Czym są zadziory?

Zadziory to powszechna nazwa uszkodzonych skórek wokół paznokci. Poza tym, że negatywnie wpływają na wygląd dłoni, mogą też powodować dolegliwości bólowe, zwłaszcza gdy w wyniku nieostrożności dochodzi do ich jeszcze mocniejszego zadarcia. A o to niestety nietrudno – wystarczy zahaczyć taką skórką o materiał ubrania, a czasem nawet palcem o palec.

Musisz wiedzieć, że pojawienie się zadziorów wiąże się z ryzykiem powstania niewielkich ranek, które mogą prowadzić do skórnej infekcji. Głębokie zadziory potrafią nawet krwawić, wywołując dotkliwe pieczenie. Zwykle świadczą o zaniedbaniu czynności pielęgnacyjnych w obrębie rąk i poważnym uszkodzeniu bariery hydrolipidowej skóry.

Kiedy pojawiają się bolesne zadziory przy paznokciach?

Delikatne skórki, które otaczają paznokcie, mają swoje szczególne zadanie – chronią macierz paznokcia przed niepożądanym działaniem drobnoustrojów, a także samymi mechanicznymi uszkodzeniami, na jakie płytka paznokcia byłaby bez nich narażona. Kiedy jednak skórki te ulegają zadarciu, warstwa ochronna zostaje przerwana i nie może już spełniać swojej funkcji. Dzieje się tak, gdy skóra dłoni jest przesuszona, a w związku z tym zaczyna pękać.

Co takiego przyczynia się do przesuszeń skóry i powstawania zadzior?

  • nieodpowiednia ochrona dłoni – wykonując prace domowe, związane głównie ze sprzątaniem i używaniem detergentów, które nie pozostają obojętne dla skóry, często nie zakłada się rękawiczek, a te mogłyby odpowiednio zabezpieczyć wrażliwą skórę dłoni;
  • gorąca woda – kiedy myjesz w niej ręce lub naczynia, mocno naruszasz naturalną warstwę hydrolipidową;
  • nadmierna dezynfekcja rąk – jeśli regularnie dezynfekujesz dłonie preparatami na bazie alkoholu wysuszasz skórę;
  • aceton – używając często zmywaczy do paznokci z acetonem, także powodujesz wysuszenie skórek wokół nich;
  • niewprawne wycinanie skórek – podczas zabiegów pielęgnacyjnych możesz też przesadzić i wyciąć skórki zbyt głęboko;
  • obgryzanie paznokci – osoby, które mają taki nawyk, często też obgryzają skórki, samemu prowadząc do ich uszkodzeń;
  • brak zabiegów pielęgnacyjnych – zadziory mogą się pojawić, gdy nie pielęgnujesz skóry dłoni i nie nawilżasz jej przy pomocy odpowiednich kosmetyków.

Zobacz też: Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby i preparaty, które polecamy na łamliwe paznokcie

Choć zwykle zadziory nie są dużym kłopotem i przeważnie w ich przypadku chodzi raczej o kwestie estetyki, zdarza się, że sygnalizują poważne choroby. Zadzierające się skórki pojawiają się często przy niedoczynności tarczycy. Regularnie występują też u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Jak zapobiegać zadziorom koło paznokci?

Na pewno chcesz, by Twoje skórki wokół paznokci były zdrowe, a co za tym idzie, w kompletnie nienaruszonym stanie. Właśnie dlatego powinnaś zwracać uwagę na ich pielęgnację i chronić je przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bez wątpienia warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, które pozwolą Ci uniknąć zadziorów.

Dobra dieta

Zadzierające się skórki bardzo często stanowią także odzwierciedlenie niedoborów witamin i minerałów. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która do nich nie dopuści. Zadziory mogą oznaczać między innymi braki witamin A, B i E, a także cynku i krzemu. Pomyśl o wzbogaceniu swojego jadłospisu o płatki owsiane, awokado czy kaszę gryczaną.

Zobacz też: 3 naturalne stymulatory kolagenu, które powinnaś wprowadzić do swojej diety. Za numer jeden ręczy Gwyneth Paltrow

Unikanie uszkodzeń

Jeśli robisz regularnie manicure, szczególnie uważaj, by nie narażać skóry wokół paznokci na uszkodzenia mechaniczne. Zamiast używać specyfików zawierających aceton, możesz wypróbować domowe zmywacze do paznokci (przydać się mogą szczególnie te wzbogacone o witaminy). Zimą pamiętaj, by zawsze zakładać rękawiczki (szczególnie w przypadku mrozu), ponieważ wtedy zabezpieczysz swoją skórę przed zimnem i unikniesz jej pęknięć.

Dbanie o skórę dłoni

Pamiętaj o codziennej pielęgnacji rąk, która przełoży się też na stan Twoich skórek. Używaj nawilżających kosmetyków do skóry rąk, takich jak kremy i balsamy. Możesz też posłużyć się olejkiem rycynowym lub arganowym, które nie tylko zapewnią nawilżenie, ale i poprawią stan skóry.

A co, jeśli zadziory już się pojawią?

Na pewno lepiej jest nie doprowadzać do powstawania zadartych skórek, ale kiedy już się to zdarzy, także trzeba sobie jakoś radzić. Dobrze jest odsuwać skórki, zamiast je usuwać, ale nie zawsze można sobie na to pozwolić. Niezależnie od tego, jakie ostatecznie działania podejmiesz, najpierw przygotuj dłoniom kąpiel ziołową z rumiankiem bądź macierzanką. Dodatkowo użyj też preparatu zmiękczającego do skórek – w ten sposób łatwiej Ci będzie na nich operować.

Jeśli skórki są stosunkowo cienkie, po prostu odsuń je od płytki paznokcia przy pomocy metalowego kopytka bądź patyczka. Jeśli natomiast skórki okażą się wyjątkowo oporne i grube, usuń je przy pomocy cążków (bardzo ważne, by były ostre, ponieważ w przeciwnym razie możesz doprowadzić do wyrwania skórek i wyrządzić jeszcze większe szkody). Na koniec pamiętaj o dokładnym nawilżeniu skóry wokół paznokci.

Zobacz też: 4 „cudowne” odżywki do paznokci, które zapobiegają ich łamaniu i dają efekt clean girl nails. To must-have po hybrydzie