Sennik: śmierć

Sny o śmierci  uznawane są za jedne z najbardziej tajemniczych i wzbudzających bardzo silne emocje. Śmierć jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia i postrzega się ją jako wydarzenie przełomowe. Od zarania dziejów mędrcy i magowie próbowali odgadnąć, co oznaczają sny o śmierci. W niektórych kulturach starożytnych takie sny interpretowano jako zapowiedź zmiany władcy, w innych jako zwiastun nieurodzaju, a w jeszcze innych wręcz przeciwnie - sny o śmierci miały zwiastować obfite plony. Jednak zawsze, kiedy ludzie widzieli śmierć w swoich snach, mieli przeczucie, że czeka ich coś ważnego. Wiele osób odczuwa psychiczny dyskomfort związany z zobaczeniem śmierci we śnie - warto więc na wstępie wyjaśnić, że takie sny niekoniecznie powinny nastrajać nas negatywnie. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, co oznaczają sny o śmierci.

Sennik: śmierć bliskiej osoby

Kiedy we śnie przeżywamy śmierć kogoś bardzo bliskiego, może to oznaczać, że wkrótce w naszych relacjach z tą osobą nastąpi jakiś przełom. Czasem może to symbolizować nadchodzące ochłodzenie stosunków, które podświadomie wyczuwamy. Może warto więc w takiej sytuacji popracować nad wzmocnieniem łączących nas więzi? Bardzo często bywa tak, że odczuwane w realnym życiu emocje i niepokoje dają o sobie znać w postaci snów. Sny o śmierci są tego doskonałym przykładem.

Sen o śmierci rodziców może być odzwierciedleniem naszego lęku przed upływającym czasem i przemijającą młodością. 

Śmierć kolegi lub przyjaciela we śnie sygnalizuje, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa dana osoba. Rozważmy więc pokazanie jej, że bardzo cenimy sobie naszą przyjaźń, poprzez np. częstsze wykazywanie towarzyskich inicjatyw. Niekiedy jednak taki sen oznacza, że w najbliższej przyszłości nawiążemy nową, interesującą znajomość. 
Śmierć znajomego zwiastuje nam otrzymanie nowych wieści lub zaskakujących informacji o tej osobie. 

Sen o śmierci obecnego partnera może być sygnałem, że bardzo nam na tej osobie zależy i boimy się jej utraty. Może być też tak, że przeżywamy właśnie jakiś kryzys wewnętrzny związany z naszą relacją. Kłócimy się z partnerem, rozważamy rozstanie albo po prostu nasz wybranek tymczasowo oddalił się od nas - na przykład wyjechał na dłuższy okres w celach służbowych, czy też więcej czasu spędza poza domem. Boleśnie odczuwamy wówczas tęsknotę za nim, co przekłada się na nasze sny.
Gdy przyśni nam się śmierć naszego byłego partnera może to oznaczać, że wciąż nie poradziliśmy sobie z rozpadem naszego związku.

Sennik: śmierć dziecka

Motyw śmierci dziecka we śnie zawsze pozostawia w nas uczucie strachu i smutku. Nic dziwnego, w końcu dla każdego rodzica dziecko to największy skarb. Co jednak, jeśli w rzeczywistości nie posiadamy dzieci, a mimo to doświadczamy takich snów?
Otóż jeśli nie jesteś rodzicem, a mimo to we śnie umiera twoje dziecko, może to oznaczać, że bardzo pragniesz potomstwa. U młodych kobiet takie sny mogą jednak sygnalizować strach przed ciążą. 
Sen o pożarze, w którym ginie dziecko, jest dla rodzica sygnałem, że należy bardziej zatroszczyć się o bezpieczeństwo swojej latorośli. Może nie zaszkodzi np. nieco bardziej kontrolować, w jaki sposób twoje dziecko spędza czas w sieci? 
Zdarza się, że śmierć dziecka śni się rodzicom, którzy przeżywają tzw. „syndrom opuszczonego gniazda” (jest to uczucie osamotnienia i braku celu po wyprowadzce dziecka z domu, np. po wyjeździe potomstwa na studia). Zamiast pogrążać się w smutku warto wówczas zadbać o kontakt z naszym opuszczającym rodzinne gniazdo członkiem rodziny. 

Sennik: śmierć osoby, która już nie żyje

Sen o śmierci osoby, która już nie żyje, jest zazwyczaj snem świadczącym o naszej tęsknocie i bólu po stracie kogoś bliskiego. Takie sny często śnią się w okresie żałoby, bezpośrednio po śmierci człowieka, którego pogrzeb widzimy we śnie. Są nie tylko naturalną reakcją ludzkiej psychiki na tą przykrą sytuację, ale także formą przeżywania żałoby. 
Bywa jednak i tak, że śmierć osoby, która już nie żyje, śni nam się bez związku z jej pochówkiem czy ostatnim pożegnaniem – wtedy może to zwiastować problemy finansowe lub sygnalizować o pewnych niezałatwionych sprawach w naszym życiu osobistym.
Jeśli natomiast we śnie rozmawiamy ze zmarłymi lub spożywamy z nimi posiłek, powinniśmy zastanowić się nad zmianą towarzystwa, którym się otaczamy.

Sennik: własna śmierć

Sen o wypadku samochodowym, w którym giniemy my sami, potraktujmy jako zapowiedź gwałtownych zmian na lepsze i nowego rozdziału w naszym życiu. Własna śmierć we śnie, wbrew pozorom, oznacza szczęście i nadchodzący sukces. Nie powinniśmy zatem obawiać się takich snów, są one dobrym znakiem. Jeśli jednak na przykład giniemy w płomieniach, znaczy to, że gryzą nas jakieś wyrzuty sumienia i coś nie daje nam spokoju. W przypadku, gdy topimy się we śnie, oznacza to dla nas długie życie lub nadejście nowego członka rodziny.
Dla singli sen o własnej śmierci zwiastuje często nadchodzące wkroczenie w nowy związek. Sen o wojnie, podczas której giniemy, zapowiada nam nieoczekiwany przypływ gotówki. 
Jak widać sen o własnej śmierci, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze musi świadczyć o czymś przykrym.

Sennik: wiadomość o śmierci

Jeśli we śnie otrzymujemy wiadomość o czyjejś śmierci, oznacza to (podobnie jak w przypadku snu o śmierci przez utonięcie) narodziny dziecka w rodzinie. Na tym przykładzie doskonale widzimy, że snów nie powinniśmy interpretować dosłownie, często oznaczają one bowiem coś zupełnie odwrotnego, niż nam się wydaje.
Jeśli śnimy o wiadomości na temat śmierci, której się spodziewamy, oznacza to szanse na otrzymanie długo wyczekiwanego awansu w pracy. Informacja o śmierci przekazana nam przez telefon może sygnalizować sprawy urzędowe wymagające pilnego załatwienia.

Sennik: śmierć obcej osoby

Śmierć obcej osoby we śnie zazwyczaj interpretowana jest jako nadchodzące rozstrzygnięcie męczących cię kłopotów. Może też sygnalizować potrzebę odpoczynku i wygospodarowania większej ilości czasu dla siebie. Zatroszcz się zatem o więcej przestrzeni, która pozwoli ci na regenerację i wypoczynek.