Jest wiele metod na usunięcie wągrów – niektóre mniej, a inne bardziej skuteczne. Obecnie przestrzega się przed wyciskaniem czy odkurzaniem za pomocą urządzeń, bo w ten sposób możemy pogłębić problem i pogorszyć stan cery. Jest jednak kilka znacznie bezpieczniejszych domowych sposobów na zaskórniki.

Czym są wągry?

Wągry, inaczej zwane zaskórnikami, to zmiany skórne w postaci kropek. Białe zaskórniki są zamknięte i drobne, przypominają podskórną kaszkę. Zaskórniki otwarte są czarne – w martwych komórkach znajduje się keratyna, która utlenia się w wyniku kontaktu z tlenem i tak zmienia się ich kolor. Najczęściej dostrzegamy zaskórniki na nosie, brodzie, czole i policzkach. Przede wszystkim występują tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych.

Jak powstają zaskórniki na nosie?

Dlaczego wągry powstają? Zwykle pojawiają się w okresie dojrzewania, gdy na skutek zmian hormonalnych organizm zaczyna produkować więcej sebum. Ujścia mieszków łojowo-włosowych się powiększają. Jeśli naskórek się nie złuszcza, a my nie wykonujemy peelingów, na skórze gromadzą się pozostałości martwego naskórka, które w połączeniu z sebum tworzą kleistą, łojową masę. I właśnie ta masa zapycha ujścia mieszków – tak powstają zaskórniki.

Najczęściej powstają na skórach tłustych i mieszanych, jednak nie jest to regułą – mogą pojawić się także u posiadaczek cery suchej. Powodem ich powstawania jest stres, zanieczyszczenia powietrza, zmiany hormonalne, stosowanie zapychających kosmetyków – nie tylko pielęgnacyjnych, ale również podkładów, korektorów, pudrów. 
Jak usunąć wągry na nosie?

Niestety, usuwanie wągrów nie jest takie proste. Trzeba też mieć świadomość, że skóra na nosie praktycznie nigdy nie jest idealnie gładka – nawet pozbawiona zaskórników, może posiadać niewielkie kropki – to po prostu widoczne mieszki włosowe. Nie da się ich pozbyć, są nam potrzebne i są całkowicie zdrowe.

Najlepszym sposobem na pozbycie się wągrów jest odpowiednia pielęgnacja. Nawilżanie pomoże regulować pracę gruczołów łojowych, peeling wspomagą złuszczanie naskórka, oczyszczanie zapobiegnie gromadzeniu się łoju i zanieczyszczeń w ujściu mieszków. Odpowiednio pielęgnowana skóra nie powinna się zapychać.

Jak dbać o cerę? Do oczyszczania twarzy możemy wykorzystać żele lub pianki myjące. Sprawdzą się też oleje naturalne. Co kilka dni dobrze wykonać peeling i złuszczyć naskórek. Następnie możemy użyć toniku oraz przejść do nawilżenia. Poranną pielęgnację dobrze uzupełnić kremem z filtrem UV – promienie słoneczne wysuszają skórę i powodują mikrouszkodzenia.

Krem na wągry, maseczka na wągry – wiele produktów reklamuje się w ten sposób, nie wszystkie jednak faktycznie będą odnosiły efekty. Zanim sięgniesz po jakiś produkt, sprawdź jego skład. Kwas salicylowy, aktywny węgiel, niacynamid, kwasy AHA, glinka – takich składników szukaj.

Domowe sposoby na wągry na nosie

Parówki i wyciskanie

Bardzo często poleca się robienie kąpieli parowych, a następnie wyciskanie wągrów. Jest to wyjątkowo nieskuteczna metoda. Pod wpływem nacisku wągry zostają rozepchnięte. Nawet jeśli coś uda się wycisnąć, prawdopodobnie będzie to tylko powierzchowna część – cała reszta zaskórnika wciąż jest na miejscu i w krótkim czasie ponownie zostanie zapchana. Podczas wyciskania palcami roznosimy zanieczyszczenia, co może spowodować, że problem się pogłębi, a paradoksalnie – wągrów pojawi się jeszcze więcej. I wreszcie – nieumiejętne wyciskanie zaskórników może powodować podrażnienia i uszkodzenia skóry. A więc, chociaż wyciskanie kusi i wydaje się być najszybszym rozwiązaniem – nie polecamy!

Oczyszczanie skóry olejami

Jak pozbyć się wągrów? Olej jojoba, olej konopny, olej z czarnuszki – to przykładowe naturalne oleje, których możemy użyć do oczyszczania twarzy metodą OCM. Wystarczy odrobinę oleju rozgrzać w dłoniach, a następnie wykonać masaż skóry twarzy. Skóra będzie dogłębnie oczyszczona. Regularne stosowanie może sprawić, że zaskórniki zaczną znikać albo pojawiać się coraz rzadziej. Oleje można też wykorzystać do skin grittingu – to dłuższy i bardziej energiczny masaż twarzy, poprzedzony maską z glinki. Po kilkunastu minutach masażu na dłoniach pojawią się zaskórniki, które wyszły bez wyciskania.

Domowy tonik

Jednym z domowych sposobów na wągry jest tonizowanie. Nie osiągniemy tutaj efektu od razu, jednak regularne używanie toniku może przynieść efekty. Z zaskórnikami mierzy się najczęściej cera tłusta, która ma zbyt niskie pH skóry, a tonik pomoże przywrócić je do równowagi.

Jak przygotować tonik z zielonej herbaty? Wystarczy ją zaparzyć, a następnie przelać odrobinę do buteleczki z atomizerem i schłodzić. Tonik należy przechowywać w lodówce. Po oczyszczeniu spryskać twarz lub przetrzeć nasączonym wacikiem.

Plastry oczyszczające

W drogeriach dostępne są plastry na wągry, które nakleja się na nos. Po paru minutach można je oderwać – wraz z plastrem odchodzą wągry. Nie jest to idealna metoda – zaskórniki szybko mogą powrócić, jeśli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację.

Jeśli chcesz spróbować, możesz wykonać takie plastry w domu. Domowe plastry na wągry można zrobić z jajka. Użyj roztrzepanego białka jajka, nałóż go na nos i przykryj chusteczką. Po wyschnięciu oderwij.

Maseczka węglowa

Kosmetyki z dodatkiem węgla aktywnego często stosowane są w pielęgnacji cery tłustej, zmagającej się z wągrami. Jednak węgiel można kupić też w aptece, w postaci tabletek. Dwie tabletki należy rozkruszyć, wymieszać z jogurtem naturalny, który nada maseczce odpowiedniej konsystencji, a następnie nałożyć na twarz i pozostawić na 15-20 minut.

Maseczka z sody oczyszczonej

Domowa maseczka na wągry? Nic prostszego. Wymieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej i 1 łyżkę maślanki. Miksturę nałóż na twarz na 15-20 minut i spłucz. Koniecznie użyj później toniku, aby przywrócić skórze odpowiednie pH.