Oscary 2020: "Boże Ciało" bez statuetki dla filmu międzynarodowego

Niestety, polski kandydat do Oscara, czyli "Boże ciało" w reżyserii Jana Komasa nie zdobyło tego wyróżnienia. Akademia postanowiła, że to "Parasite" jest najlepszym filmem międzynarodowym. Koreański film w reżyserii Joon-ho Bong zdobył aż sześć nominacji do tej nagrody. 

Sama nominacja "Corpus Christi" jednak to coś, o czym nawet nie marzyliśmy, choć już po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wiadomo było, że to film ponadprzeciętny a zarówno scenariusz, reżyseria i kreacja Bartosza Bieleni są światowego formatu. Wyróżnienie Amerykańskiej Akademii Filmowej zarówno Jankowi Komasie, jak i całej jego ekipie otwiera szeroko drzwi, gwarantuje publikacje recenzji w najważniejszych na świecie magazynach a "Boże Ciało" wchodzi tym samym do historycznego kanonu najważniejszych obrazów polskiej kinematografii.

Oscary 2020: najpiękniejsze suknie gwiazd [STYLIZACJE, KREACJE, ZDJĘCIA] >>

Oscary 2020: Natalie Portman znów krytykuje Hollywood. Jej suknia miała przesłanie. Jakie? >>

Boże ciało i Oscary 2020: nominacje

"Boże ciało" zostało wymienione jako pierwszy tytuł nominowany do Oscarów w kategorii "Międzynarodowy Film Pełnometrażowy" (dawniej "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny"). Na liście znalazły się też inne świetne produkcje, m.in. "Nędznicy" Ladj Ly'a, "Kraina miodu" Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova, "Parasite" Joon-ho Bonga oraz "Ból i blask" Pedro Almodovara. 

Film Jana Komasy zdobył już wyróżnienia na MFF w Wenecji (Nagroda Label Europa Cinemas), czy polskie Złote Lwy (Najlepszy reżyser, Najlepsza drugoplanowa rola kobieca, Najlepszy scenariusz). W rolach głównych wystąpili: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Łukasz Simlat, Barbara Kurzaj, Leszek Lichota.

Oscary 2020: wyniki i zwycięzcy! Kto dostał Oscara 2020? >>

"Boże ciało" i Oscary 2020: o czym jest film?

"Boże ciało" i Oscary 2020

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...