Matowe i łamliwe włosy skłonne do puszenia, elektryzowania się i wypadania to sygnał, że może brakować im witamin. Aby  ich dostarczyć możemy zadbać o zróżnicowaną dietę, lecz szybsze efekty dadzą odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów. W dzisiejszym zestawieniu znajdziesz nie tylko odżywki i szampon z witaminami, które sprawdzą się w metodzie OMO. Znaleźliśmy też wcierki i peeling z witaminami do intensywnej kuracji oraz wygodne sera i lekkie mgiełki do codziennego użytku bez spłukiwania. Które witaminy kochają nasze włosy i skóra głowy? Są to przede wszystkim witaminy z grupy B, lecz także C, E i A. Sprawdźcie, gdzie je znaleźliśmy. 

Witaminowe kosmetyki w metodzie OMO: emolientowa maska do włosów

Pierwszy krok w metodzie OMO najczęściej zaczynamy od emolientowej odżywki lub maski do włosów. Wybraliśmy taką, która nie tylko zapewnia intensywną regenerację i nabłyszcza fryzurę, lecz także wzmacnia cebulki, przyspiesza porost włosów i pomaga zapobiegać ich wypadaniu. Maska z serii Ricin marki Arganicare to „mocny zawodnik”, który w swoim składzie zawiera masło shea, olejek arganowy oraz olejek rycynowy, który od wieków słynie z właściwości stymulujących wzrost włosów. Za efekt nabłyszczający odpowiada zawarta w składzie hydrolizowana keratyna i jedwab. Witaminy, jakie znajdziemy w tej masce to prowitamina B5 oraz witamina E. Ich działanie jest korzystne zarówno dla skóry głowy (nawilżają, koją podrażnienia, pomagają pozbyć się łupieżu), jak i dla cebulek, a także dla włosów (zmiękczają i nabłyszczają). W sprawdzanych przez nas niezależnych drogeriach maska Ricin Arganicare ma bardzo dobre opinie i wysokie oceny. 

Ta maska to moje odkrycie, na pewno kupię kolejne opakowania, włosy odżyły no i jest ich więcej! Włosy pięknie się układają i są gładkie i lśniące. Zauważyłam sporo baby hair po miesiącu stosowania – skomentowała użytkowniczka drogerii Cocolita.

Witaminowe kosmetyki do mycia głowy i włosów: szampon

Chociaż drugim krokiem jest oczyszczenie skóry głowy oraz włosów, to możemy go połączyć z pielęgnacyjnymi właściwościami kosmetyku. Bezwzględnym bestsellerem jest zielony szampon Pharmaceris H-Sebopurin, który w sprawdzanej przez nas drogerii zdobył ponad 600 recenzji. Aż 98% z nich należy do zadowolonych z jego działania użytkowników. Ten specjalistyczny szampon normalizujący zawiera w swoim składzie witaminę B3 (niacynamid), prowitaminę B5 (pantenol), witaminę B7 (biotynę), ale także: cynk (Zinc PCA), hydrolizowane proteiny pszeniczne oraz glukonolakton. Powyższe składniki hamują przetłuszczanie się skóry głowy, wzmacniają cebulki, pomagają ukoić stany zapalne skóry głowy i eliminować łupież, a także nabłyszczają fryzurę, nadają jej objętości oraz nawilżają i zmiękczają włosy. W przeciwieństwie do niektórych szamponów przeciwłojotokowych, nie przesusza on skóry głowy i nie matuje włosów jak tzw. "rypacze". Co ciekawe, opinie świadczą o tym, że jest to szampon ceniony nie tylko przez kobiety, lecz także przez sportowców, więc jeżeli lubisz spędzać czas na siłowni, a jeszcze go nie znasz, to koniecznie go wypróbuj.   

Odżywka lub maska do stosowania po myciu włosów 

W trzecim kroku mamy zapewnić odżywienie i nawilżenie. W tym celu możemy zastosować 5-minutową odżywkę lub maskę przeznaczoną do już umytych włosów. 

Jeżeli jesteś zwolenniczką odżywek, możesz sięgnąć po odżywkę z witaminą C Frulatte. Marka ta jest jeszcze mało znana w Polsce, ale cenią ją styliści i fryzjerzy zarówno w Europie, jak i w USA. W jej składzie, oprócz odżywczej stabilnej formy witaminy C znajdują się: prowitamina B5 i witamina E, emolienty (w tym olej z owoców rokitnika – naturalne źródło witaminy C), keratyna i proteiny oraz ekstrakty roślinne. Skład kosmetyku został opracowany w laboratorium koncernu farmaceutycznego Peer Pharm, dlatego jest on odpowiedni także dla osób o wrażliwej skórze głowy. Odżywka nawilża i zmiękcza nawet bardzo przesuszone włosy, dzięki czemu zapobiega ich łamliwości, ułatwia rozczesywanie i nadaje efekt sprężystej tafli.

