Hematyt – właściwości i pochodzenie

Hematyt jest kamieniem półszlachetnym, który w 70 proc. składa się z żelaza. W naturze może przybierać różne kształty. Występuje w formie kryształów, kulistej lub skupisk naciekowych. To popularny minerał, którego złoża znajdziemy na całym świecie. Największe z nich występują w Australii, Brazylii, Kanadzie i USA, a w Europie w Wielkiej Brytanii i Austrii, czy nawet we Francji. Wykopaliska na terenie Polski, znajdujące się na terenie dzisiejszego rezerwatu archeologicznego Rydno, potwierdziły, że hematyt wydobywano już od czasu paleolitu. Co ciekawe, jego obecność odnotowano także na marsie. 

Hematyt swoją nazwę bierze od greckich słów haema, czyli “krew” oraz haimatites, czyli krwisty. Również w języku polskim bywa nazywany krwawnikiem. Tego typu konotacje wiążą się z tym, że od czasów średniowiecza uważano hematyt za najlepsze remedium na dolegliwości związane z układem krążenia lub używano go do tamowania krwawienia. Po dziś dzień używa się go do produkcji biżuterii, ozdób, amuletów i do wykonywania drobnych rzeź, a nawet nagrobków. 

Hematyt – kolor i wygląd

Kamień hematyt jest najczęściej czarny, choć może również występować w odmianie ciemnobrunatnej. Wypolerowany,  zaczyna mienić się tęczowymi refleksami. Po sproszkowaniu staje się krwistoczerwony - stąd też jego nazwa oraz przypisywane mu właściwości. Bywa też wykorzystywany jako pigment, nazywany ochrą, który służy do wyrabiania czerwonej farby. 

Hematyt to naturalnie czarny kamień ze srebrnym połyskiem. 

Hematyt, kiedy jest nieobrobiony, na pierwszy rzut oka może przypominać węgiel. Niektóre z kamieni mocniej odbijają światło, inne mogą być też zupełnie matowe. 

Hematyt – znaczenie i działanie magiczne

Właściwości magiczne hematytu od starożytności cenione były szczególnie przez wojowników.Ten amulet miał dodawać siły i odwagi w walce. Korzystający z jego mocy wojownik miał wykazać się nieustępliwością i siłą fizyczną. Powstałą ze sproszkowanego hematytu ochrą, malowano ciało przed walką. 

Hematyt wyrównuje poziom energii w ciele. Pomoże tym, który są chronicznie zmęczeni. 

Hematyt pomoże również współczesnym wojowniczkom i wojownikom. Dodaje witalności i siły, dlatego powinny sięgnąć po niego osoby osłabione lub pracujące nad wzmocnieniem kondycji. Wyrównuje również poziom energii - pobudzi do działania ospałych lub wyciszy nerwowych. Dzięki temu nie tylko pomoże nam sprawniej realizować nasze cele, ale też przyniesie ulgę w wykonywaniu codziennych obowiązków, które mogły być zbyt obciążające. Hematyt stosuje się do neutralizacji negatywnych skutków promienia pola elektromagnetycznego. Ponadto pomaga w walce z uzależnieniami, ponieważ pozwala przezwyciężyć poczucie zagrożenia i pogodzić się z popełnionymi błędami. Dzięki zharmonizowaniu ducha, ciała i umysłu, pozwoli nam ruszyć naprzód, wyciągając przy tym wnioski z przeszłości, aby uniknąć podobnych sytuacji. Zwróci naszą uwagę na rzeczy czy aktywności, które dawały nam radość oraz chęci do życia przed chorobą. 

Oczyszczanie hematytu nieco różni się od oczyszczania większości kamieni i minerałów. Powinniśmy unikać kontaktu z wodą, ponieważ może ona negatywnie wpłynąć na energię naszego amuletu. By na nowo napełnić hematyt energią, należy włożyć go do ziemi lub zetknąć z kryształem górskim i pozostawić na kilka godzin.

Symbolika hematytu związana z krwią ma również związek z jego działaniem na naszą sferę fizyczną. W dawnych czasach był wykorzystywany do leczenia niedokrwistości lub anemii - miał on zwiększyć wchłanianie się żelaza. Wierzono również, że może zatamować krwotok. Z tego powodu był tak popularny wśród ludzi wyruszających na bitwę. Z jego właściwości skorzystać mogą także kobiety, które zmagają się ze zbyt obfitym krwawieniem w czasie miesiączki. 

Hematyt – znaki zodiaku, które wspomaga

Znaki zodiaku posiadają przypisane sobie kamienie, które odpowiadają im energiami. Nie inaczej jest w tym wypadku. Hematyt jest astrologicznie dopasowany do Barana i Skorpiona. 

Baran jest znakiem, nad którym czuwa Mars, a jego żywiołem jest ogień. Hematyt doskonale zgra się z jego energią. Osoby urodzone pod tym znakiem mają tendencję do zaczynania wielu inicjatyw naraz i nieukończenia żadnej - z pomocą tego minerału zyskają uziemienie oraz zdolność skoncentrowania się na zadaniu.

Skorpion, również znajdujący się pod rządami Marsa, wiąże się z krwistoczerwonymi kamieniami. Ma silną intuicję i najczęściej rozpiera go energia. Hematyt pomoże mu zarządzać nią w sposób, który przyniesie Skorpionowi najwięcej korzyści.

Hematyt – cena, gdzie kupić 

Hematyt jest jednym z najpopularniejszych minerałów, dlatego jego ceny zaczynają się już od kilku złotych za pojedynczy kamień, który można nosić w kieszeni. By czerpać z jego mocy, warto sięgnąć też po biżuterię z hematytu. Cena bransoletki z koralików waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Ekskluzywna biżuteria z hematytu, na przykład pierścionki zaręczynowe, może jednak kosztować nawet kilka tysięcy złotych.