Banan z zieloną, żółtą, czy brązową skórką? Które z nich są najzdrowsze? Nadchodzi kres odwiecznego dylematu. W Japonii właśnie powstał nowy gatunek tego owocu. Już trafił do sprzedaży - i ma wiele zalet!

"Mongee bananas" to banany z jadalną skórką stworzone przez japońskich naukowców z ośrodka w Okayamie.

Produkuje się w je naturalny sposób: młode bananowce zostają umieszczone w temperaturze -60°C, a po upływie kilku godzin w chłodni ponownie się je sadzi. Dzięki temu ich skórki są cienkie i słodkie, bez problemu można je zjeść. Jednak owoce te są zdatne do spożycia dopiero, gdy pojawią się na nich brązowe plamki.

Nowa odmiana bananów korzystnie wpływa na zdrowie. Zawiera o wiele więcej magnezu, witaminy B6 i tryptofanu, który pomaga w produkcji serotoniny (hormonu szczęścia). Co więcej, jest wyjątkowo smaczna. Czy sięgniemy po banany mongee chętniej niż po czekoladę? Owoce pojawiły się w japońskich marketach pod koniec roku 2017. Konsumenci są nimi zachwyceni. 

Niestety, na razie cena bananów z jadalną skórką jest wysoka. Produkt kosztuje ok. 5,70 dolarów (648 jenów) za sztukę. Nie każdy może sobie na niego pozwolić. Mamy jednak nadzieję, że to z czasem się zmieni i w kuchni naprawdę nic nie będzie się marnować. Nawet skórka banana!