Dieta K-POP to ogólna nazwa, obejmująca kilka różnych programów żywieniowych. Wielu koreańskich idoli ma swoje własne metody. Z reguły są to bardzo niskokaloryczne sposoby odżywiania, które obiecują spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie. Znajdują się wśród nich monodiety, ale i sposoby odżywiania ograniczające liczbę przyjmowanych kalorii, a nie jakość produktów. Na czym polegają ogólne założenia i jak wygląda przykładowy jadłospis?

Dieta K-POP (koreańska) - na czym polega?

Podstawową zasadą diet K-POP jest maksymalne ograniczenie ilości i kaloryczności spożywanych posiłków. W zdrowszej wersji jadłospis opierać się powinien na żywności jak najmniej przetworzonej. Wyeliminować należy produkty bogate w tłuszcz i cukier, a przewidziany jadłospis ma za zadanie dostarczyć odpowiedniej dawki energii przy jednoczesnym usunięciu z menu wszystkich zbędnych substancji zakłócających zrównoważoną pracę organizmu.

Istnieje kilka wariantów diety K-POP. Te najbardziej radykalne trwać mogą kilka dni, a maksymalnie tydzień. Nie powinno się wydłużać tego czasu ze względu na zagrożenie zdrowia i niedostateczne zróżnicowanie posiłków. Jedna z opcji zakłada spożywanie trzech posiłków, z których każdy składa się z kawałka chleba, 2 jajek oraz szklanki coli zero. Jajka dostarczać mają białka i tłuszczu, chleb - węglowodanów, zaś cola zastąpić słodycze. To zaledwie 660 kcal w ciągu dnia.

W Korei popularna jest także dieta bananowa, zgodnie z którą na śniadanie je się właśnie te owoce, później zaś nie ma ograniczeń w doborze produktów. Dieta kubeczkowa z kolei oparta jest na posiłkach o objętości nie przekraczającej pojemności kubka do napojów. Każda z porcji składać się powinna w 2/3 z ryżu i 1/3 z warzyw. Zdrowsze warianty zakładają spożywanie warzyw, ryb, owoców morza i ryżu, a napoje gazowane zastępuje się wodą.

Niezależnie od rozplanowania posiłków kluczową kwestię stanowią ćwiczenia. Dieta K-POP nakazuje aktywność fizyczną w wymiarze przynajmniej godziny dziennie. Wystarczające okażą się podstawowe ćwiczenia cardio, jednak wiele koreańskich gwiazd proponuje własne zestawy ćwiczeń.

Dieta K-POP (koreańska) - podstawowe założenia

Główne założenia diety koreańskiej to znaczące zredukowanie kaloryczności posiłków. Dodatkowo zrezygnować należy z pszenicy, rafinowanego cukru oraz nabiału, skupiając się na warzywach, rybach, owocach morza i ryżu. Ważnym składnikiem jest kimchi - kluczowy element wielu posiłków w stylu K-POP. Historia tej przekąski sięga tysiąca lat. To nic innego jak sfermentowana lub kiszona kapusta pekińska z dodatkiem warzyw i przypraw: czosnku, imbiru, papryki oraz sosu rybnego.

Najważniejsze reguły diety K-POP to:

 • niewielka dzienna dawka kalorii - maksymalnie jest to 1500 kcal, ale większość wariantów nie precyzuje tej liczby,
 • spożywanie dużej ilości warzyw i zup,
 • regularne ćwiczenia,
 • ograniczenie tłuszczu i cukru,
 • unikanie przekąsek między posiłkami.

Jeśli chodzi o warzywa i owoce na diecie K-POP, nie istnieją zakazane gatunki. Można spożywać je na surowo, w wersji gotowanej lub kiszonej. Zupy są doskonałym sposobem na przemycenie większej porcji witamin, choć wariant azjatycki odbiega od znanego nam z kuchni polskiej. Zupy w tym wydaniu są lekkostrawne, pikantne i bardzo pożywne. Doprawianie ich na ostro ma za zadanie poprawić metabolizm.

Białko dostarczyć można za pomocą mięsa lub jego zamienników. W tej kategorii znajdują się jajka, mięso, ryby i owoce morza, a także tofu, grzyby shiitake i boczniaki. Istotnym elementem są również ryż i makaron ryżowy. Koreańczycy bardzo rzadko smażą jedzenie. Zwykle wybierają pieczenie lub duszenie. Dzięki temu posiłki mają niską zawartość tłuszczu i kalorii, przy jednoczesnym zachowaniu cennych substancji odżywczych. Ważne jest stopniowe ograniczanie wielkości porcji aż do momentu znalezienia optimum, rozpoczynającego utratę wagi.

