Jego kolory nie są łatwe do określenia – składa się z szarości, beżów i brązów połączonych razem w najróżniejszych kształtach. Krzemień pasiasty jest bardzo rzadki, a tym samym wyjątkowy. 

Wciąż do końca nie ustalono, dlaczego krzemienie posiadają smugi w różnych barwach. Nie jest to jednak jedyna niewyjaśniona kwestia związana z krzemieniem pasiastym – dla wielu to nie jest zwykły kamień ozdobny, a źródło magicznej mocy. Właściwości krzemienia pasiastego zaskakują do dzisiaj.

Krzemień pasiasty – występowanie

Potocznie krzemień pasiasty nazywany jest kamieniem, w gruncie rzeczy to forma skały osadowej. W większości składa się z kwarcu, pojawiają się jednak domieszki opalu, węglanu i wapnia. Chociaż inne rodzaje krzemienia powszechnie występują na świecie, krzemień pasiasty znajduje się wyłącznie w Polsce.

Krzemień pasiasty – gdzie znaleźć?

 • Krzemień pasiasty wydobywany jest jedynie w okolicach Gór Świętokrzyskich, Sandomierza, Iłży i Ostrowca.
 • Kopalnia krzemienia pasiastego znajduje się w Krzemionkach Opatowskich. Jest jedynym miejscem na świecie, gdzie turyści mogą obejrzeć podziemia kopalń sprzed tysięcy lat – miejsce znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 • O wydobyciu krzemienia pasiastego najwięcej można się dowiedzieć podczas wizyty w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki. Oprócz kopalni krzemienia do zwiedzania jest także zrekonstruowana neolityczna osada.

Krzemień pasiasty – właściwości i znaczenie

Krzemień pasiasty nie bez powodu nazywany jest kamieniem optymizmu. Jego znaczenie łączy się przede wszystkim z pozytywnym wpływem wywieranym na samopoczucie – krzemień wiązany jest ze szczęściem, radością i pozytywnym spojrzeniem na życie.

Bywa postrzegany jako polski diament – i to nie tylko ze względu na jego wartość. Krzemień pasiasty jest jednym z najstarszych kamieni, z jakich korzystała ludzkość – miał ogromne znaczenie w usprawnieniu pracy codziennej człowieka. Stosowano go do wyrobu narzędzi, przedmiotów powszechnego użytku. Ze względu na to, że krzemień pasiasty charakteryzuje się twardością, wykonywano z niego ostrza, noże i siekierki.

Nie ma wątpliwości, że krzemień pasiasty jest cennym kamieniem – jednak, wykorzystywano go na tak wiele najróżniejszych sposobów także z powodu jego magicznych właściwości.

Jakie właściwości ma krzemień pasiasty?

Krzemień pasiasty jest naładowany pozytywną energią – posiada najróżniejsze właściwości i od wieków wykorzystywany jest w celach leczniczych, ochronnych czy wzmacniających. Działa ze względu na drzemiącą w nim moc.

Krzemień pasiasty – właściwości magiczne

 • Ochronne – krzemień pasiasty miałby otaczać ochroną osobę, która czerpie z jego mocy. Właśnie dlatego Celtowie nosili krzemienie przy sobie, aby w ten sposób odpędzić złe duchy i negatywne moce.
 • Antydepresyjne – niektórzy wierzą, że krzemień potrafi pozytywnie wpłynąć na samopoczucie.
 • Wyciszające – krzemień pasiasty pomaga w ukojeniu nerwów i negatywnych emocji.
 • Wzmacniające – wierzy się, że energia życiowa wzmacnia się na skutek wibracji płynących z krzemienia.
 • Uzdrawiające – w starożytności zakładano, że krzemień posiada właściwości uzdrawiające, do dziś wskazuje się, że pozytywnie wpływa na kondycję organizmu i wygląd.

Co więcej, w niektórych wierzeniach można natknąć się na przekonania, że krzemień pasiasty wzmacnia moce jasnowidzenia – dlatego też wykorzystywano ten kamień do rzeźbienia posągów istot boskich czy profetów. Tworzono z nich także noże, które – według wierzeń skandynawskich – wiązały się z bóstwami domowymi. Chroniły domy, roztaczały nad nimi opiekę i gwarantowały spokój.

Krzemień pasiasty – właściwości dla znaków zodiaku

Dla kogo krzemień pasiasty pasuje najlepiej? Dobranie odpowiednich kamieni nie pozostaje bez znaczenia. Równie istotne są kamienie czakry. Twoja energia życiowa zostanie wzmocniona dopiero wtedy, jeśli odpowiednio wybierzesz źródła energetyczne.

