Reklama

Jak wygląda droga kobiet na najwyższe stanowiska i co może ją ułatwić? Czy zbliżamy się do realnej równości płci w zarządach firm? I jak kształtuje się dziś zawodowa rzeczywistość kobiet – od zetek po doświadczone specjalistki? XVII Europejski Kongres Gospodarczy to przestrzeń do mądrego dialogu o lukach płacowych, stereotypach, ale też o nowych kompetencjach, jakości pracy w różnorodnych zespołach i zawodowej satysfakcji.

Reklama

Sesja Liderki i przywódczynie skupi się na kobietach na kierowniczych stanowiskach w polskim biznesie. Ekspertki i liderki, zarówno te z doświadczeniem, jak i aspirujące do roli przywódczyń, podzielą się swoimi historiami, motywacjami oraz refleksjami na temat kosztów i korzyści bycia kobietą-liderką. Poruszone zostaną także kwestie równości płci na najwyższych szczeblach zarządzania, luki płacowej oraz tego, co jeszcze musi się zmienić, by kobiety mogły w pełni realizować swój potencjał.

W dyskusji swój udział zapowiedziały: Joanna Burnos, założycielka LEADERIS Institute, ekspertka, Team Europe, podcasterka „Departament Kobiet”, Renata Kabas-Komorniczak, doradca podatkowy, partner Rodl&Partner, Katarzyna Rozenfeld, partnerka, Roseweald, przewodnicząca Rady Nadzorczej spółki celowej funduszu abrdn, członkini Stowarzyszenia LiderShe, inicjatorka kampanii „Kobiety na Wybory”, Anna Rulkiewicz, prezeska LUX MED, Joanna Tyrowicz, profesor nauk ekonomicznych, członkini Rady Polityki Pieniężnej, Uniwersytet Warszawski.

EEC 2024_16
mat. prasowe Europejski Kongres Gospodarczy

Panel Kobiety na rynku pracy przedstawi fakty i liczby opisujące rzeczywistą sytuację zawodową kobiet w Polsce. Dyskusja obejmie tematy aktywizacji zawodowej, ścieżek awansu, stereotypów i potrzeb rynku pracy. Ekspertki poruszą również kwestie związane z kompetencjami przyszłości, oczekiwaniami młodych kobiet z pokolenia Z, a także z wyzwaniami, przed którymi stoją kobiety w wieku menopauzalnym – często niedoceniane, choć niezwykle cenne z perspektywy pracodawców. W rozmowach wezmą udział: Natalia Lewandowska, dyrektorka departamentu zarządzania zasobami ludzkimi, Morski Port Gdańsk; Sylwia Bilska, prezeska Edenred Polska; Joanna Maliszewska-Mazek, dyrektorka działu projektów Kulczyk Foundation; Monika Sikora, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety, kierownik Zakładu Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksuologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach; Agnieszka Walter, wiceprezeska Węglokoksu; Maria Wyżga, Head of Human Resources dla Europy Centralnej i Wschodniej, Interim Managing Director, Bayer Polska.

Wśród kongresowych panelistek są również m.in.: Renata Gabryjelska, reżyserka, członkini Gildii Scenarzystów Polskich, mówczyni motywacyjna, Departament Kobiet; Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka; Agnieszka Kubera, prezeska zarządu Accenture w Polsce; Jowita Michalska, prezeska Digital University, Singularity Group Warsaw; Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu ds. Europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Katarzyna Szerling, wiceprezeska zarządu mLeasing czy Agnieszka Wolska, wiceprezeska zarządu Bank BNP Paribas.