Zwolenniczki masek do włosów mogą natomiast zwrócić uwagę na luksusową maskę do włosów Gisou Honey o działaniu odżywczym i nawilżającym z miodem Mirsalehi. W jej składzie znajdują się: prowitamina B5 i witamina E, a także olejki i proteiny pszeniczne oraz ekstrakt z kwiatów gardenii, który przyspiesza porost włosów i pomaga koić podrażnienia i stany zapalne skóry. Jej ocena w drogerii to 5/5 gwiazdek, a opinie potwierdzają, że kosmetyk ten nie obciąża włosów, ale sprawia, że są błyszczące i śliskie. Must have przy włosach wysokoporowatych, ale także normalne i niskoporowate je polubią. Ciekawe, że w razie potrzeby maskę tę można połączyć z kilkoma kroplami olejku do włosów, a nawet zastosować jako całonocną kurację nawilżająco-regenerującą.

Witaminowe kosmetyki do włosów bez spłukiwania

W naszym przeglądzie nie mogło zabraknąć kosmetyków, które polubią osoby niecierpliwe oraz te, które lubią spontanicznie wyjść z domu. Poniżej znajdziesz serum do włosów, serum do skóry głowy i mgiełki do włosów, które nie wymagają spłukiwania, długich zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu zaraz po ich użyciu można wyjść z domu i cieszyć się lśniącą i miękką fryzurą. 

W serum do włosów BIOVAX znaleźliśmy witaminy A+E, które zapobiegają kruszeniu się włosów i nadają sprężystości pasmom. Warto pamiętać, że witamina E to naturalny filtr UV, który chroni włosy przed płowieniem. 

W serum do skóry głowy tołpa oprócz witaminy E i prowitaminy B5, znajdują się prebiotyki wspierające mikrobiom oraz kofeina, która przyczynia się do wzrostu włosów i zapobiega ich wypadaniu. To serum to must have, jeżeli zauważasz, że skóra na głowie stała się biała, sucha i swędząca, a także, jeśli zna twojej szczotce zostaje zbyt dużo utraconych włosów. Serum można stosować na świeżo umytą głowę lub po wysuszeniu włosów. 

Wybierając mgiełkę do włosów warto dopasować ją do ich koloru. Dla włosów blond i rozjaśnianych odpowiednia będzie różowa mgiełka kwarcowa YOPE, która nie tylko tonuje odcień włosów naturalnych, farbowanych lub rozjaśnianych, lecz także daje lśniący wielowymiarowy efekt glow. Jej skład jest w 99% naturalny i zawiera nawilżający sok z aloesu, nabłyszczającą prowitaminę B5 i mikro drobinki miki. Mgiełka występuje też w wersji niebieskiej (ametystowej). 

Nie zapominamy o brunetkach i szatynkach. Dla pań o ciemnych włosach sprawdzi się mgiełka Biolaven, która w składzie ma prowitaminę B5, nawilżające olejki z pestek winogron i lawendy i kompleks aminokwasów. Tę mgiełkę można stosować także do skóry głowy.  

Witaminowe kosmetyki do intensywnej terapii wzmacniającej włosy

Aby ułatwić skórze i cebulkom włosów przyswajanie cennych składników odżywczych i witamin, warto pamiętać o peelingu trychologicznym. Ponieważ nie lubimy drobinek we włosach, wybraliśmy peeling enzymatyczny, który pomoże usunąć barierę w postaci warstwy martwego naskórka. W jego składzie znajduje się niacynamid, czyli witamina B3, która reguluje wydzielanie sebum i poprawia ukrwienie skóry głowy. 

Jeżeli mówimy o intensywnej terapii wzmacniającej, to nie możemy pominąć tak legendarnego w działaniu kosmetyku, jakim jest ziołowa wcierka do włosów. Działanie tego typu kosmetyku bardziej opiera się na ekstraktach roślinnych, a my wybraliśmy dwie propozycje, w których składzie nie zabrakło witamin. 

Pierwsza z nich, HAIR 2 LOVE marki Eveline Cosmetics, zawiera niacynamid (witaminę B3), biotynę (witaminę B7), pantenol (prowitaminę B5) oraz stymulujące porost włosów: kapsaicynę, kofeinę i mentol. Ekstrakty roślinne, jakie w niej znajdziemy to: z imbiru, pokrzywy, skrzypu polnego i żeń-szenia. Jest to wcierka, którą wmasowujemy w skórę głowy 1-2 razy w tygodniu i nie wymaga spłukiwania. 

Druga z nich, UP marki myBuddy, zawiera pantenol, czyli prowitaminę B5 oraz ekstrakty ziołowe. Tutaj nie znajdziemy ani kapsaicyny, ani kofeiny, ani mentolu, dlatego jest to propozycja dla osób mających słabą tolerancję tych składników. Długą listę ekstraktów ziołowych zawiera natomiast m.in.: z arniki, rozmarynu, szałwii, z igieł sosny i kwiatów nasturcji. Ona również nie wymaga spłukiwania.

Pamiętajmy, że w pielęgnacji włosów ważne są nie tylko kosmetyki o dobrym składzie, lecz także unikanie przegrzewania włosów podczas suszenia, czesanie włosów przy użyciu szczotki domykającej łuski oraz stosowanie odpowiedniego ręcznika do włosów (tkanego na płasko, bez pętelek).