Właściwości kamieni szlachetnych są znane od wieków. Poszczególnym minerałom przypisuje się znaczenie magiczne i zdrowotne – na przykład topaz ma przeciwdziałać depresji i leczyć migreny. Wybierając określony kamień, możesz więc wpływać na swoje samopoczucie, ale to nie wszystko. Według niektórych źródeł kamienie szlachetne mogą sprzyjać w osiąganiu wyznaczonych celów, wpływać na nastrój (na przykład wyciszać lub wprost przeciwnie – dodawać energii) czy pomagać w rozwoju osobistym.

Bez względu na to, czy wierzysz w magię, czy nie, w nowym roku warto zaopatrzyć się biżuterię z ulubionym kamieniem szlachetnym, bo jest nie tylko piękna, ale i modna. Najlepszym dowodem może być pokaz Chanel Pre-Fall 2019, który odbył się niedawno w Nowym Jorku. Modelki spacerowały po wybiegu w strojach inspirowanych starożytnym Egiptem, a ich szyje, uszy, nadgarstki, a czasem nawet całe tuniki zdobiły kolorowe kamienie.

Naszyjniki, pierścionki i kolczyki z kolorowymi kamieniami ożywiają stylizację i mogą pięknie podkreślić twój kolor oczu lub włosów. A może przy okazji pomogą ci znaleźć miłość albo wywalczyć podwyżkę w pracy…? Nie zaszkodzi się przekonać. Zobacz, jakie znaczenie mają poszczególne kamienie szlachetne i który do ciebie pasuje.

Kamienie szlachetne – topaz

Topaz pomaga zwalczyć depresję, zmęczenie, bóle głowy, łagodzi choroby układu pokarmowego i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Dodaje odwagi w kontaktach z innymi, wzmacnia ekspresję, zwiększa upór i konsekwencję w dążeniu do celu.

Dla kogo? Trzymaj przy sobie jadeit jeśli chcesz stać się bardziej przebojowa i towarzyska. Topaz pomoże też, gdy marzysz o osiągnięciu jakiegoś celu, ale za dużo czasu spędzasz na fantazjowaniu zamiast zmobilizować się do działania.

Kamienie szlachetne – ametyst

Fioletowy ametyst nazywany jest „kamieniem harmonii i relaksu”, dlatego sprawdzi się w leczeniu bezsenności i łagodzeniu objawów stresu. Pomaga uporać się z napięciem psychicznym, traumą i złymi emocjami.

Stylowe prezenty na święta 2018 - zobacz wybór Elle.pl >>>

Dla kogo? Wybierz ametyst, jeśli na co dzień prowadzisz stresujący tryb życia, żyjesz w pędzie i chcesz odnaleźć równowagę. Ten kamień szlachetny będzie pomocny także gdy pozostajesz z kimś w konflikcie lub przepełniają cię złe emocje – ametyst ma ponoć zdolność „oczyszczania” miejsc i ludzi z nagromadzonej negatywnej energii.

Kamienie szlachetne – turkus

Turkus w dawnych epokach noszony był przez wojowników jako talizman. Ten kamień szlachetny będzie więc wzmacniał organizm, zwłaszcza serce i płuca, a także łagodził ból. Według wierzeń ma chronić przed nieszczęśliwymi wypadkami i zapobiegać stanom lękowym.

Dla kogo? Turkus będzie odpowiedni dla osoby, która ma przed sobą do wykonania trudne zadanie i potrzeba jej hartu ducha. Kamień doda jej optymizmu i wiary we własne możliwości.

Kamienie szlachetne – akwamaryn

Akwamaryn pomaga w wyrażaniu uczuć i myśli oraz wzmacnia asertywność. Może więc pozytywnie wpływać na kontakty z ludźmi. Właściwości lecznicze tego kamienia szlachetnego to m.in. łagodzenie alergii, kataru, zwiększenie odporności, łagodzenie chorób neurologicznych.

