Nietypowe zastosowanie kremu pod oczy, które poleca farmaceutka. Ten trik wygładza problematyczne zmarszczki
Możesz stosować swój krem pod oczy również na okolice ust, aby walczyć z przesuszeniem i przedwczesnym starzeniem: „To również bardzo cienka, delikatna skóra”.

- ELLE
- , Amor Saez
Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i delikatna. W rzeczywistości, jak tłumaczą Inmaculada Vicente i Mencía Hermosa, farmaceutki z Farmacia Lisboa, „jest cztery do pięciu razy cieńsza niż skóra na reszcie twarzy”.
„Praktycznie pozbawiona jest gruczołów łojowych i potowych, co czyni ją bardziej podatną na odwodnienie i przedwczesne powstawanie zmarszczek. Dodatkowo, przez ciągły ruch – mimikę twarzy i mruganie (nawet do 10 000 razy dziennie) – staje się obszarem szczególnie narażonym na utratę jędrności i powstawanie linii mimicznych. Mikrokrążenie w tej okolicy jest również wolniejsze, co sprzyja powstawaniu cieni i worków pod oczami” – wyjaśnia María Gómez z marki Armonía Bio.
Co więcej, z racji swojej cienkości, skóra ta jest bardziej wrażliwa na niektóre składniki aktywne w kosmetykach. „Kosmetyki dedykowane tej okolicy zawierają odpowiednio dostosowane stężenia, by zapewnić dobrą tolerancję. Na przykład stężenie retinolu w kremie pod oczy wynosi zwykle 0,05%, podczas gdy w serum do twarzy może sięgać nawet 1%” – precyzuje farmaceutka. Krem pod oczy ma bardziej wyspecjalizowane działanie niż krem do twarzy, „ze względu na obecność worków tłuszczowych, cieni (naczyniowych i pigmentacyjnych) oraz torbieli milia. Dlatego zawsze, gdy pacjentki zgłaszają te problemy, polecam produkt przeznaczony konkretnie do tej strefy” – zaznacza ekspertka.
Jakie cechy wspólne mają okolice oczu i ust, które pozwalają na stosowanie tego samego produktu?
„Kontur ust ma wiele wspólnego z konturem oczu. To także bardzo cienka, delikatna skóra z niewielką ilością gruczołów łojowych, przez co łatwo się przesusza i przedwcześnie starzeje. Jest też narażona na intensywną pracę mięśni przez mowę, śmiech i jedzenie – co sprzyja powstawaniu pionowych zmarszczek, tzw. 'kodów kreskowych'” – mówi María Gómez.
To nie wszystko – zarówno kontur oczu, jak i ust to miejsca na twarzy najbardziej podatne na odwodnienie.
Są to ogólnie najbardziej „ekspresyjne” obszary naszej twarzy – w nieustannym ruchu, pozbawione naturalnej ochrony (bo bez gruczołów łojowych i potowych). Przez to szybciej tracą nawilżenie i łatwiej pojawiają się tam zmarszczki oraz wiotkość.
Co powinien zawierać krem pod oczy, jeśli chcemy używać go także na usta?
„Pielęgnacja obu tych obszarów – okolicy oczu i ust – może być w wielu przypadkach podobna. Istnieją nawet kosmetyki, które są przeznaczone jednocześnie do obu stref” – wyjaśniają Inmaculada Vicente i Mencía Hermosa.
Takie produkty zawierają:
- Składniki kojące i/lub nawilżające: „Na przykład kwas hialuronowy i ceramidy, które nawilżają i wzmacniają funkcję barierową skóry w tych delikatnych strefach” – tłumaczą ekspertki.
- Przeciwutleniacze: „Które zmniejszają i zapobiegają oznakom starzenia, jak witamina E czy skwalan”.
- Czynniki wzrostu: Pomagają regenerować i przeciwdziałać oznakom starzenia.
- Peptydy o działaniu napinającym: „By zminimalizować zmarszczki i linie mimiczne w obu strefach” – dodaje farmaceutka.
Kiedy i dlaczego warto stosować krem pod oczy również na usta?
„Krem pod oczy można nakładać na okolice ust, jeśli jego formuła została opracowana z myślą o nawilżaniu, ujędrnianiu i wygładzaniu zmarszczek bez agresywnych składników” – mówi María Gómez z Armonía Bio. Zwykle są to produkty regenerujące, które zapobiegają starzeniu i niwelują jego oznaki (zmarszczki, utrata jędrności).
Profilaktyka: „Można je stosować, jeśli chcemy zapobiec lub zmniejszyć zmarszczki, odwodnienie, linie mimiczne i wiotczenie – czyli problemy wspólne dla okolic oczu i ust” – zaznacza farmaceutka.
Skóra wrażliwa lub uwrażliwiona: „Osoby z taką skórą mogą z powodzeniem stosować ten sam delikatny produkt w obu miejscach” – dodaje ekspertka.
Kiedy lepiej NIE stosować kremu pod oczy na usta?
Nie należy stosować tych samych kosmetyków w obu strefach, jeśli są to produkty silnie odwadniające lub drenujące, typowe dla redukcji opuchlizny pod oczami – mogą one podrażniać okolice ust.
Uwaga na witaminę K i kofeinę!: „Nie należy nakładać kremów pod oczy z liposomalnym tlenkiem witaminy K ani kofeiną na usta – pierwsza działa na cienie pigmentacyjne, a druga pobudza mikrokrążenie i zmniejsza opuchliznę” – ostrzegają Vicente i Mencía Hermosa.
Uwaga na retinoidy i kwasy AHA/BHA!: „Ponieważ skóra wokół ust i oczu jest cieńsza niż w innych rejonach twarzy, należy unikać bezpośredniego stosowania kosmetyków z silnie złuszczającymi składnikami. Mogą one prowadzić do podrażnień, przesuszenia i łuszczenia się skóry” – ostrzega farmaceutka.
Ochrona przeciwsłoneczna: Jeśli stosujemy aktywne składniki, szczególnie ważne jest, by chronić te okolice – używając produktów nawilżających i odżywczych dla zachowania bariery ochronnej. „Nie zapominajmy też o ochronie przeciwsłonecznej tych obszarów – dostępne są wygodne sztyfty i inne formy aplikacji” – przypomina ekspertka.
Kolejność aplikacji w codziennej pielęgnacji:
Oczyszczanie > krem pod oczy i usta > serum > krem > ochrona przeciwsłoneczna
Tekst oryginalnie ukazał się w ELLE España