Giuseppe Tornatore nakręcił film o Ennio Morricone

Zaledwie kilka tygodni temu ogłoszono program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, który odbędzie się już na początku września. O Złotego Lwa powalczą m.in. filmy Pedro Almodóvara, Jane Campion, Michela Franco, Pablo Larraína i Jana P. Matuszyńskiego, jednak twórcy cały czas uzupełniają tegoroczny repertuar o kolejne tytuły. Jednym z tych tytułów jest dokument, który już od pewnego czasu był na językach ludzi z branży, czyli filmie biograficznym o Ennio Morricone. Jak się okazało, jego twórca, czyli wieloletni przyjaciel i współpracownik kompozytora, Giuseppe Tornatore, długo walczył z postprodukcją, jednak nareszcie znalazł idealny moment aby podzielić się swoim dziełem z odbiorcami.

Tornatore i Morricone przez wiele lat byli bliskimi przyjaciółmi, ale również współpracownikami. Razem pracowali przy takich filmowych hitach jak "Cinema Paradiso", "1900: Człowiek Legenda" czy "Koneser".

Pracowałem z Ennio przez 30 lat. Zrobiłem z nim prawie wszystkie filmy, nie wspominając o dokumentach, reklamach i projektach, które bezskutecznie próbowaliśmy zrealizować. W tym czasie nasza przyjaźń coraz bardziej się umacniała. Tak więc film po filmie, w miarę jak moje rozumienie jego postaci jako człowieka i artysty stawało się coraz głębsze, zawsze zastanawiałem się, jaki rodzaj dokumentu mógłbym o nim zrobić. A dziś moje marzenie się spełniło. Chciałem, aby Ennio opowiedział historię Morricone publiczności na całym świecie, która kocha jego muzykę.

Powiedział w oficjalnym oświadczeniu festiwalowym reżyser i dodał:

Ennio będzie powieścią audiowizualną, która opiera się na klipach z filmów, do których skomponował muzykę, zdjęciach repertuarowych i koncertach, aby wprowadzić widza w niesamowitą karierę egzystencjalną i artystyczną jednego z najbardziej lubianych muzyków XX wieku. 

Ennio Morricone: najwybitniejszy kompozytor wszechczasów

Giuseppe Tornatore od długiego czasu pracował nad filmowym przedstawieniem sylwetki jednego z najwybitniejszych kompozytorów i prawdziwego geniusza muzycznego, Ennio Morricone. Zmarły w zeszłym roku artysta był twórcą ponad pięciuset ścieżek dźwiękowych do filmów, a wśród nich są takie klasyki jak "Bękarty Wojny", "Dobry, zły i brzydki", "Dawno temu w Ameryce" czy "Nienawistna ósemka". Jego wielki talent został nagrodzony również najważniejszymi statuetkami w branży filmowej - w 2016 roku otrzymał Oscara za najlepszą muzykę oryginalną w filmie "Nienawistna ósemka", a w 2007 otrzymał honorowego Oscara za całokształt swojej twórczości. Na przestrzeni lat wspólnie tworzył również z muzykami kojarzonymi z muzyką rozrywkowa, m.in. Massive Attack, Michaelem Jacksonem czy Eminemem. 

Premiera filmu "Ennio"

"Ennio" swoją premierę będzie miał podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji, który odbędzie się w dniach 1-11 września. Konkretna data premiery dokumentu w Polsce jest jeszcze nieznana.