Chcąc dbać o siebie kompleksowo, warto zapoznać się z różnego rodzaju masażami, które nie tylko ujędrniają skórę, ale również wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Jednym z nich jest bez wątpienia masaż próżniowy. Można go wykonać w specjalistycznym salonie kosmetycznym lub w domowych warunkach, wykorzystując do niego bańki chińskie. Masaż próżniowo ssący ma ogromną zaletę – cały proces przebiega w większości przypadków bez niechcianych efektów ubocznych, a już po kilku seriach pojawiają się widoczne, pozytywne zmiany w naszym ciele oraz samopoczuciu. Wyróżnia się kilka rodzajów masażu próżniowego z podziałem na konkretne części ciała: masaż próżniowy brzucha, masaż próżniowy ud, masaż próżniowy biustu. Dowiedz się, na czym polega, jakie są efekty, przeciwwskazania oraz jakie są opinie na jego temat.

Masaż Kobido daje efekt jak po botoksie. Rozświetla, usuwa martwy naskórek i zmniejsza napięcie spowodowane stresem. Na czym polega ten zabieg? >>

Masaż próżniowy – na czym polega?

Do masażu próżniowego wykorzystuje się zwykle specjalne urządzenie, które tworzy częściową próżnię, czyli zasysa powietrze. Masaż próżniowo ssący wykonywany w profesjonalnym gabinecie i wykorzystujący urządzenie do masażu próżniowego rozpoczyna się od założenia cienkiego kombinezonu. Ma on za zadanie upłynnić ruchy, które będą wykonywane w trakcie zabiegu. Cały zabieg trwa około 30 minut i przebiega w wygodnej, leżącej pozycji. Masaż próżniowy brzucha oraz masaż próżniowy ud wykonywane są zgodnie z przebiegiem mięśni, co przyspiesza rozbicie tkanek tłuszczowych oraz dostarczanie tlenu do zwykle niedotlenionych miejsc – dzięki temu stają się one odżywione. Masaż próżniowy biustu wygląda z kolei odrobinę inaczej, ponieważ skóra w tym regionie ciała jest nieco wrażliwsza i delikatniejsza. Osoba wykonująca masaż dobiera odpowiedni rozmiar nakładek i ustala dogodną dla klientki siłę ssania – tak, aby masaż był bezbolesny. Za pomocą tego zabiegu jesteśmy w stanie poprawić wygląd biustu, który utracił swój naturalny kształt z powodów zdrowotnych, diety czy źle dobranego stanika. W tym przypadku zabieg polega na pobudzeniu włókien kolagenowych do pracy, eliminacji toksyn i ujędrnieniu skóry.

Masaż próżniowy – efekty

Masaż próżniowy niesie ze sobą szereg pozytywnych efektów. Najczęściej spotyka się jednak masaż próżniowy na cellulit, rozstępy oraz na otłuszczenia w konkretnych partiach ciała. Dzięki regularnie wykonywanym seriom zabiegu skóra staje się widocznie napięta i ujędrniona, a metabolizm przyspiesza. Masaż poprawia również samopoczucie, usprawnia pracę systemu immunologicznego. Masaż próżniowy brzucha będzie również dobrym rozwiązaniem dla osób po wykonanej liposukcji, aby napiąć skórę i pobudzić ją do lepszej pracy.

Cellulit wodny a tłuszczowy. Rodzaje cellulitu – jak je rozróżnić i przeciwdziałać? >>

Masaż próżniowy – opinie

Dzięki temu, że masaż próżniowy podciśnieniowy cieszy się sporym zainteresowaniem, w sieci można znaleźć wiele pozytywnych opinii na jego temat:

