Miejcie ze sobą kontakt na co dzień

Związek na odległość to przede wszystkim ograniczenie pod kątem spędzanego wspólnie czasu. W dobie internetu niwelowanie tęsknoty jest jednak prostsze, głównie dzięki rozmowom video oraz wiadomościom tekstowym. Utrzymywanie codziennego kontaktu pozwala wam na przeżywanie wspólnie radości, smutków i rozczarowań na bieżąco. Daje wam to również możliwość wzajemnego wspierania się i dodatkowo umacnia wasz związek.

Ważne jest, by porozmawiać o formie i częstotliwości kontaktu ze swoim partnerem jeszcze przed jego wyjazdem. Ustalcie wspólnie, w jaki sposób i o jakich porach będziecie ze sobą rozmawiać. Przykładowo, możecie umówić się na wymianę SMS-ów do godziny 17 i video rozmowę o 20. Istotne jest to, by ustalenia obejmowały konkretne godziny, a nie orientacyjne pory, jak np. "późny wieczór".

Postarajcie się w miarę możliwości zawsze dotrzymywać terminów i informować partnera o ewentualnym opóźnieniu. Dzięki temu wypracujecie sobie pewne nawyki, które mogą korzystnie wpłynąć na trwałość waszego związku. Ustalenie stałego grafiku pomoże również uniknąć sytuacji, w której przeszkodzisz partnerowi w trakcie jego pracy.

Miejcie do siebie zaufanie

Związek na odległość to przede wszystkim test zaufania. Tęsknota za dotykiem i bliskością ukochanej osoby jest ogromna i pozornie może pchnąć partnera w objęcia kogoś innego. Istotne jest jednak to, by nie snuć domysłów i nie sprawdzać partnera o każdej porze dnia i nocy.

Zaufanie jest kluczowe w każdej relacji, a już zwłaszcza w przypadku związków na odległość. Ciągłe wątpienie w wierność partnera, osaczanie go i zasypywanie oskarżeniami o zdradę to działania, świadczące głównie o twojej niskiej samoocenie. W ten sposób możesz łatwo zrazić do siebie drugą osobę i faktycznie pchnąć go w ramiona kogoś innego, np. bardziej wyrozumiałej i ufnej kobiety.

Nie oznacza to, że w przypadku wyraźnych sygnałów masz nie weryfikować swoich wątpliwości i ślepo ufać słowom partnera. Nie warto jednak popadać w paranoję i w każdym spóźnieniu czy braku odpowiedzi na SMS-a doszukiwać się zdrady. Pamiętaj o tym, że twoja druga połówka też ma swoje życie, obowiązki i znajomych tam, gdzie przebywa.

Zróbcie coś razem

W związku na odległość również potrzebne są momenty, w których razem pomilczycie lub obejrzycie serial. Po powrocie do domu możecie od razu połączyć się na video z partnerem i razem z nim ugotować obiad, każde z was w swojej kuchni. Takie wspólne wykonywanie różnych czynności bardzo zacieśnia relacje i dostarcza uczucia bliskości, potrzebnego zwłaszcza w związkach na odległość.

Jeśli nie macie możliwości ciągłego kontaktu poprzez video czy telefon, możecie umówić się na zrobienie tej samej czynności osobno i późniejszą dyskusję na jej temat. Przykładowo, oboje w wolnej chwili każde z was może przeczytać tę samą książkę czy artykuł lub obejrzeć ten sam film. Później w trakcie rozmowy możecie wymienić swoje poglądy na ten temat i wypunktować zalety oraz wady obejrzanego obrazu czy przyswojonej treści. Takie działanie dostarczy wam tematów do codziennych rozmów, a także zbliży pod kątem wspólnych zainteresowań i weryfikacji swoich poglądów.

Budujcie napięcie seksualne

Seks jest ważną sferą życia dla każdej pary. Szczególnie istotny jest on w przypadku związku na odległość, ponieważ obie strony pozbawione są codziennej bliskości drugiej osoby. Jednak nawet gdy nie przebywasz tuż obok swojego partnera, masz możliwość budowania intymności i podsycania napięcia seksualnego. Jak to zrobić?

Pikanteria w związku pomaga w utrzymaniu zainteresowania drugiej osoby, dlatego regularnie staraj się podnosić temperaturę waszych rozmów. Pisz dwuznaczne wiadomości, prowadź z partnerem pełne erotyzmu rozmowy i przede wszystkim mów dużo o swoich uczuciach. Gdy już się spotkacie, dajcie sobie czas na pieszczoty i długą grę wstępną. Zapytaj partnera, na co ma ochotę i poświęć waszej bliskości jak najwięcej czasu.