Krzemień pasiasty a znaki zodiaku

 • Baran (21.03-20.04) – osoby urodzone pod tym znakiem mogą skorzystać z mocy, jaką oferuje kamień optymizmu. Pomoże utrzymać radość i spojrzeć na świat przez różowe okulary.
 • Rak (22.06-22.07) – wzbudzi optymizm wśród Raków nawet w sytuacjach, które wydają się beznadziejne.
 • Panna (24.08-23.09) – pomoże dostrzec radość w najmniejszych, codziennych sytuacjach i utrzymać szczęście.
 • Koziorożec (22.12-20.01) – wspiera przyjaźnie, nawiązywanie relacji międzyludzkich i związki. Krzemień pasiasty pomoże Koziorożcom cieszyć się z przebywania z innymi ludźmi.

Niekiedy wskazuje się również pozytywny wpływ krzemienia pasiastego dla Strzelców oraz Skorpionów.

Jak wykorzystać magiczne właściwości krzemienia pasiastego?

Aby wykorzystać energię, która drzemie w krzemieniu pasiastym, należy odpowiedniego o niego dbać i właściwie go używać.

 1. Połóż kamień na parapecie w księżycowa noc – na przykład w czasie pełni. Blask księżyca sprawi, że krzemień naładuje się magiczną energią i wzmocni swoje działanie.
 2. Noś krzemień pasiasty zawsze przy sobie – najlepiej w postaci biżuterii. Kamień włożony luzem do kieszeni czy torebki nie będzie działał tak dobrze. Warto zadbać, aby krzemień przylegał do skóry.
 3. Ze względu na to, że krzemień pasiasty może otoczyć ochroną dom, warto kamienie postawić także w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywasz lub powiesić zawieszki z krzemieniem przy drzwiach wejściowych. Będą odpędzać złe duchy.
 4. Ze względu na właściwości lecznicze poleca się masaże wykonane za pomocą krzemienia. Na przykład delikatny masaż głowy podczas migreny – krzemień pasiasty powinien wchłonąć ból i przynieść upragnioną ulgę.
 5. Krzemień pasiasty włożony pod poduszkę sprawi, że szybciej zapadniesz w sen i obudzisz się w pełni wypoczęta.

Krzemień pasiasty – biżuteria

Do najprostszych sposobów, w jaki można używać krzemienia pasiastego, należy noszenie biżuterii. Posłuży ona wówczas jako amulet ochronny, ale dodatkowo może pomóc we wzbudzeniu pozytywnych emocji i w poprawie samopoczucia.

Chociaż krzemień pasiasty wykorzystywany jest od tysięcy lat, jego zastosowanie w jubilerstwie wiąże się dopiero z drugą połową XX wieku. Zapoczątkował je sandomierski złotnik, Cezary Łutowicz. Za jego sprawą „polski diament” zdobi dzisiaj naszyjniki, bransoletki czy kolczyki. Co jednak wybrać?

 • Pierścionki z krzemieniem pasiastym zwykle zawierają sporej wielkości kamień oraz srebrną obrączkę – nie ma wątpliwości, że przyciągają wzrok. Jeśli wolisz nieco subtelniejszą biżuterię z krzemieniem pasiastym, kolczyki będą lepszym wyborem – zwłaszcza niewielkie wkrętki.
 • Sporą popularnością cieszą się także magiczne bransoletki – krzemień pasiasty, ale i inne kamienie, które posiadają najróżniejsze właściwości ochronne wybierane są przede wszystkim przez osoby, które pragną wzmocnić swoją aurę, oczyścić czakry i skorzystać ze wsparcia tajemnej energii.

Krzemień pasiasty – cena

Ile wart jest krzemień pasiasty? Ceny biżuterii z krzemieniem pasiastym wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Wszystko zależy od konkretnego przedmiotu, sposobu jego wykonania i dodatkowych elementów, z jakich składa się naszyjnik, bransoletka czy pierścionek.

Krzemień pasiasty surowy sprzedawany jest jednak także w wersji nieobrobionej. Używa się go chociażby do oczyszczania wody – uważa się, że nie tylko poprawia jej jakość, ale i w ten sposób uaktywnia się działanie lecznicze. Ile kosztuje krzemień pasiasty? Cena za kg. to około 30 zł.

Jak rozpoznać prawdziwy krzemień pasiasty?

Zanim zdecydujesz się na zakup krzemienia, zorientuj się, czy nie masz do czynienia z podróbką. Sprawdź, skąd pochodzi krzemień, którego zakup planujesz – pamiętaj, że ten kamień jest wydobywany wyłącznie z okolic Sandomierza. Zwróć uwagę także na charakterystyczne, ciemnobrązowe smugi, jakimi cechują się krzemienie pasiaste oraz na ich wyjątkową twardość.