Nie ma żadnych wątpliwości – „Titanic” to film kultowy. Chociaż premiera filmu przypada na lata 90., „Titanic” nieprzerwanie podbija serca kolejnych miłośników romantycznych historii. O jego znaczeniu świadczy też docenienie przez Akademię  Filmową – powstały pod reżyserią Jamesa Camerona „Titanic” otrzymał aż 11 Oscarów! To niebywały wynik.

Nie dziwi więc, że niemal wszystko w produkcji filmu zostało skrupulatnie dopracowane. Także muzyka, która doskonale potęguje nastrój poszczególnych scen, zwraca uwagę na emocje bohaterów, podkreśla ich rozterki i targające nimi uczucia. Co znalazło się w soundtracku? Poznaj całą ścieżkę dźwiękową – piosenki z filmu „Titanic” to nie tylko „My Heart Will Go On”.

Historia powstania soundtracku do filmu "Titanic"

Za ścieżkę dźwiękową „Titanica” odpowiada James Horner. Chociaż razem z reżyserem, Jamesem Cameronem, nie pałali do siebie sympatią, ich współpraca okazała się wyjątkowo owocna. Horner wcześniej skomponował soundtrack do filmu „Braveheart. Waleczne Serce”, czym udowodnił, że świetnie potrafi wzmacniać widoczne na ekranie emocje. Dlatego też, po tym jak irlandzka instrumentalistka Enya odmówiła Cameronowi, reżyser zwrócił się właśnie do Hornera. Kompozytor inspirował się jednak stylem Enyi, chcąc jak najlepiej sprostać pierwotnej wizji reżysera. Nie zawsze jednak Horner ściśle trzymał się wytycznych – i dobrze.

"My Heart Will Go On" – hit Celine Dion

Chociaż wszystkie piosenki z „Titanica” są znane, jedna z nich zdecydowanie się wyróżnia. Hit Celine Dion – „My Heart Will Go On – może być traktowana jako najpopularniejsza piosenka na świecie. Nawet jeśli nigdy nie widziałaś „Titanica”, z pewnością kojarzysz ten przebój.

 „My Heart Will Go On” cieszy się wyjątkowym uznaniem, chociaż utwór początkowo w ogóle nie był planowany. Kompozytor James Horner zupełnie wbrew zaleceniom reżysera i jego pierwotnej wizji, zdecydował się stworzyć i nagrać cały utwór. Współpracował z nim Will Jennings, który odpowiadał za słowa piosenki. I dopiero gdy praca nad utworem została zakończona, a Cameron usłyszał gotową piosenkę, zgodził się na dodanie jej do filmu – w pierwszej chwili nie chciał aranżować żadnego utworu do napisów końcowych.

Z dzisiejszej perspektywy, bez żadnych wątpliwości możemy uznać, że umieszczenie „My Heart Will Go On” na ścieżce dźwiękowej filmu było świetną decyzją, a hit Celine Dion z pewnością przyczynił się do popularności filmu. Piosenka przez prawie pół roku od daty premiery nie ustępowała z list przebojów.

Celine Dion nie chciała zaśpiewać „My Heart Will Go On”? Tajemnica artystki

Jednak, co ciekawe, sama piosenkarka również nie była fanką „My Heart Will Go On”. Chociaż była już dobrze znana w branży muzycznej, to właśnie od tego przeboju jej kariera nabrała niespotykanego tempa (Celine Dion stała się wówczas jedną z najpopularniejszych artystek muzyki pop), do nagrania piosenki trzeba było ją namawiać. Mąż piosenkarki Rene Angelil obiecał kompozytorowi, że Celine dostarczy wersję demo – zrobił to jeszcze zanim jego żona się zgodziła.

"Chciałam udusić męża. Bo nie zamierzałam tego zrobić! Właśnie nagrałam piosenkę "Because You Loved Me" i ścieżkę dźwiękową do „Pięknej i Bestii”. To była ogromna praca. Chciałam zrobić sobie przerwę". – tłumaczy piosenkarka.

Pojawiają się też głosy sugerujące, że to Celine podjęła decyzję, jednak przede wszystkim za namową męża – tak twierdzi Tomy Mottola, ówczesny szef Sony. Jednak, mimo tej deklaracji, do ostatniej chwili Celine Dion nie była entuzjastycznie nastawiona do całego projektu. Źle się czuła podczas nagrań, chciała jak najszybciej je zakończyć. Choć całe przedsięwzięcie z początku nie spodobało się Celine, to artystka okazała się zachwycona końcowym efektem. Po przedpremierowym obejrzeniu filmu nie mogła powstrzymać łez.

