Według dawnych wierzeń i przekonań ezoteryków kamienie naturalne kumulują w sobie niesamowitą moc i energię. Każdy z nich odpowiada jednak innym aspektom życiowym, wzmacnia odmienne czakry i bywa wykorzystywany w najróżniejszych sytuacjach. Działanie prehnitu jest na tyle uniwersalne, że wzbudza coraz większą ciekawość.

Określany mianem kamienia relaksacji i spokoju przyda się jako remedium na stres i nieustające zdenerwowanie. Medytacja czakry zostanie wzmocniona dzięki jego energii, a twój organizm odzyska wewnętrzną harmonię. Jakie jeszcze korzyści oferuje prehnit?

Prehnit – charakterystyka

Czym jest prehnit? To minerał z grupy krzemianów, w którym – według naszych przodków – skumulowały się właściwości magiczne. Najczęściej zachwyca jasnozielonym kolorem. Występuje również w barwach żółtozielonych, brązowych lub szarych. Bez względu na odcień działanie minerału jest jednak podobne.

Co ciekawe, jego nazwa pochodzi od Hendrika von Prehna, holenderskiego badacza, który jako pierwszy przywiózł kamień do Europy. Odkrycie prehnitu datuje się na 1788 rok. Tym samym jest jednym z pierwszych kamieni odkrytych w Republice Południowej Afryki. Współcześnie prehnit wydobywany jest nie tylko w RPA, ale również w USA, Kanadzie, Australii oraz Chinach.

Dzisiaj po po prehnit bardzo często sięgają jubilerzy. Ich ulubionym wariantem jest kamień przypominający swoim ubarwieniem „kocie oko”. Dużym zainteresowaniem wśród twórców biżuterii cieszy się także prehnit wpadający w szaroniebieskie odcienie. Połyskująca faktura minerału dodatkowo przyciąga wzrok. Jednak dużo wcześniej wykorzystywano nie tylko jego piękny wygląd, ale i magiczną moc.

Prehnit – właściwości magiczne

Prehit wyróżnia się swoimi właściwościami magicznymi. W jaki sposób działa?

 • Prehnit nazywany jest kamieniem relaksacyjnym. To ze względu na jego wyjątkowe działanie uspokajające – potrafi załagodzić skołatane nerwy, zniwelować stres i pozbyć się napięcia.
 • Jednocześnie prehnit pomaga w osiągnięciu stanu rozluźnienia i spokoju, a więc nie tylko pomoże poradzić sobie ze zdenerwowaniem, ale i dodatkowo sprawi, że osiągniesz równowagę wewnętrzną.
 • Właściwości oczyszczające wyróżniają prehnit na tle innych kamieni. Jego działanie pomaga w pozbyciu się negatywnej energii czakralnej, oczyszczeniu aury ze złych mocy czy odpędzeniu myśli, które zanieczyszczają twój umysł.
 • Prehit bywa wykorzystywany jako łącznik z wyższą świadomością. Jego działanie sprawia, że umysł jest w stanie dotrzeć na wyższe rejestry, dzięki temu rozwijają się intuicja oraz zdolności duchowe.
 • Za pomocą prehnitu jesteś w stanie osiągnąć wewnętrzny spokój, a to sprawia, że zwiększa się twoja koncentracja, efektywność i zdolność do zapamiętywania.
 • Według dawnych, ezoterycznych wierzeń prehnit łączy się z kobiecością oraz matczyną miłości – może pomóc odzyskać pewność siebie czy też zapewnić o miłości.

Prehnit – właściwości. Czakra splotu słonecznego

Kolory czakry nie pozostają bez znaczenia na ich działanie. Za ich pomocą możemy wzmocnić energię konkretnej czakry czy nawet ją oczyścić. W przypadku wpadającego w żółte odcienie prehnitu dużą rolę odgrywa czakra splotu słonecznego, którą swoją moc kumuluje właśnie w żółtej barwie.

Czakra splotu słonecznego ma wpływ na poczucie życiowej satysfakcji, chęci do podejmowania się nowych wyzwań, zadowolenie z samej siebie. Jednocześnie nie pozostaje bez znaczenia na koncentrację, umiejętności zebrania myśl i oczyszczenia umysłu. Gdy z tymi aspektami pojawia się problem, warto spróbować wzmocnić czakrę lub oczyścić ją z negatywnej energii.

Jak zharmonizować czakrę splotu słonecznego? Medytacja

 1. Przygotuj się do medytacji. Zajmij ciche i spokojne miejsce. Usiądź wygodnie.
 2. Sięgnij po prehnit. Trzymaj kamień dłoni, skup się na jego sile i postaraj się poczuć jego wibracje.
 3. Pomyśl o żółtym kolorze czakry splotu słonecznego. Z każdym twoim oddechem żółć powinna stawać się jeszcze bardziej intensywna, wręcz świetlista.
 4. Wyobraź sobie, że czerpiesz moc z prehnitu, który trzymasz w dłoni. Przepełniona żółtą energią czakra staje się jeszcze silniejsza.
 5. Po kilku minutach spokojnego oddychania zakończ medytację. Przez kolejne dni noś prehnit przy sobie.