Okazujcie sobie dużo czułości

Brak bliskości drugiej połówki to jedna z największych bolączek osób, będących w związku na odległość. Gdy nie możesz dotknąć, pocałować i przytulić swojego partnera dużo ciężej radzisz sobie z codziennością i problemami. Dotyk ukochanej osoby zwiększa poczucie bezpieczeństwa i niweluje poziom stresu w mózgu, dlatego jego brak często przyczynia się zwiększenia nerwowości na co dzień.

Ważne jest, byście mimo dzielącego was dystansu dużo i często rozmawiali o swoich uczuciach. Okazywanie sobie czułości nawet poprzez proste gesty i słowa pomaga w radzeniu sobie z tęsknotą. Nawet krótka wiadomość, zawierająca w sobie wyznanie miłości może znacząco wpłynąć na samopoczucie twojego partnera i poprawić mu humor na cały dzień. Warto więc pokazywać mu swoje uczucia jak najczęściej, w dużych ilościach i o każdej porze.

Doceniajcie wspólnie spędzony czas

W związkach na odległość chwile, gdy jesteście obok siebie są raczej rzadkością. Warto więc odpowiednio je celebrować i właściwie zaplanować wspólny czas. Możesz podpytać swojego partnera, na jakie aktywności miałby ochotę oraz co chciałby zjeść. Postaraj się tak rozplanować wasze spotkanie, byście mogli spędzić ze sobą możliwie jak najwięcej czasu.

W miarę możliwości odłóżcie na bok pracę, spotkania ze znajomymi czy samotne wyjścia z domu (np. do fryzjera). Doceńcie to, że możecie spotkać się z ukochaną osobą i poczuć jej obecność obok siebie. Każda inna czynność czy aktywność może poczekać, a dobra przyjaciółka z pewnością zrozumie, co jest dla ciebie priorytetem. Możecie spędzić cały czas w domu lub iść na randkę w ciekawe miejsce.

Unikajcie rozwoju konfliktowych sytuacji

Związek na odległość to relacja, w której nieuniknione są tarcia i nieporozumienia. Brak bliskości, samotność, gorszy dzień w pracy i kłótnia gotowa. Partner jest najbliższą ci osobą, dlatego to zazwyczaj na nim odbija się cały zły nastrój. Jak tego uniknąć?

Jeśli czujesz, że masz zły dzień powiedz o tym wprost swojej drugiej połówce. Czasem lepiej jest zrezygnować z rozmowy, wypić gorące kakao i położyć się wcześniej spać, niż prowadzić wymuszoną konwersację i doprowadzić do eskalacji emocji. Konflikty szkodzą zwłaszcza parom żyjącym na odległość, bo nie mają one możliwości przytulenia i pocieszenia swojej drugiej połówki. Nie oznacza to, że masz nie mówić o swoich potrzebach, wręcz przeciwnie. Postaraj się jednak nie przelewać negatywnych emocji na swojego partnera.

W sytuacji, gdy dojdzie już do konfliktu nie baw się w toksyczne gierki i nie unoś honorem. Czasem lepiej jest schować dumę do kieszeni i odezwać się jako pierwsza, niż pozwolić na dojrzewanie i eskalowanie urazy. Umiejętność wybaczania jest szczególnie istotna w związkach na odległość, ponieważ ciągłe wypominanie i pielęgnowanie urazy mogą prowadzić bezpośrednio do rozpadu tej relacji.

Nie traćcie optymizmu

Związek na odległość to trudna relacja, ale taki stan rzeczy nie będzie przecież trwał wiecznie. Nie traćcie więc dobrego humoru i postarajcie się zachować pozytywne podejście do życia. Oczywiście, tęsknota i brak bliskości ukochanej osoby są bardzo ciężkie, ale ciągłe myślenie o tym jedynie utrudni rozłąkę.

Optymizm doda siły wam obojgu i pomoże przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Jeśli będziecie wyłącznie narzekać na obecny stan rzeczy może się okazać, że nie dacie rady kontynuować tej relacji w obecnej formie. Pozytywne podejście jest zaraźliwe, dlatego warto mimo wszystko starać się znaleźć dobre strony w tej całej sytuacji i przedstawić je partnerowi.

Rozłąka sprawia, że masz więcej czasu na realizację swoich pasji i celów. Dzięki tęsknocie wasz związek ma bardziej ekscytującą formę i stały powiew nowości. Brak bliskości bardzo dobrze wpływa na poprawę jakości waszego życia seksualnego, zwłaszcza gdy partner jest nieobecny przez dłuższy czas. Te fakty powinny pomóc ci spojrzeć na waszą relację w nieco inny sposób i docenić zalety związku na odległość.