Farbowanie, prostowanie, kręcenie – dzięki tym zabiegom możemy stworzyć odpowiednią fryzurę. Niestety, jednocześnie często pozbawiamy włosy nawilżenia, a w efekcie czego stają się one suche i zniszczone. Włosy jak siano? Nawet najlepiej zafarbowane czy wystylizowane włosy nie będą wyglądać dobrze, jeśli będą w słabej kondycji. Dlatego sprawdź, co zrobić, aby zregenerować, odżywić i nawilżyć włosy.

Przyczyny przesuszania się włosów

Czym różnią się włosy suche od przesuszonych? Zacznijmy od tego, że włosy suche zazwyczaj cechują się bardzo niskim stopniem nawilżenia w trzonie. Wynika to z genów i niewiele można zrobić, aby tę sytuację poprawić. Co innego jednak, włosy przesuszone, za których stan odpowiadają czynniki zewnętrzne. Jakie czynniki mogą przesuszać nasze włosy?

Nieodpowiednia pielęgnacja

Sianowate, wystrzępione końcówki włosów? Czasami wystarczy jedynie regularne stosowanie serum, aby zapobiec przesuszonym końcom. Do częstszych błędów pielęgnacyjnych należy mycie włosów w bardzo gorącej wodzie oraz rzadkie używanie odżywek i masek humektantowych, których głównym zadaniem jest nawilżenie.

Stosowanie suszarek, prostownic, lokówek

Gorące temperatury sprzyjają przesuszeniom. Kinga Makuch i Katarzyna Opasińska zwracają uwagę na to, że „szybkie suszenie włosów gorącym strumieniem powoduje pochłanianie wilgoci z kory włosa, a w rezultacie jego przesuszenie. Używanie prostownicy bądź lokówki wiąże się z błyskawicznym rozgrzaniem włosa nawet do stanu „zagotowania” wody zawartej w jego wnętrzu, rujnując struktury białkowe”. Stąd już o krok od zniszczenia włosów.

Zbyt częste farbowanie włosów

Podczas farbowania łuski włosa zostają rozchylone, co też sprawia, że później łatwiej o utratę nawilżenia – brakuje ochronnej otoczki, dzięki której woda dłużej trzyma się wewnątrz włosa.

Niedobory witamin

Organizm daje znać o brakach witamin również poprzez przesuszenia włosów. „Długo trwające stany niedoboru witaminy A mogą być powodem wzmożonego przesuszenia włosów” – wskazują ekspertki kosmetologii. Jeśli problem przesuszenia trwa, zbadaj się i sprawdź, czy nie brakuje ci witamin.

Jaki szampon do suchych włosów wybrać?

Ostatnimi czasy coraz częściej trycholodzy zwracają uwagę na to, by dobierać szampon nie do włosów, a do skóry głowy. To właśnie ją przede wszystkim myjemy – włosy zostaną umyte pianą podczas spłukiwania. Również w przypadku problematycznych, przesuszonych włosów, warto zadbać o skórę głowy – można sięgnąć po delikatniejsze szampony, które w swoich składach nie mają mocnych detergentów. Szampony bez SLS nie powinny podrażnić skóry, a zamiast tego łagodnie ją oczyścić.

Wystrzegaj się za to szamponów, które zawierają alkohol – ma właściwości wysuszające. Podobnie jak niektóre zioła, dlatego też nie każdy ziołowy szampon będzie odpowiednim wyborem (zrezygnuj z pokrzywy czy czarnej rzepy).

Jaką odżywkę na przesuszone włosy wybrać?

Receptą na piękne włosy jest zadbanie o równowagę PEH – czyli dostarczanie włosom zarówno protein, jak i emolientów oraz humektantów. Proteiny są odpowiedzialne za odbudowę włosa i jego wzmocnienie, emolienty zapewniają wygładzenie, a humektanty dostarczają włosom nawilżenia – i właśnie to jest najważniejsze w przypadku włosów przesuszonych.

