Yoko Ono. Fenomen sztuki artystki

Sztuka powinna wzbudzać emocje. Właśnie wtedy zostaje zapamiętana i jest w stanie wywrzeć wpływ na odbiorcę dzieła. Bez wątpienia prace Yoko - żony Johna Lennona możemy zaliczyć do tych, wobec których nie sposób przejść obojętnie.

Yoko Ono. Forma otwarta

Gdyby Yoko Ono była polką, moglibyśmy odnieść wrażenie, że jej mistrzem bez wątpienia był Oskar Hansen czy też Grzegorz Kowalski - artyści i prekursorzy idei Formy Otwartej, która zaprasza widza do wzięcia udziału w procesie tworzenia. Tak bowiem powstaje większość prac pochodzącej z Japonii artystki. Jedna z pierwszych i najsłynniejszych prac w formie performance'u - Cut piece polegała na zaproszeniu widzów do obcinania ubrania artystki, aż do zupełnego obnażenia jej ciała. 

Inne znane dzieła stworzone we współpracy z widownią to Drzewo życia czy fragmenty wystawy My Mummy is Beautiful. Te prace to swoista próba zaangażowania naszego umysłu w proces tworzenia sztuki. To stworzenie przestrzeni, w której każdy i każda z nas może stać się artystą i zrozumieć, że sztuka to nie tylko kobiety wypełniające swoim barokowym ciałem ramy Rubensa. Sztuka to w jej przypadku zdecydowanie dialog i umiejętne zadawanie pytań. 

Wczuwając się w rolę artystki pozostawiamy Was zatem z jednym z nich:

Kto tak naprawdę jest autorem dzieł Yoko Ono?  

W galerii zobaczcie kilka artystycznych momentów ze współczesnej twórczości Yoko Ono.