturyn pomoże osiągnąć mu i jedno i drugie. Dzięki swoim wyciszającym właściwościom zadziała lepiej niż kubek melisy. Jednocześnie będzie sprzyjał karierze zawodowej i przyciągnie upragnione bogactwo. 
  • Rak jest najbardziej empatycznym ze wszystkich znaków i łatwo się przywiązuje. Chętnie przejmuje inicjatywę, a w pracy zajmuje najczęściej kierownicze stanowiska. Awenturyn wzmocni jego zdolności przywódcze i społeczne, dzięki czemu, korzystający z jego właściwości Rak, stanie się nie tylko lubianym szefem, ale też świetnym partnerem. 
  • Strzelec to osoba, która kocha pozostawać w ciągłym ruchu. Nigdy nie spoczywa na laurach i stara się wciąż rozwijać. Awenturyn wzmocni te cechy i przyciągnie do życia Strzelców liczne przygody, dzięki, którym nigdy nie poprzestaną w rozwoju zawodowym i duchowym. 

Awenturyn – biżuteria z awenturynem, cena, gdzie kupić. Amulet z kryształem dla Byka, Raka i Strzelca

Awenturyn jest popularnym i niezbyt drogim kamieniem. Biżuteria z awenturynem dostępna jest w większości sklepów jubilerskich, zwłaszcza online. Ceny wahają się od kilkunastu złotych za sam kamień do kilkudziesięciu za bransoletkę lub naszyjnik. Rzadziej spotykane i nieco droższe są jego kolorowe wersje, jednak również w tym wypadku ceny wynoszą od kilkunastu złotych do około 100 złotych. 

Pierścionek z awenturynem; SOPPN0700Z; aniakruk.pl

Złoty naszyjnik z awenturynem; AP534-9576; apart.pl

Pierścionek z prostokątnym awenturynem żółtym; 696jewelry.com