Właściwości nawilżające ma:

  • miód,
  • aloes,
  • gliceryna,
  • kwas hialuronowy,
  • panthenol.

Jeśli więc szukasz odżywki na przesuszone włosy, rozejrzyj się za tymi składnikami lub spróbuj przygotować nawilżającą maskę w domu.

Domowe maski na przesuszone włosy

Maseczka z miodu

Składniki:

  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka oliwy z oliwek lub innego oleju
  • 1 łyżka maślanki lub jogurtu naturalnego
  • 1 łyżka mąki

Wykonanie:

  1. Podgrzej miód i oliwę, aby składniki nabrały lżejszej konsystencji.
  2. Dodaj mąkę i maślankę, dokładnie wymieszaj
  3. Nałóż na wilgotne włosy.
  4. Po 15-20 minutach dokładnie spłucz.

Chcesz zyskać na czasie? Nałóż sam miód na włosy na kwadrans przed myciem. Następnie dokładnie spłucz i umyj włosy tak, jak zawsze. Jeśli obawiasz się, ze miód będzie trudny do spłukania, wymieszaj go z odżywką.

Maseczka jogurtowa

Składniki:

  • ¼ szklanki jogurtu naturalnego
  • piana z białka
  • 1 łyżka majonezu

Wykonanie:

  1. Wymieszaj wszystko dokładnie
  2. Nałóż na wilgotne włosy.
  3. Po 30 spłucz – użyj letniej wody.

Maseczka z żółtek

Składniki:

  • 2-3 żółtka

Wykonanie:

  1. Roztrzep żółtka
  2. Wetrzyj we włosy i pozostaw na 20 minut.
  3. Możesz nałożyć na włosy czepek lub folię, aby utrzymać maskę na włosach.
  4. Spłucz.

 

Płukanka do suchych włosów

Ziołowa płukanka

Wśród domowych sposób na suche włosy znajdują się nie tylko odżywki czy maski, ale również płukanki ziołowe. Niektóre zioła mogą pogłębić problem przesuszenia, a inne wręcz przeciwne – pomogą w regeneracji. Na przesuszone włosy sprawdzą się:

  • owies,
  • melisa,
  • kwiat lipy.

Przygotowanie:

  1. Zaparz kilka torebek wybranego zioła wrzątkiem.
  2. Odczekaj, aż wystygnie.
  3. Umyj włosy i przepłukaj je w roztworze.

Octowa płukanka

Ocet jabłkowy przywraca naturalne pH skóry głowy. Wzmacnia włosy, a nawet może domknąć otwarte łuski, co nie jest bez znaczenia w przypadku przesuszonych włosów. Otwarte łuski włosa sprawiają, że nawilżenie utrzymuje się znacznie krócej.

Przygotowanie:

  1. Przegotuj ok. 1 litr wody.
  2. Dodaj do wody 1-2 łyżki octu jabłkowego i wymieszaj.
  3. Umyj włosy, a następnie przepłucz je gotowym roztworem.
  4. Po kilku minutach spłucz płukankę ciepłą wodą.

Olejowanie przesuszonych włosów

Przesuszone włosy nie posiadają swojej naturalnej osłonki tłuszczowej. Olejowaniem możemy to naprawić. A jeśli dodatkowo zrobimy olejowanie na nawilżającym podkładzie, odżywimy przesuszone włosy. Co można użyć pod olejowanie?

  • żel aloesowy,
  • woda z dodatkiem miodu lub cukru,
  • drogeryjna, nawilżającą mgiełka do włosów,
  • kwas hialuronowy.

Każdy z humektantów powinien się sprawdzić, jednak popularnością cieszy się zwłaszcza podkład aloesowy. Wszystko dlatego, że aloes na włosy działa świetnie – dogłębnie je nawilża i pasuje do wielu typów włosów.

Jak wykonać olejowanie na podkład?

