Co to jest peeling cukrowy?

Rynek kosmetyczny oferuje wiele rodzajów peelingu, a do najpopularniejsze z nich to peelingi enzymatyczne, mechaniczne i kwasowe. Peeling cukrowy należy do grupy peelingów mechanicznych, podobnie jak na przykład peeling solny, peeling z kawy, czy też peelingi z pestek owoców. Cukier, o ile uznawany jest za niezdrowy dla naszego organizmu przy częstym spożyciu, stosowany w pielęgnacji stanowi dla naszej skóry prawdziwe remedium na takie problemy jak: suchość, zaskórniki, utrata jędrności, a także cellulit, który występuje u niemal całej populacji kobiet. 

Do czego służy peeling cukrowy?

Regularne stosowanie peelingu cukrowego przynosi wiele korzyści dla skóry. Dzięki zastosowaniu kryształków cukru peeling delikatnie, a przy tym skutecznie, pomaga usunąć martwy naskórek, zmniejszyć cellulit na udach, zniwelować blizny po trądziku, a zastosowany przed depilacją – zredukować wrastające włoski. Ponadto wspomaga regenerację skóry oraz poprawia jej elastyczność i nawilżenie. Doskonale sprawdzi się nie tylko w pielęgnacji ciała – ma również zbawienne właściwości dla twarzy i ust.

Ważne jednak, aby pamiętać o dostosowaniu wielkości ziaren cukru oraz intensywności pocierania do poziomu wrażliwości skóry. Ta na twarzy jest delikatniejsza i bardziej uwrażliwiona, dlatego warto zastosować przy jej złuszczaniu małe drobinki cukru. Natomiast w pielęgnacji ciała możemy pozwolić sobie na zastosowanie większych i ostrzejszych drobinek. Producenci kosmetyków zwykle pamiętają o tej zależności, dlatego na sklepowych półkach z łatwością można znaleźć osobne peelingi cukrowe do ciała, dłoni, stóp, twarzy i ust. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to podział umowny – peeling do ciała z powodzeniem może posłużyć nam również w pielęgnacji dłoni i stóp, a peeling do twarzy ze spokojem możemy nakładać na usta, nie robiąc im przy tym żadnej krzywdy.

Jak zrobić domowy peeling cukrowy?

Przygotowanie własnego peelingu cukrowego w domu jest niezwykle proste, szybkie i tanie. Potrzebna będzie jedynie mała miseczka i coś do mieszania – łyżka, albo drewniana szpatułka. Jak zrobić peeling w domu? Oto przepis!

Składniki:

  • ½ szklanki cukru (nada się brązowy i biały),
  • ¼ szklanki oleju kokosowego, oliwy z oliwek, albo oliwki dla dzieci,
  • kilka kropli ulubionego olejku eterycznego (na przykład olejek z drzewa herbacianego pomoże uporać się z przetłuszczającą cerą i zaskórnikami, a olejek lawendowy ma właściwości kojące, idealne dla skóry wrażliwej).

Wszystkie składniki połącz ze sobą i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną mieszankę bez obaw możesz zamknąć w plastikowym słoiczku i w zacienionym miejscu przechowywać aż do następnego użycia (jednak nie dłużej, niż przez kilka dni).

Jak zrobić domowy peeling skóry głowy? 4 proste przepisy >>

Jak stosować peeling cukrowy?

Stosowanie peelingu cukrowego to prosty i niezwykle przyjemny sposób na urozmaicenie wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych i poprawę kondycji skóry. Żeby uzyskać najlepsze efekty, użyj go przynajmniej raz w tygodniu, stosując się do poniższych wskazówek:

1. Wybierz odpowiedni moment – najlepiej aplikować peeling cukrowy w wannie lub pod prysznicem, gdyż wtedy skóra jest wilgotna i rozgrzana, co ułatwia proces złuszczania. 

2. Nałóż peeling na skórę – możesz przy tym używać dłoni, albo specjalnej rękawicy do peelingu, która ma zwykle większą powierzchnię i sprawia, że cały proces przebiega szybciej. Pamiętaj o dostosowaniu wielkości drobinek cukru w zależności od tego, czy chcesz złuszczać delikatną skórę twarzy, czy nieco mniej wrażliwą skórę ciała. 

3. Wykonaj masaż – wcieraj drobinki w skórę przy pomocy niezbyt mocnych, okrężnych ruchów. Skoncentruj się na obszarach, które mogą być szczególnie suche lub szorstkie, takich jak łokcie, kolana i pięty. Nieco mocniejszy i bardziej intensywny masaż możesz wykonać w tych okolicach, w których szczególnie zależy ci na redukcji cellulitu, albo zaskórników zamkniętych

4. Pozwól skórze wchłonąć cenne oleje – po nałożeniu peelingu i wykonaniu delikatnego masażu, odczekaj chwilę i pozwól swojej skórze skorzystać z właściwości oleju i olejku eterycznego zawartego w mieszance. To sprawi, że skóra będzie nawilżona, odżywiona i niezwykle promienna. 

5. Spłucz peeling za pomocą ciepłej wody – po kilku minutach spłucz mieszankę ze skóry. Niektóre peelingi zawierają komponenty emulgujące, a w konsekwencji nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze. Jeśli natomiast korzystasz z domowego peelingu, pozbawionego właściwości emulgujących, po spłukaniu mieszanki wodą na twojej skórze prawdopodobnie pozostanie tłusta warstwa, a dzięki temu możesz zrezygnować z następnego kroku.

6. Osusz skórę ręcznikiem i nałóż krem lub balsam – po zakończeniu peelingu i spłukaniu go wodą, osusz skórę ręcznikiem poprzez delikatne poklepywanie, a nie szorowanie, gdyż to mogłoby dodatkowo ją podrażnić. Następnie, aby zamknąć nawilżenie w skórze, należy zapewnić jej warstwę okluzyjną w postaci kremu lub balsamu nawilżającego

Peeling ryżowy do twarzy – sposób Japonek na idealną cerę. Jak zrobić domowy peeling z ryżu? >>

Peeling cukrowy to łatwy i naturalny sposób na osiągnięcie gładkiej i promiennej skóry. Dzięki prostocie wykonania i szerokiej gamie korzyści, jest doskonałym dodatkiem do domowej rutyny pielęgnacyjnej. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na domowy przepis, czy wybierzesz gotowy produkt, regularne stosowanie peelingu cukrowego może znacząco poprawić wygląd i kondycję twojej skóry, nadając jej zdrowy koloryt, a przy tym zapewniając jej miękkość i długotrwałe nawilżenie.