Istotna jest ilość dostarczanych do organizmu płynów. Powinna to być przede wszystkim woda, ale również herbaty i napary ziołowe. Największą popularnością bezsprzecznie cieszy się zielona herbata, którą z łatwością kupić można także w Polsce. Koreańczycy cenią też herbatę z palonego jęczmienia (tzw. bori–cha). Obydwie wspomagają spalanie tłuszczu, wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Warto dodać, że koreański sposób odżywiania może mieć wiele wersji: wegetariańską, wegańską, mięsną czy bezglutenową. Dieta K-POP popularyzowana jest przez liczne koreańskie gwiazdy obu płci, między innymi: Raina, Suzy, Kang Sora oraz dziewczyny z zespołów Girls’ Generation, Secret czy Nine Muses.

Dieta koreańska - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania diety koreańskiej mogą być wszelkiego rodzaju choroby przewlekłe, w tym związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną. Przed zastosowaniem któregokolwiek modelu należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Ten sposób działania szczególnie polecany jest w przypadku osób z dużą nadwagą lub otyłością.

Dieta K-POP - opinie

Opinie wskazują, że stosowanie diety K-POP rzeczywiście pozwala schudnąć. W przypadku radykalnych diet wymyślonych w Korei, ten sposób odżywiania często przypomina jednak wycieńczającą głodówkę, na dodatek w wersji o wątpliwych korzyściach dla zdrowia.

Czym innym są zbilansowane i bogate w warzywa jadłospisy. Dostarczają one do organizmu duże dawki błonnika, zbawiennego dla prawidłowego metabolizmu. W tym przypadku istnieje spora szansa na zdrową utratę nadprogramowych kilogramów.

Dieta K-POP (koreańska) - efekty

Koreańska dieta odchudzająca może pomóc w utracie nadprogramowych kilogramów z kilku powodów. Przede wszystkim, o czym mowa była już wyżej, jako dieta wysokobłonnikowa K-POP wspomaga metabolizm i hamuje uczucie głodu. Eliminacja przekąsek i potraw o wysokiej zawartości cukru oraz tłuszczu także ma znaczenie. Koreańskie gwiazdy motywują również do regularnych ćwiczeń, co zawsze jest dobrym pomysłem.

Rozsądnie skomponowana dieta K-POP może wpłynąć na ogólną poprawę stanu zdrowia. Jeśli wybrany zostanie wariant bazujący przede wszystkim na owocach i warzywach, będzie to pierwszy krok do oddalenia ryzyka chorób cywilizacyjnych czy chorób serca. Istotna jest też w tej diecie obecność kimchi. Badania pokazują, że fermentowana kapusta może wpływać na obniżenie ciśnienia, poziomu cukru oraz cholesterolu. Kiszonki, jako naturalne prebiotyki, zwiększają liczbę pożytecznych bakterii jelitowych i mogą pomóc w profilaktyce wielu chorób. Z kolei eliminacja nabiału często zbawiennie wpływa na cerę, nawet z widocznymi zmianami trądzikowymi.

Reasumując, dieta K-POP ma bardzo wiele wcieleń: od niebezpiecznych i wycieńczających głodówek, po zdrowe, prawidłowo zbilansowane i bogate w składniki odżywcze menu. Jeśli odrzucimy tygodniowe eksperymenty, skupiając się na długoterminowych zmianach w codziennym sposobie odżywiania, mamy szansę na utratę nadprogramowych kilogramów bez efektu jojo.

Dieta K-POP (koreańska) - Przykładowy jadłospis

Przykładowy jadłospis na diecie K-POP może mieć różne oblicza, w zależności od wersji, na którą się zdecydujemy. Jakie są najpopularniejsze sposoby żywienia i jak je rozplanować?

Dieta, którą promuje Kang Sora, składa się z trzech, następujących posiłków:

 • śniadanie: jogurt i jabłko,
 • lunch: gotowany ryż z dodatkiem dyniowej owsianki,
 • obiad: słodki ziemniak, sałata oraz tost.

Suzy nieco modyfikuje skład dań. W jej przypadku trzy posiłki prezentują się następująco:

 • śniadanie: pierś z kurczaka, słodki ziemniak oraz odtłuszczone mleko,
 • lunch: brązowy ryż z sałatką wegetariańską,
 • obiad: dwa słodkie ziemniaki.

Warto na podstawie wytycznych samodzielnie komponować swoje menu.