Co to jest glukonolakton?

Glukonolakton to kwas PHA, czyli polihydroksykwas. Związki chemiczne z tej grupy działają na skórę podobnie jak kwasy AHA, lecz są od nich znacznie łagodniejsze. Dzięki temu mogą być stosowane przy każdym typie cery. Glukonolakton występuje powszechnie, gdyż należy do pochodnych glukozy. Jest naturalnie wytwarzany w naszej skórze jako produkt przemian metabolicznych. Tyle teorii.

Glukonolakton – efekty

Glukonolakton zbawiennie wpływa na cerę suchą. Nie tylko nawilża, ale także odbudowuje barierę komórkową, która chroni przed utratą wody i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Jest odpowiedni nawet dla skóry wrażliwej i atopowej.

Glukonolakton polecany jest również przy cerze dojrzałej. Dzięki swoim właściwościom pobudzającym naturalną produkcję kolagenu i elastyny nie tylko spłyca istniejące zmarszczki, ale także zapobiega powstawaniu kolejnych. Jako przeciwutleniacz opóźnia procesy starzenia.

Efekty stosowania glukonolaktonu zauważą także osoby z cerą trądzikową. Za sprawą jego działania przeciwzapalnego i bakteriobójczego zmniejszy się liczba wyprysków i widoczność rozszerzonych porów. Delikatne właściwości złuszczające glukonolaktonu wygładzą natomiast blizny potrądzikowe i rozjaśnią przebarwienia.

Glukonolakton – tonik, krem

Glukonolakton w kosmetykach pojawia się w maksymalnym stężeniu 10%. W składach znajdziemy go pod nazwą gluconolactone. Najczęściej dodawany jest do toników, w których łączy się go z substancjami nawilżającymi lub innymi kwasami. Dobrze współgra z alantoiną, pantenolem i kwasem laktobionowym.

W kremach glukonolaton często występuje w towarzystwie innych składników regenerujących i odżywczych, takich jak mocznik, kwas hialuronowy czy gliceryna. Stanowi szczególnie częsty dodatek w preparatach przeciwzmarszczkowych i przeznaczonych dla cery wrażliwej.

Glukonolakton – opinie

Glukonolakton według opinii dermatologów jest substancją bezpieczną i odpowiednią dla każdego rodzaju cery. Zaleca się go jako łagodniejszy zamiennik dla złuszczających kwasów, np. azelainowego lub migdałowego.

Osoby stosujące kosmetyki z glukonolaktonem zaznaczają, że po kilku tygodniach cera staje się wygładzona i rozjaśniona. Dostrzegają także jej większe nawilżenie i ujędrnienie. Ponadto glukonolakton jest uważany za niezwykle przydatny w walce z przebarwieniami i rozszerzonymi naczynkami. Chętnie stosują go też alergicy.

Glukonolakton – gdzie kupić, cena

Glukonolakton można zamówić w sklepach z półproduktami i samodzielnie dodawać do kosmetyków. Dzięki swojej powszechności jest tani - 100 g kosztuje około 10 zł. Czysty glukonolakton ma postać białych kryształków, które szybko rozpuszczają się w wodzie. Z tego względu najłatwiej jest przygotować domowy tonik z jego dodatkiem.