Czy stoimy u progu wojny kulturowej? Ludzie stają się coraz bardziej radykalni i znajdują sobie niewidzianych wrogów. Jak bumerang wraca do nas historia, która wydarzyła się w Salem. W 1692 roku powieszono 18 osób pod zarzutem uprawiania "czarnej magii i kontaktów z diabłem". To efekt polowania na czarownice, które ogarnęło Europę w XIV wieku i trwało do XVIII wieku. Posądzone o czary kobiety były poddawane niezwykle brutalnym torturom. Przypalano je ogniem i płonąca siarką, rozciągano ich ciała przy pomocy sznurów. Najsłynniejszy był jednak proces na kontynencie amerykańskim. Zaczęło się pod koniec 1691 roku, kiedy córka miejscowego pastora i jej kuzynka dostały dziwnych konwulsji. Twierdziły, że został na nie rzucony urok. Winne miały być żebraczka, starsza kobieta i czarnoskóra niewolnica. Objawy choroby zaczęły pojawiać się jednak u innych mieszkanek. Liczba oskarżonych o czarną magię rosła lawinowo. Histeria szybko się rozprzestrzeniła. Sąsiedzi oskarżali sąsiadów, mężowie żony, rodzice i dzieci oskarżali siebie nawzajem. Przed sądem stanęło 80 osób. Wśród oskarżonych znaleźli się też mężczyźni. Między 10 czerwca i 19 października 1692 na szubienicy powieszono 19 osób, głównie starsze i ubogie kobiety.

The Magic Circle. Obraz: John William Waterhouse (1886)


Autorka książki "Czarownice, Salem, 1692" Stacy Schiff rzuca na tę wstrząsającą historię nowe światło. Laureatka Nagrody Pulitzera analizuje psychologię tłumu, mechanizm "kozła ofiarnego" i tłumaczy, co sprawiło, że doszło do tylu procesów kobiet: 

Stacy Schiff przedstawia trudy nastoletniego życia w purytańskiej społeczności. Wyjaśnia zasady surowej wiary, położenie kolonistów, którzy znaleźli się na granicy „odludnej, kamienistej, jałowej, krzaczastej i porośniętej puszczami dziczy”. Wydobywa lęki pierwszych Amerykanów, by rewelacyjnie zestawić je z dzisiejszymi niepokojami. W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. - czytamy w informacji prasowej.
 

Książka jest już dostępna w sprzedaży i kosztuje ok. 44 złotych.