Dla kogo? Akwamaryn będzie dla ciebie odpowiedni, jeśli na co dzień masz problem z wyrażaniem własnego zdania i odmawianiem. Sprawdzi się w przypadku osób, które muszą nawiązywać dużo kontaktów i pełniących wysokie, odpowiedzialne stanowiska.

Kamienie szlachetne – bursztyn

Bursztyn znany jest ze swoich właściwości leczniczych: obniża ciśnienie krwi, uspokaja, działa antybakteryjnie, przyspiesza gojenie ran, łagodzi bóle reumatyczne. Bardzo popularne jest sporządzanie nalewki bursztynowej, która ma pomagać w leczeniu przeziębienia.

Dla kogo? Bursztyn to kamień o silnych właściwościach energetycznych, dlatego będzie odpowiedni dla osób wyczerpanych i potrzebujących wzmocnienia. Dzięki temu, że transmituje dobrą energię, pomaga zachować pogodę ducha, optymizm i dobre nastawienie wobec otoczenia.

Kamienie szlachetne – koral

Czerwony koral jest pomocny w zwalczaniu chorób kobiecych, np. obfitych miesiączek, nieregularnych cykli, ma też zwiększać płodność. Ma dobry wpływ na układ krążenia i wzmacnia kości.

Dla kogo? Ten kamień szlachetny pomaga rozbudzić namiętność i pożądanie, dlatego będzie najlepszym wyborem gdy twoim celem jest znalezienie drugiej połówki. Doda ci pewności siebie, co przełoży się na twoją atrakcyjność i ułatwi nawiązywanie kontaktów z płcią przeciwną.

Kamienie szlachetne - lapis lazuli

Lapis lazuli podobno pomaga przewidywać przyszłość. Jak? Schowany pod poduszkę wywołuje prorocze sny, a rankiem pomaga je sobie przypomnieć. Wśród jego leczniczych właściwości można wymienić zwalczanie chorób gardła, oczu i układu oddechowego, także zatok. Ponadto wzmacnia system immunologiczny oraz… zwiększa ochotę na seks.

Dla kogo? Lapis lazuli pomoże ci w problemach ze snem, pozwoli ci też czerpać większą satysfakcję z życia seksualnego i wzmocnić intuicję.

Kamienie szlachetne – malachit

Piękny malachit w kolorze głębokiej zieleni nazywany jest „kamieniem natury”. Daje ukojenie i wprowadza w stan harmonii ze światem. Ze względu na zawartość miedzi ma właściwości bakteriobójcze, pobudza też krążenie krwi i łagodzi bóle różnego pochodzenia.

Dla kogo? Wybierz malachit jeśli brakuje ci kontaktu z naturą, spokoju, równowagi, harmonii. Ten kamień szlachetny otwiera też na bezinteresowną miłość, więc będzie sprzyjał poszukiwaniom partnera.

Kamienie szlachetne - jadeit

Jadeit to kamień znany przede wszystkim w kulturze chińskiej, gdzie kojarzony jest władzą, uznaniem i z bogactwem. Pomaga oczyścić organizm z toksyn, wspomaga leczenie chorób nerek, wątroby oraz poprawia pracę układu trawiennego.

Dla kogo? Jadeit poleca się osobom prowadzącym własne przedsiębiorstwa, dokonujących transakcji finansowych. Sprzyja on udanym negocjacjom biznesowym i pomaga osiągnąć sukces materialny.

Kamienie szlachetne – opal

Opal uchodzi za jeden z najbardziej wszechstronnych kamieni szlachetnych o dużej sile, więc nie należy nosić go razem z innymi minerałami. Pomaga zaakceptować przeszłość i zrozumieć jej sens. Do jego właściwości leczniczych można zaliczyć wzmocnienie serca, poprawę wzroku i łagodzenie dolegliwości oczu, pomoc w chorobach układu krążenia.

Dla kogo? Opal będzie dobrym wyborem w sytuacji, gdy bolesne wydarzenia z przeszłości rzutują na twoją teraźniejszość i uniemożliwiają ruszenie do przodu. Energia opalu pomoże ci pogodzić się z traumą, ostatecznie zamknąć pewien rozdział w życiu i zacząć wszystko od początku.