Branża modowa była ostatnio świadkiem serii głośnych nominacji dyrektorów kreatywnych w głównych domach mody, w tym Sabato De Sarno w Gucci, Peter Hawkings w Tom Ford, Simone Bellotti w Bally, Seán McGirr w Alexander McQueen i Chemena Kamali w Chloé. Pomimo tych zmian, różnorodność w branży pozostaje w impasie, szczególnie na najwyższych szczeblach.

Szczególnie zatrudnienie Seána McGirra w marce Alexander McQueen wzbudziło poruszenie, bo tym samym wszystkie sześć marek modowych należących do Kering, jednego z największych koncernów modowych, jest aktualnie kierowanych przez białych projektantów płci męskiej. Branża modowa od dawna boryka się z rasizmem i brakiem różnorodności, jednak ostatnie nominacje najwyraźniej zlekceważyły wezwanie do zmian, potencjalnie utrwalając przestarzały status quo. Pomijając kwestie sprawiedliwości społecznej i równego dostępu do stanowisk, brak różnorodności na tak wysokich szczeblach branży kreatywnej jest niekorzystny z bardziej prozaicznego powodu: jak zauważyła Vanessa Friedman z The New York Times, podobne pochodzenie i doświadczenia często prowadzą do podobnych wizji i projektów, co grozi utrwaleniem kreatywnej rutyny w branży, która rozwija się dzięki innowacjom i zmianom.

Pomimo tych problemów na poziomie systemowym należy jednak dać szansę nowym dyrektorom kreatywnym, którzy nie pokazali jeszcze, na co ich stać. Renne, urodzony w Toskanii projektant z wieloletnią karierą w Gucci, obejmie tę kluczową rolę od 1 listopada 2023 roku. Jego debiutancka kolekcja dla Moschino będzie miała swoją premierę podczas Mediolańskiego Tygodnia Mody na sezon jesień/zima 2024/2025, rozpoczynając nową erę dla marki. Wcześniej kierował działem mody damskiej Gucci, pełniąc funkcję głównego projektanta odzieży damskiej przez ostatnie 20 lat.

Renne skomentował objęcie swojej nowej roli, mówiąc: "Jestem głęboko świadomy zaszczytu, że Massimo Ferretti, który jest dla mnie niemal ojcowskim dżentelmenem, pozwolił mi przejąć stery Maison założonego przez jeden z wielkich umysłów mody". Podkreślił znaczenie traktowania mody z poczuciem zabawy, radości i eksperymentowania, wartości głęboko zakorzenionych w dziedzictwie Moschino.

Kadencja Renne następuje po odejściu Jeremy'ego Scotta, który był u steru Moschino przez dekadę. Marka świętowała swoje 40-lecie podczas tegorocznego Tygodnia Mody w Mediolanie z czterema zaprojektowanymi przez stylistki kolekcjami kapsułowymi. Teraz Renne będzie czwartym projektantem Moschino, zastępując Scotta, Rossellę Jardini i założyciela Franco Moschino.