W rolach głównych wystąpili Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski, którzy skutecznie przypomnieli nam licealne noce spędzone na linii telefonicznej i rozmowach z naszymi pierwszymi miłościami. Było to tak przyjemne doznanie, że "Random" pochłonęłyśmy od razu w całości. 

“Miłości nie da się opisać słowami. Widzimy ją oczami wyobraźni, czujemy. Dlatego słuchowisko wydało mi się idealnym pretekstem do opowiedzenia o uczuciu, które wisi gdzieś pomiędzy bohaterami oddalonymi od siebie o setki kilometrów."

Tak tłumaczy ideę słuchowiska jego autorka, reżyserka Natasza Parzymies, którą możecie znać już m.in. z produkcji internetowego serialu „Kontrola”. Czym tak właściwie jest tytułowy "Random"? To aplikacja, która łączy ze sobą przypadkowych użytkowników, a obsługuje się ją niezwykle intuicyjnie i jedynie poprzez rozmowę z algorytmem. Głosu Random użyczyła Agnieszka Woźniak-Starak. 

"Random" 

Dzięki temu, że fabuła "Random" rozgrywa się w czasach pandemii, słuchowisko zwraca uwagę nie tylko na wciąż rosnącą popularność aplikacji do komunikacji online, ale przede wszystkim na niepewność, poczucie izolacji i potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem, które warunkują nasze zachowania w tych trudnych, niespokojnych czasach. Dodatkowo, zastosowana przez twórców forma audio nie tylko pobudza wyobraźnię słuchacza, ale przede wszystkim uniemożliwia powierzchowne ocenianie bohaterów i podkreśla wagę rozmowy w świecie, który skoncentrowany jest głównie na wizualnych bodźcach. "Wszystko kryje się między słowami - w za długich pauzach, zawahaniach i szczerych wyznaniach. Jantar91 i Buka12 nie widzą się, nie znają nawet swoich prawdziwych imion, ale to co rodzi się między nimi jest prawdziwsze niż niejedno uczucie w realnym świecie" - tłumaczy autorka. 

Czy miłość w sieci ma szansę przetrwać w zderzeniu z rzeczywistością? Tego dowiemy się już niedługo, w piątym, finałowym odcinku serii. My zdradzimy Wam jedynie, że w realu czasem warto być tak samo odważnym, jak w świecie wirtualnym - szczególnie, jeśli w grę wchodzi naprawdę wyjątkowe uczucie. 

Równolegle ze słuchowiskiem premierę miały dwa filmy krótkometrażowe “Random Stories”, które wprowadzą widzów i słuchaczy w świat aplikacji „Random”. W odcinkach specjalnych gościnnie wystąpiły Magdalena Boczarska, Katarzyna Nosowska, Jan Hrynkiewicz, znany z “Bożego Ciała” oraz Sylwia Gola - szukajcie ich na YouTube. 

Słuchowisko znajdziesz tutaj: https://www.storytel.com/pl/pl/books/2173674-Random