André Leon Talley nie żyje

Branża mody opłakuje właśnie ogromną stratę. Prawa ręka Anny Wintour i ikona mody André Leon Talley zmarł zeszłej nocy w wieku 73 lat.  Talley, który został przyjęty do szpitala z powodu istniejącej wcześniej choroby, podobno zmarł na atak serca. Jego śmierć została potwierdzona przez jego agenta literackiego, Davida Vigliano. Media społecznościowe zostały zalane pożegnaniami z legendą. 

André Leon Talley - kim był? 

André Leon Talley rozpoczął pracę w amerykańskim Vogue w 1983 roku, a już w 1988 został mianowany dyrektorem kreatywnym magazynu, ostatecznie pełniąc również funkcję redaktora naczelnego, którą utrzymywał do 1995. Dziennikarz mody, bliski współpracownik Anny Wintour, który miał ogromny wpływ na różnorodność w branży modowej, zachęcając topowych projektantów do uwzględniania większej liczby czarnoskórych modeli w swoich pokazach. W 1995 odszedł z Vogue i postanowił przenieść się do Paryża, gdzie wrócił do W Magazine, w którym pracował już wcześniej w swojej karierze. Jednak cały czas kontynuował współpracę z Vogue jako redaktor, dopóki nie wrócił do magazynu w 1998 roku na pełny etat jako redaktor naczelny, pisząc comiesięczną kolumnę Style Fax. Pozostał w tej roli aż do ostatecznego odejścia w 2013 roku.

Talley był pierwszą czarnoskórą osobą, która zajmowała stanowisko redaktora naczelnego w Vogue. W swoich wspomnieniach z 2019 roku opisał jaką miał rolę w kształtowaniu magazynu, a co za tym idzie, całej branży modowej:

Po cichu pracowałem, aby wprowadzić więcej tej nowości: artykuły modowe z młodymi czarnymi modelkami Naomi Campbell i Veronicą Webb; fotorelacja przedstawiająca ekstrawagancką kulturę balową nowojorskich queerowych ludzi koloru, członków legendarnego House of LaBeija w tanecznych pozach w biały dzień. Nie grzmiałem o różnorodność, ale pielęgnowałem ją tam, gdzie mogłem. 

Świat wspomina go również jako przyjacielskiego i otwartego, który bez problemu nawiązywał nowe kontakty i oczarowywał otoczenie. Jednak znany był też ze swoich zgryźliwych, aczkolwiek celnych komentarzy. Do historii przejdzie również jego kolorowe i ekstrawaganckie podejście do mody. Jego kaftany, kapelusze i szaty, które nosił już teraz są legendarne i na zawsze wpisały się w jego charakterystyczny wizerunek. W swojej karierze, która trwała sześć dekad, Talley wykorzystał swoją pozycję, by stać się mistrzem różnorodności na wybiegach i w całym świecie mody.