  1. Spryskaj włosy nawilżającym podkładem. Postaraj się, żeby stały się wilgotne.
  2. Przygotuj w miseczce 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju naturalnego. Sprawdzić się może np. olej arganowy, olej z awokado czy z czarnuszki. Dobierz typ oleju do stopnia porowatości włosów.
  3. Rozetrzyj odrobinę oleju w dłoniach i wmasuj w rozczesane włosy. Nie nakładaj oleju u nasady, ani na skórę głowy.
  4. Po 20-25 minutach opłucz włosy ciepłą wodą.
  5. Nałóż na odsączone włosy odżywkę, która pomoże ci zemulgować olej.
  6. Po kolejnych 20-25 minutach spłucz odżywkę i umyj włosy tak, jak zawsze. Nie zapomnij o odżywce.

Fryzjerskie zabiegi na przesuszone włosy

Odpowiednia pielęgnacja bywa czasochłonna, a na efekty często trzeba trochę poczekać. Jeśli zależy ci na szybkich rezultatach, bo na przykład szykujesz się na większe wyjście – udaj się do fryzjera. Zwróć uwagę jednak, że nie wszystkie odżywcze czy stylizujące zabiegi możesz wykonać na suchych włosach – nanoplastia włosów odpada!

Jakie zabiegi zniwelują przesuszenie włosów?

Olaplex

Suche włosy są często również zniszczone – rozdwojone, poszarpane końcówki towarzyszą przesuszeniom. Ogólną kondycje włosa może poprawić zabieg z wykorzystaniem Olaplexu. Preparat restrukturyzuje włos, wzmacnia jego struktury i nadaje włosom elastycznności.

Olaplex to dobra propozycja dla osób, które zastanawiają się, jak nawilżyć włosy po farbowaniu. Wiele salonów fryzjerskich oferuje ten zabieg od razu w połączeniu z koloryzacją – dzięki temu włosy natychmiast zyskują wsparcie.

Zabiegi z podczerwienią

Dzięki pielęgnicy, czyli urządzeniu, które emituje podczerwień, odżywiające produkty wnikają wprost w strukturę włosa. Efektem jest nawilżenie i wygładzenie włosów – z włosami jak siano możesz się pożegnać.

Sauna parowa

W tym zabiegu pierwsze skrzypce gra para wodna – dzięki jej działaniu łuski włosa się otwierają, a substancje zawarte w ampułce odżywczej wnikają głęboko we włosy. W przypadku przesuszonych włosów, nakładane substancje powinny mieć właściwości nawilżające.  Zabieg dobrze wykonywać w serii – kilka powtórzeń wystarczy, aby osiągnąć efekt pięknych, wygładzonych i nawilżonych włosów.

Jak zapobiegać przesuszaniu się włosów?

Stosuj się kilku prostych rad, aby nie doprowadzić do przesuszenia włosów.

  1. Zawsze przed użyciem prostownicy, suszarki czy lokówki nakładaj na włosy produkty chroniące przed działaniem wysokiej temperatury.
  2. Nie farbuj, ani nie rozjaśniaj włosów częściej niż raz na 4-8 tygodni. W przypadku zniszczonych włosów, ten czas może ulec dodatkowemu wydłużeniu.
  3. Regularnie podcinaj końcówki. Wysuszone, postrzępione końcówki sprawiają, że włosy będą się kruszyć od dołu.
  4. Dbaj o włosy. Korzystaj z domowych masek na suche włosy, używaj nawilżających odżywek, zabezpieczaj końcówki olejkami i regularnie rób peeling skóry głowy.
  5. Nie śpij w rozpuszczonych czy mokrych włosach – to sprzyja zniszczeniom, od których już tylko krok do przesuszenia.
  6. Zdrowo się odżywiaj – dostarczaj swojemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych i witamin. Zdrowy wygląd to piękny wygląd!

Źródło: K. Makuch, K. Opasińska, Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów, Warszawa 2016.