Stosowanie olejków do twarzy dla niektórych z nas stało się niemal religią. Skóra może odnieść mnóstwo korzyści z ich aplikacji, bo zawierają witaminę E, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, fitoestrole, przeciwutleniacze, czyli związki, które regulują funkcjonowanie skóry, działają przeciwzapalnie i hamują procesy starzenia. Regenerują płaszcz lipidowy i łagodzą podrażnienia. Naturalne oleje są też doskonałym nośnikiem składników aktywnych, takich jak witamina C czy retinol. Korzystając z wiedzy ekspertów, postanowiłyśmy rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości związane z tym tematem.

Ten olejek jest hitem na TikToku! Dogłębnie nawilża, zmniejsza widoczność blizn i rozstępów oraz zawiera wyciągi z roślin i witaminy. Kosztuje tylko 25 złotych >>

Jak stosować olejki do twarzy w codziennej pielęgnacji?

Jak stosować olejki do twarzy, żeby do maksimum wykorzystać ich dobroczynne właściwości oraz nie zaszkodzić skórze? Jako ekstremalnie tłuste kosmetyki, trzeba sięgać po nie ostrożnie, biorąc pod uwagę swój typ cery, w przeciwnym razie może dotknąć cię bolesny w skutkach wysyp. I tak, cera sucha, dojrzała i wrażliwa polubi się z wieloma olejkami (np. olej z pestek winogron, z olejem makadamia), ale trądzikowej należy poświęcić więcej uwagi. Unikaj oleju kokosowego (choć wiemy, że jest bardzo popularny), a zamiast niego sięgnij po olej arganowy.

Oleje do pielęgnacji możesz wprowadzić na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich, to:

  • dwuetapowe oczyszczanie twarzy,
  • olejowanie na krem,
  • aplikowanie stężonych olejków bezpośrednio na wypryski (na przykład olejku z drzewa herbacianego).

Jeśli bardzo obawiasz się „wysypu”, postaw na demakijaż olejkiem - rewelacyjnie oczyści skórę, a po zmyciu ciepłą wodą z odrobiną żelu czy pianki, nie pozostanie po nim ślad.

Najpierw olejek czy krem?

W jakiej kolejności powinno nakładać się olejek na twarz? Dermatolożka gwiazd dr Renée Rouleau zwraca uwagę, że są to substancje okluzyjne, które zamykają wilgoć w skórze. Oznacza to, że same z siebie nie nawadniają cery. Do tego służą humektanty, czyli składniki wiążące wodę, które można znaleźć w serach i kremach (np. kwas hialuronowy). Specjalistka radzi, by olejki stosować razem z nimi. „Wieczorem po umyciu twarzy, przetrzyj ją tonikiem bez alkoholu (możesz pozostawić ją lekko wilgotną dla jeszcze lepszego nawilżenia) i na to nałóż serum, a następnie krem nawilżający. Potem wklep (nie wmasowuj) od jednej do trzech kropel oleju w skórę” – tłumaczy dr Rouleau. Możesz też rozetrzeć w dłoniach parę kropel olejku i delikatnie przycisnąć do twarzy. Jakie kosmetyki wybierać? Serum powinno zawierać kwas hialuronowy o różnej masie cząsteczkowej, co zapewnia skuteczną penetrację składnika aktywnego w głąb skóry, np. Apot.Care Hyaluronic albo The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5.

Zobacz też: Serum z kwasem hialuronowym - jakie wybrać?

Krem dobierz według własnych potrzeb, natomiast olejek powinien być zimnotłoczony, bo tylko wtedy obecne w nim substancje wykażą aktywne działanie. My jesteśmy fankami olejków polskiej marki Oio Lab, których formuły zawierają składniki najwyższej jakości pozyskiwane zaawansowanymi metodami laboratoryjnymi – dzięki temu zachowują pełnię swoich odmładzających właściwości. Świetna jest na przykład botaniczna kuracja 7 Wonders, która poprawia napięcie i koloryt cery.

Stosując kosmetyki w kolejności: serum, krem, olejek, dostarczysz skórze maksymalnej dawki nawilżenia. Jednak uwaga – to strategia dobra dla cery suchej lub dojrzałej. Jeśli masz tendencję do zaskórników i krostek, bezpieczniejszą opcją jest schemat numer dwa, czyli…

Olejek do twarzy zamiast kremu

Przy cerze tłustej i mieszanej lepiej jest zrezygnować z dodatkowej warstwy okluzyjnej w postaci kremu, i olejek nałożyć bezpośrednio na serum (możesz też wspomóc się naturalnym hydrolatem np. z kwiatów róży). Użyty w takim przypadku produkt powinien być niekomedogenny i lekki, aby nie obciążyć cery. Sprawdzi się olej jojoba, olej z dzikiej róży albo specjalna mieszanka przeznaczona do cery problematycznej, np. Dr Hauschka Clarifying Day Oil. Olejek uwielbiany przez redaktorów beauty przywraca skórze równowagę i reguluje wydzielanie sebum.

Dodawanie olejku do kremu

Istnieje jeszcze opcja numer trzy, czyli dodanie kilku kropel wybranego olejku do kremu. W ten sposób wzbogacisz odżywcze właściwości kosmetyku i skrócisz czas swojego rytuału pielęgnacyjnego. Uwaga: olejki najlepiej mieszają się z równie treściwymi kremami na bazie innych tłuszczów (np. masła shea). Unikaj dodawania olejków do lekkich kremów o żelowej konsystencji i przewadze wody. Między innymi z tego powodu to trik dobry dla skóry suchej, która wymaga bardziej odżywczych formuł.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Into The Gloss (@intothegloss) Wrz 20, 2019 o 2:06 PDT

Jak stosować oleje do twarzy, aby uniknąć nagłego wysypu?

Nie ma nic gorszego, niż niespodziewany wysyp pryszczy – a to może się zdarzyć, jeśli za mocno obciążysz skórę zbyt okluzyjnymi kosmetykami. Dlatego pamiętaj, by stosując olejki, niezależnie od swojego typu cery dokładnie ją oczyszczać i regularnie stosować peelingi. Złuszczanie martwych komórek naskórka zapobiega ich gromadzeniu się na powierzchni skóry i zatykaniu ujść gruczołów łojowych. Stosuj oczyszczanie dwuetapowe, które pozwala w skuteczny, ale łagodny sposób pozbyć się zanieczyszczeń lipofilnych i hydrofilnych. W ramach peelingu, sięgaj po te enzymatyczne lub wybieraj preparaty z kwasami.

Sprawdź też:

Jak często robić peeling, aby cera wyglądała zdrowo?

Kwasy na twarz – jak stosować w domu?