Prehnit – właściwości. Czakra serca

Zielony prehnit może posłużyć do wzmocnienia czakry serca. Za jego pomoc uda ci się oczyścić lub odblokować czakrę, która potrzebuje wsparcia. Po czym poznać, że czakra serca jest zaburzona? Problemy w czakrze serca często objawiają się zniechęceniem, nadmiernym krytycyzmem, apatią i nieustanną potrzebą wyizolowania.

Czakra serca – za co odpowiada? Jak ją odblokować? >>

Jak zharmonizować czakrę serca? Masaż

Kamienie czakry możesz wykorzystać nie tylko podczas medytacji, ale i masażu. Zanim do niego przejdziesz, warto zadbać o odpowiednią atmosferę – zgaś światło, zapal kilka świeczek, włącz relaksacyjną muzykę. Uspokój swój oddech. Weź w dłoń prehnit, a następnie przyłóż go w okolicy czakry serca. Wykonuj delikatne ruchy – wyobraź sobie, jak moc kamienia przesyłana jest w głąb twojej czakry serca, która iskrzy zielonym, intensywnym światłem.

Prehnit – właściwości lecznicze

Uzdrowienie czakry nieodłącznie wiąże się z poprawą samopoczucia, ale również wzmocnieniem organizmu i ogólnej kondycji. Jednak – to nie wszystko. Wskazuje się, że prehnit posiada również właściwości uzdrawiające.

Jak działa prehnit?

 • Prehnit pozytywnie wpływa na czakrę splotu słonecznego, która odpowiada za układ nerwowy i trawienny. Jego działanie pomaga w pozbyciu się dolegliwości związanych z nerwicami, ale też metabolizmem.
 • Ze względu na to, że prehnit wzmacnia czakrę serca, jednocześnie wskazuje się, że poprawia krążenie krwi. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z odpornością – przede wszystkim zielony prehnit chroni przed infekcjami i dolegliwościami. Sprawia, że organizm staje się silniejszy.
 • Już w starożytności wykorzystywano prehnit do litoterapii, czyli leczenia za pomocą kamieni. Wówczas traktowano minerał jako amulet odpędzający wszelkiego rodzaju słabości.

Lecznicze właściwości kryształów i kamieni szlachetnych. Jak skorzystać z ich mocy w domu? >>

Prehnit – właściwości kamienia a znaki zodiaku

Kamienie szlachetne na różne sposoby oddziałują na konkretne znaki zodiaku. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na noszenie prehnitu jako amuletu ochronnego, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób łączy się z naszym zodiakiem.

 1. Znaki zodiaku powietrza – Wodnik, Bliźnięta i Waga mogą spodziewać się wsparcia w odnalezieniu wewnętrznej równowagi. Ich zamiary staną się mniej oderwane od rzeczywistości, bardziej przyziemne, a tym samym będą łatwiejsze do realizacji.
 2. Znaki zodiaku ziemi – Panna, Koziorożec i Byk zostaną otoczeni ochroną. Moc prehnitu pozwoli uwolnić się od osób o złych intencjach.
 3. Znaki zodiaku ognia – Baran, Lew i Strzelec odzyskają swoją utraconą wrażliwość i intuicję.
 4. Znaki zodiaku wody – Ryby, Skorpion i Rak na nowo zaczną cieszyć się z życia. Zaczną dostrzegać radość w niewielkich, pozornie nieważnych elementach rzeczywistości – ich huśtawki nastrojów odejdą w niepamięć.

Jak korzystać z właściwości prehnitu?

Czerpanie z mocy kamieni może przebiegać na najróżniejsze sposoby – wśród najpopularniejszych wskazuje się na medytację czakry oraz masaże z wykorzystaniem kamieni.

Prehnit – biżuteria

W przypadku prehnitu świetnie sprawdzi się także po prostu noszenie biżuterii ozdobionej kamieniem. Dlaczego? Prehnit działa dość wolno, wobec czego konieczny jest długi kontakt ze skórą. Podczas kilkuminutowej medytacji czy masaży nie będzie możliwy, dlatego warto sięgnąć po ozdobioną prehnitem biżuterię. Pamiętaj jednak, aby zdejmować ją na noc – kamień powinien odpocząć od nieustannego absorbowania twojej energii.

Rada: Biżuterię z prehnitem należy regularnie czyścić. Warto również unikać nadmiernego nasłonecznienia. Aby wzmocnić właściwości magiczne kamienia, dobrze jest opłukać go w wodzie minimum raz w miesiącu – warto również wystawiać go na światło księżyca, przede wszystkim podczas pełni.