Moda na manicure hybrydowy sprawiła, że coraz rzadziej sięgamy po klasyczny lakier. Paznokcie hybrydowe są ładniejsze, trwalsze, wygodniejsze. Nie ulegają tak szybko uszkodzeniu i po prostu można o nich zapomnieć. Czy na stałe zastąpią zwykły mani?

Niestety, w świecie urody pojawiają się głosy, że hybrydy szkodzą zdrowiu. Niebezpieczeństwo jest związane z lampami UV, które stosuje się przy tej metodzie malowania paznokci. Wytwarzane przez nie światło ma działanie rakotwórcze, o czym dermatolodzy informują już od 8 lat. Promieniowanie UVA, emitowane przez urządzenie do utrwalenia lakieru, jest takie samo jak to, przed którym chronimy się latem, nakładając na skórę wysokie filtry

Nie wystarczy nałożyć na dłonie krem z filtrem lub ochronne rękawiczki, które blokują szkodliwe promieniowanie. Światło pochodzące z lamp nie jest obojętne dla zdrowia.

Jakie są efekty uboczne hybrydowego manicure? Poza tym, że skóra dłoni szybciej się starzeje, szkodliwe promieniowanie może przyczynić się do powstania czerniaka podpaznokciowego. Według naukowców z Georgia Regents University, zagrożenie pojawienia się zmian o charakterze złośliwym wzrasta już po ośmiokrotnej ekspozycji na światło UVA. Połączono związek choroby u pacjentek z częstym robieniem przez nie hybrydowego manicure. 

Czytaj też: Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby i preparaty, które polecamy

Czerniak podpaznokciowy to trudny do leczenia nowotwór złośliwy, szybko wywołujący przerzuty. Łatwo go zbagatelizować - przypomina krwiaka lub grzybicę. Często jest niezauważalny. Dotknięty nim paznokieć ma ciemne, nierówne zabarwienie. W jego miejscu można odczuwać pulsowanie lub wzrost ciepłoty. Wtedy trzeba szybko skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Czy warto podejmować takie ryzyko dla pięknych paznokci? 

Czytaj też: Czarne paznokcie - jesień 2018 >>

Czy hybryda niszczy paznokcie? >>>