Bezpieczeństwo i konkurencyjność gospodarki w dobie geopolitycznych zawirowań

Ponad 200 debat tegorocznego EEC odbędzie się pod hasłem „Razem dla bezpiecznej przyszłości. United for a safe future”. Bezpieczeństwo będzie rozpatrywane w kontekście nowego europejskiego priorytetu, jakim jest silna gospodarka jako fundament. Dyskutowane będą m.in. założenia kluczowych dokumentów wskazujących kierunki zmian w polityce gospodarczej UE, jak Clean Industrial Deal czy Kompas konkurencyjności. Paneliści poszukają odpowiedzi na pytanie, jak połączyć działania na rzecz neutralności klimatycznej ze wsparciem konkurencyjności gospodarki, zmniejszaniem zależności i podniesieniem bezpieczeństwa. Na wokandę wzięte zostaną postulaty biznesu, takie jak deregulacja i więcej wolnego rynku, przystępne ceny energii, priorytety dla inwestycji, innowacji czy technologii. Wiele miejsca kongres poświęci też mobilizacji przemysłu w Europie, obronności, potencjałowi militarnemu czy wykorzystywaniu przełomowych technologii. Uczestnicy debat pochylą się także nad tym, jak Europa reaguje na nową sytuację w świecie i bariery w handlu i jakie narzędzia są konieczne, by europejska gospodarka z powodzeniem konkurowała na globalnym rynku.

Nowe otwarcie europejskiej polityki gospodarczej i przemysłowej oraz działania w ramach polskiej prezydencji rzucą światło na kluczowe dla przyszłości obszary i trendy: transformację sektora energii i całej gospodarki, wielkie inwestycje, cyfryzację różnych dziedzin życia, międzynarodową współpracę i ekspansję gospodarczą czy rozwój regionalny.

Kongres podejmie też inne najbardziej aktualne tematy związane z ochroną zdrowia – jak np. reforma szpitali i KPO. Zajmie się także rynkiem pracy i edukacją – w perspektywie np. inkluzywności czy społecznej odpowiedzialności biznesu. Weźmie na tapet temat przyszłości mediów, influencer marketingu, czy związków sztuki z biznesem. Swoje miejsce w agendzie będą też miały infrastruktura, transport i logistyka, z tematami takimi, jak niedawna powódź czy elektromobilność; budownictwo i nieruchomości, w kontekście np. rynku mieszkaniowego; przemysł spożywczy i rolnictwo z naciskiem m.in. na bezpieczeństwo żywnościowe, czy też handel, rynek i konsument w dobie nowych trendów.

mat. prasowe Europejski Kongres Gospodarczy
mat. prasowe Europejski Kongres Gospodarczy

Europejski Kongres Gospodarczy wspiera ponad 300 partnerów, a wśród nich między innymi: ING Bank Śląski, Orlen, PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron, BNP Paribas, Accenture, Budimex, ENEA, KGHM, mBank, Nestle, PKO Bank Polski, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Tik Tok, ABB, Alior Bank, Amazon, Comarch, Crido, Danone, Dell, Google, Home.pl, Ikea, Kulczyk Investments, Meta, Pepsico, Play, Strabag, TDJ, T-Mobile Polska.

Współgospodarzami Europejskiego Kongresu Gospodarczego są: Województwo Śląskie, Miasto Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Coraz większa ranga i skala największej tego rodzaju debaty w Europie Środkowo-Wschodniej przesądziła o poszerzeniu formuły kongresu i wyjściu poza przestrzeń Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Część programu zostanie zrealizowana w sąsiednim Spodku, tam między innymi odbędzie się sesja inaugurująca wydarzenie oraz wieczorne koncerty zespołu Kwiat Jabłoni i Kayah.

Kongresowi również w tym roku towarzyszyć będą gale finałowe konkursów: EEC Start-up Challenge, Top Inwestycje Komunalne czy Inwestor bez Granic. W ramach cyklu EEC Talks, na otwartej scenie odbywać się będą rozmowy z gośćmi: znanymi ekonomistami, politykami, dyplomatami, osobowościami świata biznesu, kultury i życia społecznego.

Reklama

XVII Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w terminie 23-25 kwietnia 2025 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Hali Widowisko-Sportowej Spodek w Katowicach.

Reklama
Reklama
Reklama