Co oznacza sen o statku?

Senne symbole najczęściej mają wymiar metaforyczny. Interpretując sen o morzu, raczej nie doszukamy się w nim konkretnego związku z wodą. Tak samo wygląda to w przypadku snu o statku. Choć w pierwszej chwili nasuwa skojarzenia z daleką podróżą, to w praktyce okazuje się, że taki motyw odwołuje się do duchowej strony naszej natury. Nocne projekcje, w których pojawia się statek, często mają też charakter snów proroczych, co oznacza, że wskazują na konkretne wydarzenia, mające dopiero nadejść.

Jak wskazuje księga snów, symbol statku odwołuje się przede wszystkim do mających nadejść zmian. Podróż drogą morską stanowi tu metaforę naszej życiowej ścieżki. Czasami wodę wzburza sztorm, innym razem statek płynie po niczym niezmąconej tafli. Zupełnie jak w życiu - bywa, że borykamy się ze sporymi problemami, które zaczynają dominować nad pozytywnymi momentami, ale po każdej burzy wreszcie wychodzi słońce, a wtedy tym bardziej doceniamy ciepło, którym nas otula. Jeżeli we śnie statek płynie po wzburzonej wodzie, podświadomość podpowiada nam, że czujemy się niepewnie w związku z nadchodzącymi zmianami. Jeżeli woda jest spokojna, oznacza to, że jesteśmy przygotowani na to, co ma nastąpić.

O ile ogólne znaczenie snu o statku mówi całkiem sporo na temat symboliki tego motywu, to trzeba wiedzieć, że prawidłowa interpretacja danej projekcji nocnej wymaga uwzględnienia wszystkich szczegółów, które pojawiły się w niej. Zdarza się bowiem, że nawet jeden detal diametralnie odmienia przesłanie, które w sobie niesie. Poniżej rozszyfrowujemy najczęściej występujące sny ze statkiem w roli głównej.

Sennik: płynąć statkiem

Podobnie jak sen o podróży, nocna projekcja, w której płyniemy statkiem, stanowi zapowiedź czekających nas zmian. Co istotne, mowa tu o prawdziwej rewolucji, nie o drobnostkach. Osoba śniąca powinna zatem przygotować się, że już niebawem jej świat wywróci się do góry nogami, przy czym warto zaznaczyć, że wcale nie muszą być to zmiany na gorsze. 

Jeżeli woda jest spokojna, na niebie świeci słońce, a rejs statkiem przebiega gładko i bezproblemowo, możemy się spodziewać, że to, co nas czeka, wniesie dużo dobrego do naszego życia. Jeżeli jednak wodą targa szkwał, a podróż statkiem jest niekomfortowa, nadchodzące zmiany zapoczątkują wyjątkowo trudny okres.

Zdarza się, że w snach znajdujemy się na pokładzie statku nie jako pasażer, a jako kapitan. Motyw ten wróży osobie śniącej, że już wkrótce będzie musiała stać się "kapitanem" także w życiu realnym - ktoś bliski potrzebuje pomocy osoby, która będzie potrafiła przejąć inicjatywę.

Jeżeli w twoim śnie statek płynie w gęstej mgle, podświadomość stara się podpowiedzieć ci, że to najwyższy czas, by przejąć kontrolę nad swoim życiem. Na razie poruszasz się po omacku, bez jasno sprecyzowanego celu. Musisz to zmienić, w przeciwnym wypadku w twoim życiu zapanuje chaos.

W innej interpretacji, sen o podróży statkiem we mgle wróży niespodziewane niebezpieczeństwo.

Sennik: tonący statek

Sen o tonącym statku to w zasadzie pełnoprawny koszmar nocny. Czy rzeczywiście stanowi złą wróżbę? Niestety, tak. Jak wskazuje sennik, taki symbol zapowiada spore problemy. Osoba śniąca niebawem zostanie boleśnie doświadczona przez los - będzie musiała zmierzyć się z wyjątkowo trudnymi chwilami lub znajdzie się w położeniu, z którego nie uda jej się znaleźć wyjścia

Co istotne, sytuacja, o której mowa, ma wydarzyć się bez związku z winą śniącej lub śniącego. Można starać się uniknąć zagrożenia, ale niestety, w tym przypadku pozostajemy całkowicie bezradni wobec niełaski kapryśnego losu.

Sennik: widzieć statek na morzu

Pod względem znaczenia, nocna projekcja, w której widzimy statek na morzu, przypomina nieco sen o jeździe samochodem. Symbol ten mówi bowiem sporo na temat tego, co nas czeka w niedalekiej przyszłości.

Jeżeli we śnie widzisz statek płynący po spokojnym morzu, możesz się spodziewać, że w życiu realnym zacumujesz w przyjaznej przystani. Uda ci się wyprostować wszystkie sprawy prywatne i zawodowe, a w twoim życiu zapanuje spokój i ład.

Jeżeli jednak we śnie pojawia się statek na wzburzonym morzu, lepiej przygotować się na czas niepewności. Twoje sprawy, zawodowe i prywatne, znacząco się skomplikują, ale jeżeli wykażesz się wytrwałością i nie ugniesz się pod naporem problemów, uda ci się pokonać każdą przeszkodę. 

Sen, w którym statek porusza się wśród fal targanych szalejącym sztormem, ostrzega cię przed poważnym niebezpieczeństwem. Jakim? Niestety, księga snów nie precyzuje tego, więc warto zachować czujność na każdym polu. Jeżeli we śnie sztorm ustaje, a woda, po której płynie statek staje się spokojna, oznacza to, że uda ci się rozwiązać wszystkie problemy. 

Sennik: statek piracki

O ile symbolika statku najczęściej jest dość jednoznaczna, to zdarzają się też pewne wyjątki. Jednym z nich jest statek piratów, który pojawia się we śnie. Taki motyw może nieść w sobie zarówno pozytywny, jak i negatywny przekaz. W ogólnym tłumaczeniu, piracki szkuner odnosi się do złych uczynków. Życie spróbuje zmusić cię do niegodnego zachowania, jednak świadomość konsekwencji i poczucie moralności odwiedzie cię od tego. Jeżeli jednak śnisz, że jesteś członkiem załogi statku pirackiego, z premedytacją wyrządzisz komuś wielkie zło.

Sennik: statek w porcie

Cumujący w porcie statek symbolizuje czas spokoju i stabilizacji. Sprawy zawodowe i prywatne zaczną układać się dokładnie tak, jak sobie tego życzysz. Znikną troski i zmartwienia, uda ci się osiągnąć cel, na którym ci zależy, a na twoim niebie wreszcie zaświeci słońce. Jeżeli we śnie jesteś świadkiem załadunku statku stojącego w porcie, możesz spodziewać się znacznego przypływu gotówki.

Sennik: wrak statku

Złą wróżbą jest natomiast sen, w którym widzimy wrak statku. Taki symbol odnosi się do zawodowej strefy życia. Oznacza, że osobie śniącej przestanie wieść się w interesach i niebawem poniesie dotkliwe straty finansowe.

Sennik: statek bez kapitana

Niezbyt pomyślny jest też sen o statku bez kapitana. Ten symbol podpowiada, że osoba śniąca zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem. Nie można jednak traktować go jako jednoznacznie złej wróżby. To raczej coś w rodzaju ostrzeżenia - jeżeli chwycisz za ster, uda ci się wrócić na właściwy kurs.