Nagrody i wyróżnienia dla muzyki z filmu "Titanic"

„Titanica” bez „My Heart Will Go On” nie wyobrażają sobie nie tylko fani, ale i krytycy oraz znawcy filmowi. Świadczy o tym szereg nagród i wyróżnień, jakie zdobył nie tylko cały soundtrack, ale i główny, wiodący utwór zaśpiewany przez Celine Dion.

Album ze ścieżką dźwiękową do „Titanica” otrzymał Oscara, co stanowi najważniejsze wyróżnienie. Jednak, oprócz tego warto wspomnieć o diamentowym statusie, jaki Zrzeszenie Amerykańskich Wydawców przyznało kompozycjom Hornera. To wyróżnienie otrzymało zaledwie 7 soundtracków w historii.

"My Heart Will Go On"

Hit Celine Dion został doceniony wielokrotnie – nie sposób wymienić wszystkich nagród, jakie otrzymał. Wśród najważniejszych z nich można wskazać na:

 • Oscar w kategorii Najlepsza oryginalna piosenka filmowa
 • Nagrody Grammy w kategoriach Nagranie roku, Piosenka roku, Najlepsze żeńskie wykonanie piosenki pop, Najlepsze wykonanie piosenki napisanej do filmu
 • Złoty Glob w kategorii Najlepszy filmowy utwór

Najlepiej sprzedający się soundtrack wszechczasów

My Heart Will Go On – sprzedaż

W wielu krajach na całym świecie singiel zdobył miano platynowej płyty – nawet kilkukrotnie. We Francji osiągnął status diamentowy – oznacza to, że sprzedał się w minimum 1 200 000 egzemplarzach.

Łącznie na całym świecie sprzedał się w ponad 10 mln egzemplarzy i tym samym stał się najczęściej kupowanym singlem w 1998 roku.

Ścieżka dźwiękowa „Titanica” – sprzedaż

Ile albumów z piosenkami do filmu „Titanic” sprzedano? Źródła podają aż 30 milionów egzemplarzy! Za sprawą tej liczby soundtrack do „Titanica” uznawany jest za jeden z najlepiej sprzedających się w historii światowego kina. W aż 20 krajach ścieżka dźwiękowa zajmowała pierwszej miejsce na listach przebojów, co nie zdarza się często w przypadku muzyki filmowej.

„Titanic” – pełna ścieżka dźwiękowa

„Titanic” uznawany jest za najważniejszy, romantyczny film, natomiast „My Heart Will Go On” zyskało miano jednej z najlepszych ballad miłosnych lat 90. Dlatego też utwory, które znalazły się na ścieżce dźwiękowej do filmu, mogą stanowić świetną inspirację na piosenki na rocznicę ślubu czy nawet piosenki na ślub. Przepiękne kompozycje znane z „Titanica” dopełnią uroczystą, ślubną aranżacje, a sam przebój Celine Dion może stanowić ciekawy wybór na utwór na pierwszy taniec – zwłaszcza w wersji po polsku.

Ścieżka dźwiękowa do filmu „Titanic” – lista

 1. „Never an Absolution”
 2. „Distant Memories”
 3. „Southampton”
 4. „Rose”
 5. „Leaving Port”
 6. „Take Her to Sea, Mr. Murdoch”
 7. „Hard to Starboard”
 8. „Unable to Stay, Unwilling to Leave”
 9. „Sinking”
 10. „Death of Titanic”
 11. „Promise Kept”
 12. „Life So Changed”
 13. „Ocean of Memories”
 14. „My Heart Will Go On” 
 15. „Hymn to the Sea”

Jednak, nie da się zapomnieć, że „Titanic” – chociaż jest filmem o miłości – to jednak miłości tragicznej. Przepełnia go smutek i rozpacz, co można wychwycić także w kompozycjach muzycznych. Utwory, zawarte na ścieżce dźwiękowej, potrafią poruszyć najgłębsze struny serca… Dlatego, jeśli zmagasz się z bolesnym rozstaniem czy szukasz odpowiedniej piosenki na pożegnanie, wysłuchanie całego albumu może okazać się niezłym pomysłem. Poczujesz prawdziwe, oczyszczające katharsis.