W ubiegłą niedzielę królowa Danii wygłosiła noworoczne orędzie i zaskoczyła swoich rodaków. Władczyni obwieściła, że zamierza pożegnać się z odziedziczonym w 1972 roku tytułem. Już 14 stycznia abdykuje na rzecz swojego starszego syna, księcia Fryderyka. Małgorzata II koronę nosiła przez 52 lata. W tym czasie wprowadziła do pałacu powiew świeżości i podwoiła społeczne poparcie dla rodziny królewskiej. Następca tronu nie musi się więc zamartwiać sondażami, pod warunkiem że podtrzyma zasadę apolityczności, w wolnym czasie zilustruje i przetłumaczy kilka książek, a po mieście będzie poruszał się dwuśladem (znani z większej pompy Brytyjczycy nawykli nawet nazywać skandynawskich pobratymców „rowerową monarchią”).

Kopenhaskie it-girls mają konkurencję. Księżna Maria to przyszła królowa Danii i „nowa Kate Middleton”

Nowy król może też liczyć na wsparcie swojej żony, którą światowe media już teraz porównują do Kate Middleton i Letycji Ortiz. Dodajmy, że porównują dość niesprawiedliwie, bo księża koronna Danii weszła na arystokratyczne salony dokładnie na tydzień przed hiszpańską królową i aż siedem lat przed księżną Walii, niejako przecierając szlaki pannom młodym bez szlacheckich tradycji. Royal wedding, czy raczej kronprinsparrets bryllup, miał miejsce 14 maja 2004 roku. Z Letycją i Kate rzeczywiście łączy ją pochodzenie. Na świat przyszła jako Mary Donaldson w australijskim Hobart. Wychowała się wśród klasy średniej – jej rodzice pracowali na uniwersytecie. Przyszłego męża poznała za to w pubie w Sydney, które Fryderyk odwiedził w 2000 roku z okazji Igrzysk Olimpijskich. 

Już jako księżna działała m.in. w obronie praw kobiet i wspierała inicjatywy na rzecz mniejszości seksualnych. Znajdywała też czas na... modę. Nieraz widywana była na pokazach organizowanych w ramach Copenhagen Fashion Week. Wielu zastanawia się, czy po koronacji zostanie mianowana nie tylko królową małżonką, ale także ikoną stylu, a wszystko, w czym pokaże się podczas publicznych wystąpień, będzie na pniu znikać ze sklepowych pólek. Nie jest to wykluczone. Już dziś w garderobie ma wiele udanych stylizacji. W galerii zebrałyśmy jedne z najlepszych looków księżnej Marii – od świetnie skrojonych garniturów, przez plisowane spódnice, aż po zwiewne, przewiązane w talii sukienki.