Met Gala 2020 odwołana - wydarzenie odbędzie się w innym terminie

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa zamknięto szkoły, pracę stacjonarną coraz częściej zamienia się na zdalną, odwołano imprezy masowe, w tym liczne koncerty czy spektakle (a dziś z tego samego powodu warszawskie Bulwary Wiślane zostały zamknięte). Pandemia dotyka też świat mody - butiki wstrzymują swoją działalność, pokazy są przekładane. Nie inaczej jest w przypadku słynnej Met Gali, która co roku przyciąga najważniejsze gwiazdy i osobistości z branży fashion. Impreza, która planowała była na początek maja, nie odbędzie się w założonym terminie. Organizatorzy w tym tygodniu poinformowali, że z powodu koronawirusa gala musi zostać przesunięta.

Przypomnijmy, że nowa wystawa w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i towarzysząca jej legendarna Met Gala 2020. "About Time: Fashion and Duration" na warsztat bierze czas i nosi tytuł: "O czasie: moda i trwanie".

"To ponowne wyobrażenie o historii mody, która jest rozdrobniona, nieciągła i niejednorodna" opowiadał o niej jesienią kurator Andrew Bolton. Nowa ekspozycja, jak podkreślał, będzie mówić o czasie i skupi się na ostatnim półtora wieku historii mody. Bolton wśród inspiracji "About Time: Fashion and Duration" wymienia w pierwszej kolejności film "Orlando" w reżyserii Sally Potter (z główną rolą fenomenalnej Tildy Swinton), który opowiada on o historii młodego arystokraty, na którego królowa Elżbieta I rzuca klątwę "bycia młodym na wieki". Film nakręcono na podstawie głośnej powieści Virginii Woolf o tym samym tytule. Oba przestawienia "Orlando" mówią o płynności granic w ogóle - nie tylko między przeszłością i przyszłością, ale też światem realnym i tym z wyobrażeń czy pomiędzy kobietą a mężczyzną.

Projektanci marki Elementy: "Przechodzimy w tryb awaryjny i rezygnujemy z części marży w trosce o naszych pracowników" [Ratujemy polskie marki]>>

Met Gala 2020: temat, gospodarze i gwiazdy

Na wystawie, poza modą z różnych epok i dekad, znajdziemy też cytaty z książek Woolf, w których pisarka niestandardowo podchodziła do zjawiska czasu. Co więcej, istotny wpływ na kształt ekspozycji miała też koncepcja "la durée", zwana teorią trwania, Henriego Bergsona, a także powieść "The Hours" pióra Michaela Cunninghama, który w 1999 roku otrzymał nagrodę Pulitzera i podejścia do czasu jako "continuum". Nad całą wystawą Bolton czuwał razem z artystką wizualną i scenografką, Es Devlin, a całe wydarzenie wspiera finansowo marka Louis Vuitton. Gospodarzami w tym roku zostali Nicolas Ghesquière, Lin-Manuel Miranda, Meryl Streep, Emma Stone i Anna Wintour. Więcej o tym, co zobaczymy na wystawie i podczas Met Gali (jak już się odbędzie) przeczytacie tutaj: Met Gala 2020: znamy szczegóły wystawy i motyw przewodni balu>>

Wcześniej w ramach Met Gala widzieliśmy już między innymi zachwycającą ekspozycję "Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination", poświęconą związkom mody i kościoła katolickiego czy przedstawienie zjawiska kampu - konwencji artystycznej, która wynosi na szczyt rzeczy przesadzone, ironiczne i w złym guście w "Camp: Notes on Fashion". "About Time: Fashion and Duration" podnosi tę poprzeczkę jeszcze wyżej.