Dermatolodzy i trycholodzy dawno już obalili mit, według którego codzienne mycie szkodzi włosom. Jeśli twój skalp intensywnie się przetłuszcza, śmiało możesz oczyszczać go każdego dnia. Wbrew krążącym teoriom, „przetrzymywanie” tłustych włosów nie spowoduje, że dłużej pozostaną świeże – mogą za to silniej wypadać i być bardziej podatne na łupież. Jedyny problem? Tak częste mycie głowy powoduje przesuszenie włosów na długości. W poprawie ich kondycji nie pomagają nawet odżywki, bo codzienny kontakt z detergentami powoduje trudne do odbudowy uszkodzenia. Zamiast nawilżać włosy po myciu, lepiej więc zmodyfikować technikę ich oczyszczania i wprowadzić do pielęgnacji pre-wash hair oil.

Pre-wash hair oil – jak olejować włosy przed myciem, żeby je zregenerować?

Główna korzyść, jaka płynie ze stosowania olejków przed myciem głowy, to zabezpieczenie ich ochronną warstwą, która wzmacnia łuski włosów i zamyka w nich nawilżenie” – objaśnia amerykańska dermatolog Vladyslava Doktor w rozmowie z magazynem Allure. Pokryte cienką warstwą oleju pasma są odporne na wysuszające działanie detergentów i już na wstępie otrzymują dużą dawkę niezbędnych lipidów, które zwiększają poziom nawilżenia. A dzięki temu, że aplikujemy olejek przed myciem głowy, maleje ryzyko nadmiernego obciążenia kosmyków.

@abbeyyung there are a few reasons why your hair could be feeling dry post-wash but this is a big one! #dryhair #dryhairtips #dryhairtreatment #oilmask #hairoils ♬ Toxic x Pony - ALTÉGO

O zaletach pre-wash oil świetnie wiedzą tiktokerki – tysiące dziewczyn umieszcza na platformie swoje rutyny pielęgnacyjne, które obejmują olejowanie włosów przed myciem. Większość z nich nakłada olejek także na skórę głowy, co może sprawdzić się u osób z problemem nadmiernego wypadania. W przypadku intensywnego przetłuszczania, lepiej jednak ograniczyć się tylko do aplikacji kosmetyku na długości. Jak to robimy?

Kilka kropel olejku wystarczy rozgrzać w dłoniach i przeczesać nimi pasma tak, aby były równomiernie nawilżone. Nie przesadzamy z ilością produktu, bo szampon może nie domyć włosów. Dla spotęgowania efektu pielęgnacyjnego, olejek można potrzymać na włosach 5-10 minut albo na całą noc (jeśli myjesz je rano). Głowę myjemy szamponem dwukrotnie, a na koniec nakładamy ulubioną odżywkę.

Pre-wash hair oil – jaki olejek stosować przed myciem włosów?

Wśród tiktokerek najpopularniejszym produktem do olejowania przed myciem jest Fable & Mane Pre-Wash Hair Treatment Oil. Ten viralowy kosmetyk to sekret pięknych i mocnych włosów hindusek. Zawiera ashwagandhę i amlę, ekstrakty wzmacniające cebulki i stymulujące porost baby hair – stąd jest to świetny olejek do nakładania zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Można kupić go w perfumeriach Douglas.

Kultowy olejek Gisou również idealnie sprawdzi się jako pre-wash hair oil. Zawiera naturalny miód, który jest humektantem pomagającym w przyciąganiu wilgoci i magazynowaniu jej we włosach. Pachnie niebiańsko i nadaje się również do nabłyszczania pasm po wysuszeniu. Produkt znajdziesz w Sephorze.

Mamy też propozycję made in Poland – serum od marki Cztery Szpaki, które bazuje na oleju ze słodkich migdałów, sezamowym i makadamia. Jest bardzo uniwersalne i sprawdzi się na każdym rodzaju włosów z problemem nadmiernego puszenia i suchości. Polskie włosomaniaczki bardzo je chwalą i rekomendują jako idealny kosmetyk do olejowania.

Dla fanek francuskiej pielęgnacji niezastąpiony będzie słynny olejek L'Huile De Leonor Greyl. To legendarny kosmetyk stworzony specjalnie do ochrony włosów przed wysuszającym działaniem morskiej wody i słońca – ale sprawdzi się też na co dzień, jako zabezpieczenie przed detergentami. Jego naturalna formuła zawiera organiczny olej kokosowy, sezamowy, jojoba i olejek Mongongo. Dla lepszych efektów, przed myciem zaleca się jego wczesanie we włosy za pomocą szczotki. Produkt można kupić w internetowej drogeri Beauty Boutique.