Co to jest mleczko pszczele?

Mleczko pszczele (ang. royal jelly) to naturalny produkt pszczeli: jest wydzieliną produkowaną przez młode robotnice. Niestety jest wytwarzane w bardzo małych dawkach, dlatego nie trafia do masowej sprzedaży, a jest traktowane jako drogocenny dodatek do kosmetyków czy suplementów diety. 

Mleczko pszczele jest białe lub podbarwione na żółto, a jego smak zależy od tego, co jedzą pszczoły - może być od słodki lub kwaskowo-gorzkawy. Ma skład bardzo bogaty w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Najlepszym dowodem na jego drogocenny wpływ na zdrowie jest fakt, że królowe-pszczoły karmione nim przez całe życie żyją nawet kilka lat, podczas gdy żywot "zwykłych" pszczół, które jedzą go tylko przez pierwsze 3 dni życia, to tylko kilka tygodni. 

Mleczko pszczele – właściwości

Mleczko pszczele jest bogate przede wszystkim w witaminy z grupy B, C, D i E, a także wapń, żelazo, miedź, fosfor i krzem. Zawiera również sporo białka i aminokwasów. Dzięki temu kompleksowo wzmacnia organizm od wewnątrz i z zewnątrz. 

Działanie mleczka pszczelego zostało docenione w branży beauty, a pionierami jego stosowania w kosmetyce są Koreańczycy. Stanowi drogocenny dodatek do luksusowych kosmetyków pielęgnacyjnych, przede wszystkim dla cery dojrzałej, suchej, zniszczonej i wiotkiej, ale i podrażnionej czy trądzikowej. Efekty pielęgnacji z użyciem mleczka pszczelego można zobaczyc już po kilku tygodniach jego systematycznego stosowania. To jeden z czołowych składników kremów i serów dla cery dojrzałej: mleczko pszczele stymuluje syntezę kolagenu, dzięki czemu znacznie przedłuża młody wygląd skóry i przywraca go w przypadku dużej ilości zmarszczek i bruzd. Ma także właściwości antybakteryjne, dzięki czemu pomaga łagodzić zapalne zmiany trądzikowe. Redukuje również inne zmiany skórne o różnym podłożu, wpływa również korzystnie na proces gojenia się ran. 

Jednak pielęgnacja od zewnątrz to nie wszystko, bo żeby wycisnąć z mleczka pszczelego maksimum korzyści, warto suplementować je doustnie. Oto cała lista korzyści, które wyniesiesz z jego stosowania.

  • stymulowanie układu odpornościowego;
  • korzystny wpływ na owulację i płodność;
  • pobudzanie produkcji pokarmu u kobiet karmiących piersią;
  • łagodzenie objawów przekwitania;
  • wspieranie funkcjonowania układu pokarmowego i trawiennego;
  • korzystny wpływ na procesy myślenia i układ nerwowy (pośrednio mleczko pszczele może więc nawet łagodzić stany depresyjne!).

Mleczko pszczele – jak stosować?

Mleczko pszczele może być stosowane doustnie oraz w postaci dodatku do kosmetyków pielęgnacyjnych. Ponieważ jest produkowane w małych ilościach, bardzo rzadko jest dostępne jako samodzielny produkt. W większości przypadków stanowi dodatek, np. do miodu lub kosmetyków. Dostępne jest również mleczko pszczele lifoliozowane, czyli suszone sublimacyjnie. 

Mleczko pszczele do stosowania doustnego jest dostępne najczęściej w postaci kapsułek. Dawkowanie wewnętrzne uzależnione jest przede wszystkim od ilości produktu użytego w danym suplemencie - zawsze należy kierować się wskazaniami producenta. 

Mleczko pszczele nadaje się również dla dzieci, jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa stosowania przed podaniem warto skonsultować się z lekarzem.

Mleczko pszczele - w jakich kosmetykach go szukać?

Royal jelly pojawia się jako składnik wielu kosmetyków koreańskich - wystarczy wspomnieć chociażby o markach takich jak Innisfree, It's Skin, Skinfood czy My Beauty Diary, która znana jest ze swoich kultowych maseczek w płachcie. Stosowanie mleczka pszczelego jest też popularne we Francji, a znaleźć je można m.in. w gamie luksusowych kosmetyków odmładzających Guerlain Abeille Royale. Składnik ten występuje w dużym stężeniu w przeciwzmarszczkowym serum marki Age Defying. Royal jelly coraz częściej można spotkać w polskich kosmetykach - przykładem są marki takie jak Honey Therapy, Apis czy Apigen Royal. Ta ostatnia stosuje w swoich formułach także jad pszczeli - silny składnik o działaniu odmładzającym. Mleczko pszczele jest też składnikiem kultowego kremu na spierzchnięte miejsca Egyptian Magic.

Oto produkty, w których znajdziesz mleczko pszczele:

Mleczko pszczele – przeciwskazania

Choć mleczko pszczele przynosi wiele korzyści dla całego organizmu, w kilku przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności lub w ogóle zrezygnować z jego stosowania. 

Produkty pszczele są niestety dość częstym i silnym alergenem. Nie sięgaj więc po mleczko pszczele w żadnej postaci, jeśli kiedykolwiek wystąpiła u ciebie reakcja alergiczna na tym tle. 

Nie należy również stosować go w przypadku:

  • stanów nowotworowych;
  • niewydolności nerek;
  • ogólnego zakażenia organizmu.

W tych sytuacjach zamiar stosowania bezwzględnie uzgodnij z lekarzem prowadzącym. 

Mleczko pszczele - opinie

Mleczko pszczele cieszy się bardzo dobrą opinią wśród stosujących je osób. Wskazują przede wszystkim na realną poprawę kondycji skóry i włosów, a także na podniesienie ogólnej witalności organizmu. Sięganie po ten naturalny produkt w czasie przeziębienia skraca czas choroby.

Osoby sięgające po mleczko pszczele deklarują też, że ma ono pozytywny wpływ na libido (takie właściwości tego preparatu wykazano w przypadku mężczyzn). 

Mleczko pszczele – cena, gdzie kupić

Mleczko pszczele nie należy do tanich produktów - wynika to przede wszystkim z ograniczonej produkcji. Najtańsze są produkty zawierające dodatek lifoliozowanego mleczka (kilkadziesiąt złotych za kilkadziesiąt kapsułek), najdroższe (nawet 200 zł/100 g) jest w czystej postaci. 

Do kupienia jest przeważnie w aptekach i sklepach zielarskich. Bez problemu znajdziesz je w internecie.