Wraz z wiekiem włosy ciemnieją, stają się gęstsze lub, przeciwnie, wypadają. Dbamy o nie każdego dnia, upinając je, prostując, kręcąc czy układając na szczotkę. Lubimy nadawać im objętości za pomocą kosmetyków oraz fantazyjnego cięcia. Swój wygląd odświeżamy poprzez farbowanie, odmładzając twarz np. dzięki refleksom. A kiedy planujemy nagle zmienić wizerunek, wystarczy nadać im zupełnie nowy kolor.

Włosy są naszą największą ozdobą, toteż staramy się zawsze o nie dbać i panikujemy, gdy coś się z nimi dzieje. Zwłaszcza jeśli dochodzi do utraty włosów.  Niestety, na niektóre procesy nie mamy wpływu - siwe kosmyki lub wypadanie są nie do uniknięcia w pewnym momencie. Czy da się zwolnić tykanie zegara? Jak starzeją się włosy i co się z nimi dzieje w wieku 20, 30 i 40 lat? Przeczytaj, a potem dbaj i zapobiegaj, by jak najdłużej cieszyć się piękną fryzurą. 

Pielęgnacja włosów w wieku 20 lat. Naturalny kolor włosów a zdrowie

W wieku dwudziestu lat włosy przechodzą zazwyczaj najwięcej metamorfoz. Eksperymentujemy z długością lub koloryzacją, często stylizujemy fryzurę na gorąco. A kiedy lokówka, prostownica czy suszarka wchodzą do naszej rutyny, włosy stają się coraz bardziej suche, łamliwe i skłonne do rozdwajania się. Tu dużą rolę odgrywają także hormony. Zaburzenia tarczycy, anemia, nadmiar kortyzolu - te czynniki źle wpływają na ich kondycję. Z kolei zajście w ciążę w wieku 20 lat może sprawić, że fryzura stanie się gęsta i lśniąca. 

Od czego zależy kolor włosów wraz z wiekiem? 

Jak odmłodzić włosy? Najlepsze są najprostsze rozwiązania. Wystarczy zrobić sobie przerwę od stylizacji na ciepło. Postaraj się nie suszyć włosów suszarką i jak najrzadziej używać lokówki. Używaj mało inwazyjnych farb, na bazie naturalnych składników. Wybierz łagodne, wolne od siarczanów szampony i odżywki. Zawsze po umyciu wcieraj olejek w końcówki włosów. A co najważniejsze, chroń je przed czynnikami zewnętrznymi, czyli słońcem lub zimnem. Noszenie czapki zapobiega uszkodzeniom!

Pielęgnacja włosów w wieku 30 lat. Gdy zaczynamy powoli siwieć

Włosy zmieniają się co 7 lat - to nie mit! Niestety, z każdą dekadą nieco się przerzedzają i odrastają coraz wolniej. Po 30-stce zaczyna się ich proces starzenia, dlatego pojawia się też więcej siwych kosmyków. To naturalny proces. Wiele z nas dopiero wtedy decyduje się na pofarbowanie naturalnego koloru.

Po pierwsze, nie panikuj - zacznij przyjmować suplementy. Na stan fryzury znacząco wpłynie witamina B, która odżywia i dotlenia skórę głowy. Ten składnik jest zawarty w produktach pełnoziarnistych, mięsie, owocach morza oraz ciemnych sałatach i warzywach. Jeśli nie musisz, nie myj włosów częściej, niż co drugi dzień. Nadmierne mycie usuwa naturalnie wytwarzane przez skórę głowy sebum, które odżywia skórę głowy, a przy tym pomaga utrzymać włosy w zdrowiu. Wyjątkiem są osoby z przetłuszczającymi się włosami. Masz problem z wypadającymi i cieńszymi lokami? To dobry moment, żeby zacząć suplementować biotynę - ten składnik wzmocni włosy i sprawi, że pojawią się nowe, "baby hair". 

Pielęgnacja włosów w wieku 40 lat. Wypadanie włosów

Zbliżająca się menopauza to czynnik, który nie jest obojętny wobec włosów. Po 40-stce ciało przechodzi liczne, fizyczne zmiany, by dostosować się do częstych skoków hormonalnych. Włosy mogą coraz bardziej wypadać i mocno się przerzedzić, zdarza się, że to prowadzi do miejscowej łysiny. Przyczyną jest zmniejszona ilość estrogenu i progesteronu. Niski poziom tych hormonów osłabia cebulki i włosy, sprawiając, że są cienkie oraz pozbawione blasku. Co zrobić, żeby nie zbierać garści kosmyków po każdym prysznicu czy uczesaniu? 

Gdy starzeją się włosy. Co robić?

Częstą przyczyną problemów z włosami są leki regulujące hormony. Mogą osłabić strukturę włosów oraz powodować ich łamliwość i wypadanie. Warto porozmawiać ze swoim lekarzem na temat zmiany leku na mniej inwazyjny. Kluczowa jest także pielęgnacja - maski regeneracyjne lub kosmetyki o jak najmniejszej zawartości chemikaliów, a także dieta, która wpłynie na stan włosów.