Ostrzeżenie: jeśli włączysz pierwszy odcinek któregokolwiek z nich, szybko się nie oderwiesz. To podcasty stworzone nie tylko dla dziewczyn, ale przez dziewczyny – charyzmatyczne, mądre, zabawne. 

Zaczęłam od podcastu nagrywanego przez Polkę mieszkającą w Rejkiawiku – Joannę Okuniewską: JA I MOJE PRZYJACIÓŁKI IDIOTKI. I przepadłam na pół soboty. Uzależniło mnie poczucie humoru autorki i przemyślana dramaturgia – każdy odcinek to mały stand-up. A są to historie miłosne, najczęściej nieudane i dziwaczne, z serii: tak absurdalne, że muszą być prawdziwe. Nic cię nie przygotuje na zwroty akcji i jednocześnie nic cię w nich nie zdziwi – mogłyby się przydarzyć każdej z nas. Albo każdej z naszych przyjaciółek. Na tym polega ich czar. 

Guys we fucked
Inaczej zbudowany, ale równie śmieszny jest podcast GUYS WE FUCKED, nagrywany przez dwie stunduperki: Corinne Fisher i Krystynę Hutchinson. W niesamowicie otwarty i bezpośredni sposób rozmawiają o przeróżnych aspektach związanych z seksem, np. slut-shamingu. W tym, co mówią dziewczyny, często jest zawarta prosta myśl, że nic nie jest dla kobiety tak zgubne jak poświęcanie się. I nic nie jest tak wyzwalające jak nazwanie tego, czego się naprawdę chce. 

Znalezione obrazy dla zapytania guys we fucked

 

Sama Esther Perel jest wystarczającym powodem, żeby zacząć słuchać WHERE SHOULD WE BEGIN? To wspaniała terapeutka, specjalistka od zdrad, znana z książek „Kocha, lubi, zdradza” i „Inteligencja erotyczna”, a także wystąpień na TED. Dziewczyny kochają jej słuchać, bo mądrze mówi o związkach, zwłaszcza tych w kryzysie. Do tego ma świetne poczucie humoru. Można przegapić wiele podcastów, ale nie ten, w którym opowiada o różnych przypadkach par z problemem niewierności. 

Sex with Emily
Jeśli szukasz konkretnych rad – kiedy używać lubrykantu, jak stosować wiązania podczas stosunku i co zrobić, jeśli ma się zupełnie inne potrzeby seksualne niż partner – pomoże wam dziarska, pewna siebie, energiczna Emily i jej podcast: SEX WITH EMILY. Ma temperament, ma wiedzę. I robi z tego maksymalny użytek. O rany, jakie to wspaniałe – słuchać, jak ktoś mówi o seksie tak naturalnie jak o każdej innej rzeczy na świecie. 
 

BITCH MEDIA. Zaczęłam od odcinka: „Body Positive Beach Times”, myśląc – co w tym temacie może mnie jeszcze zaskoczyć? Może. Ale nie powiem co, bo nie chcę psuć ci radości. Powiem tylko, że znajdziesz tam rzetelnie przygotowane materiały i profesjonalne rozmowy o popkulturze, mediach, seksie, zmianach klimatycznych, nauce – wszystkim, co interesuje dziś mądrą dziewczynę. Czysta przyjemność i mnóstwo informacji.

Call your girlfriend
To jeden z bardziej dziewczyńskich podcastów, jakie znalazłam. Wybór tematów jest tak bogaty, jak tylko można sobie wyobrazić: od polityki, przez kulturę, do kosmetyków. Trzy dziewczyny: dziennikarka, producentka radiowa i specjalistka od strategii cyfrowych, od pięciu lat nagrywają audycje o tym, co je akurat najbardziej interesuje. Wspaniałe, że od razu widać, jak cenią, szanują i kochają inne kobiety. I nie wahają się ich promować. Z wzajemnością. Kochają je: Margaret Atwood, Hillary Clinton, Melinda Gates i Cynthia Nixon. I trudno im się dziwić. 


Niejedne pomysł Joanny Mielewczyk już mnie poruszył. Znasz ją pewnie jako Matkę Polkę Feministkę, która prowadzi fascynujące rozmowy, często związane z tematami tabu: depresją poporodową, alkoholizmem młodych matek, zdradą, związkiem młodej i dojrzałej osoby. Mnie zachwycił jej podcast KAMIENICE o mieszkańcach wrocławskich kamienic. To zwykle rozmowy z dojrzałymi osobami o historii ich domów. I ludziach, którzy w nich mieszkali. Wspaniałe. 

 

Bardzo lubię SZKODA CZASU NA ZŁE SERIALE Zuzanny Piechowicz i Anny Piekutowskiej z TOK FM. Niezwykle profesjonalny, z biglem i mnóstwem ciekawostek. Jeśli się waham, czy oglądać jakąś nowość, natychmiast włączam podcast dziewczyn. I przypominam sobie inny rozkoszny podcast o serialach AGAIN WITH THIS i prześmieszne odcinki o legendarnych już serialach, np. „Beverly Hills 90210”

Serial to jest dopiero fenomen: o tym podcaście powstał oddzielny podcast! A teraz powstaje serial. Nic dziwnego, SERIAL jest zrobiony lepiej niż niejeden film i właściwie spopularyzował na świecie formę podcastu. Sarah Koenig, dziennikarka radiowa, analizowała przez rok sprawę zabójstwa Hae Min Lee – dziewczyny, która zaginęła w 1999 roku w Baltimore, a niedługo potem jej ciało znaleziono w miejskim parku. Została uduszona. Jej byłego chłopaka Adnana Syeda skazano na dożywocie. Dziennikarka odsłania kulisy swojego śledztwa. I wciąga słuchacza tak skutecznie, że bardziej nie można.


Tekst: Marta Szarejko