Złota Nitka, organizowana już po raz trzydziesty pierwszy, jest najbardziej prestiżowym konkursem dla młodych projektantów w Polsce. Biorą w nim udział zarówno doświadczeni profesjonaliści, jak i młode talenty (urodzeni po 1988 roku). Ważniejsze od samego wykształcenia i dotychczasowych osiągnięć jest świeże spojrzenie na światowe trendy i śmiałość samoekspresji. Minione edycje Złotej Nitki wyłoniły takie talenty jak Łukasz Jemioł, duet Paprocki & Brzozowski, Mikołaj Żurek, Adrian Krupa czy objawienie ubiegłorocznej edycji, Maurycy Zylber.

"Return of the Witch": zwycięska kolekcja Tomasza Umbrasa

Tomasz Umbras, laureat tegorocznej Złotej Nitki, zainspirował się w swojej kolekcji surrealistyczną stroną natury. Umbras eksploruje alternatywny wymiar, łącząc świat zwierząt i ludzi. Bezszwowe, rzeźbiarskie projekty wykonane metodą filcowania na mokro surowej wełny tworzą fuzję futurystycznej i kosmicznej estetyki, a wzory czerpią inspirację zarówno z przeszłości, jak i przyszłości.

Niekonwencjonalne źródło inspiracji projektanta, zaczerpnięte z nowoczesnej metody leczenia ran oparzeniowych za pomocą łusek, kojarzy się z hybrydą człowieka i zwierzęcia. Umbras opisuje to jako próbę stworzenia zupełnie nowego gatunku, podkreślając symboliczne znaczenie czarownicy reprezentującej wyobcowanie i odrzucenie.

fot. Filip Okopny

Finaliści Złotej Nitki 2023

Nie była to jednak jedyna świetna kolekcja zaprezentowana w tym roku. Wielu z finalistów, którzy rywalizowali o nagrodę w wysokości 30 000 złotych, przedstawiło projekty, których kreatywność godna była londyńskiego tygodnia mody.

"Nigdy o Tobie nie zapomnę", Dominik Żyża/fot. Filip Okopny

Wykorzystując w większości tkaniny z odzysku, Dominik Żyża zainspirował się sztuką Władysława Hasiora: "W kolekcji chciałem zawrzeć cechy charakterystyczne dla polskiego rzeźbiarza. Przeplatają się w niej motywy ludowości, religijności, straszności oraz elementy polskiego designu typowe dla epoki, w której tworzył". 

fot. Filip Okopny

Nawiązując do postrzegania osób otyłych przez społeczeństwo, Julia Burak wystawiła porywające show, które łączyło memiczną ścieżkę dźwiękową, charyzmatyczne modelki i kampowe (w najlepszym sensie tego słowa) projekty. Jej pokaz - rozrywkowy przerywnik - orzeźwił widownię jak shot espresso.

fot. Filip Okopny

Sielankowa, romantyczna kolekcja Natalii Kowalskiej idealnie wpisała się w trendowy zeitgeist, nawiązując do estetyki coquette i cottagecore. Projekty, które stworzyła z autorskich dzianin wykonanych na maszynach komputerowych, firanek zakupionych w secondhandach oraz żakardów tapicerskich, zacierały granice między dorosłością a dzieciństwem.

(Więcej o kolekcjach pozostałych finalistów Złotej Nitki oraz dyplomantów Instytutu Ubioru ASP w Łodzi znajdziecie w galerii.)

W gronie jurorów Złotej Nitki 2023 zasiedli m.in. Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi; dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, dziekan Wydziału Sztuk Projektowych łódzkiej ASP; Marcin Świderek, szef działu mody ELLE; Karolina Limbach, stylistka ELLE; projektanci: Dawid Tomaszewski, Tomasz Ossoliński, Robert Kupisz oraz Rafał Michalak i Ilona Majer z duetu MMC; Aleksandra Szol, dyrektor marketingu i e-commerce w Modivo oraz Maurycy Zylber, laureat Złotej Nitki 2022.

Finałowa gala konkursu Złota Nitka była nie tylko pokazem konkursowym, ale także zakończeniem siódmej edycji Łódź Young Fashion. Partnerem głównym wydarzenia, organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Design, było Miasto Łódź, a partnerem merytorycznym - Łódzkie Centrum Wydarzeń. Wybiegową ekstrawagancję uzupełniły dwa pokazy gości specjalnych: MMC Studio, które zaprezentowało swoją najnowszą kolekcję kapsułową oraz Dawida Tomaszewskiego, który zaskoczył łódzką publiczność niebanalnymi połączeniami kolorów i faktur inspirowanymi sztuką, architekturą, podróżami, naturą i muzyką.