  • Kiedyś wzięłam kilka sesji masażu podciśnieniowego, ale w gabinecie kosmetycznym, w którym był wykorzystywany profesjonalny sprzęt, a nie zwykłe bańki chińskie. Co prawda nie miałam dużego problemu z cellulitem, ale po kilku zabiegach skóra stała się bardziej jędrna”. (Beatakow  WIZAZ.PL)
  • Hej, ja polecam masaże próżniowe, bardzo dobrze działają na cellulit. Chodzę regularnie, 2 razy w tygodniu (...), miałam bardzo widoczną skórkę pomarańczową, a już widzę efekty. Skóra jest jędrniejsza, gładsza i już prawie nie widać cellulitu. Rewelacja!”. (Gość gość  f.kafeteria.pl)
  • Ja mam bardzo delikatną skórę, więc zamiast baniek chińskich chodzę na masaże próżniowe, jestem już po 4 takich masażach i widzę jak mój cellulit zanika, masaże próżniowe są super”. (anetka0412  forum gazeta.pl)

Masaż próżniowy – przeciwwskazania

Choć masaż próżniowy może wydawać się bezinwazyjny, są pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Przede wszystkim osoby w ciąży oraz podczas menstruacji powinny zrezygnować z tego typu zabiegu. Oczywiście wszelkie zmiany skórne, na których toczy się stan zapalny, są dyskwalifikujące, ponieważ masaż może spowodować nasilenie tych objawów. Kolejnym ważnym przeciwwskazaniem do masażu próżniowego są nowotwory oraz problemy krążeniowe i popękane naczynka, a także skłonność do siniaków, żylaki, zapalenie żył oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Istotne jest, aby o wszelkich chorobach i schorzeniach poinformować masażystę, który sam podejmie decyzję, czy zabieg będzie bezpieczny dla zdrowia pacjenta.

Drenaż limfatyczny nóg, czyli masaż na opuchnięte kończyny dolne >>

Masaż próżniowy w domu, czyli masaż bańką chińską

Masaż próżniowy na cellulit można wykonywać również samodzielnie, w domowym zaciszu. Jest to idealne rozwiązanie, gdy zależy nam na regularnej praktyce, minimalizując przy tym poniesione koszty oraz zaoszczędzając czas. Aby wykonać masaż próżniowy w domu, należy zaopatrzyć się w bańki chińskie, które są dostępne zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Na rynku jest ich ogromny wybór, najczęściej spotykane są bańki chińskie na cellulit wykonane z silikonu. Bańki dociskamy wówczas do dobrze natłuszczonej skóry, a następnie wykonujemy ruchy w górę, w kierunku serca, od 3 do 4 razy w jednym miejscu. Masaż należy wykonywać zdecydowanym ruchem – tak, aby kubek nie dotykał skóry dłużej niż 2 sekundy. Ten domowy sposób świetnie radzi sobie z niechcianym cellulitem. Pomaga w ujędrnieniu skóry i usunięciu przebarwień.

Masaż twarzy bańką chińską – jak wykonać?

W celu poprawy cyrkulacji krwi, pozbycia się zmarszczek oraz opuchlizny na twarzy, warto zaopatrzyć się w bańki do masażu twarzy.  Facial cupping – bo tak nazywany jest masaż twarzy z użyciem baniek – rozluźnia spięte mięśnie i działa na nie niesamowicie kojąco. Ten przyjemny masaż niweluje napięcie mięśni żuchwy i w okolicach skroni, a dzięki swojej ujędrniającej mocy pomaga pozbyć się drugiego podbródka. Facial cupping wykorzystuje podobne techniki do baniek chińskich, ale działa znacznie delikatniej, nie pozostawiając na skórze żadnych niechcianych efektów ubocznych. Silikonowe bańki można samodzielnie zassać na oczyszczoną, dobrze naoliwioną twarz, a następnie wykonać okrężne ruchy po całej twarzy. Masaż bańką chińską należy wykonywać w kierunku od środka twarzy na zewnątrz, odprowadzając limfę w stronę skroni i obojczyków. W przypadku czoła dobrze sprawdzą się ruchy okrężne, z kolei delikatny lifting szyi osiągniemy, prowadząc przyrząd do góry, w stronę żuchwy.