Jak rozpoznać socjopatę? Jakie są jego cechy charakterystyczne? Jak socjopaci zachowują się w związkach?

Kim są socjopaci?

Socjopatia należy do grupy dysocjalnych zaburzeń osobowości, powstałych w wyniku nieprawidłowego ukształtowania psychiki i powielania błędnych wzorców. Socjopaci nie potrafią tworzyć stałych relacji, nie rozumieją emocji odczuwanych przez innych oraz są bardzo egocentryczni.

Socjopata jest skoncentrowany wyłącznie na swoich potrzebach i odczuciach. Ignoruje wszelkie normy społeczne i ogólnie przyjęte zasady, chyba że stosowanie się do nich może przynieść mu jakieś korzyści. Jego osobowość ułatwia mu osiąganie określonych przez niego celów, a brak skrupułów pozwala na błyskawiczne pięcie się po ścieżkach kariery. Socjopata nie zawaha się zaszkodzić drugiej osobie, jeśli czyn taki przyniesie mu wymierne korzyści.

Socjopaci to ludzie bardzo bystrzy i spostrzegawczy. Uważnie obserwują swoje najbliższe środowisko, zgrabnie wychwytując słabości innych ludzi. Dzięki tej umiejętności są w stanie w dogodnym dla nich momencie pozbyć się niemal każdej osoby, stojącej im na drodze do realizacji celu.

Jak rozpoznać socjopatę?

Jak rozpoznać socjopatę wśród znajomych i przyjaciół? Nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Osoby posiadające ten rodzaj zaburzenia osobowości bardzo dobrze maskują swój chłód i obojętność. Często przez swoje otoczenie postrzegani są jako sympatyczni, uprzejmi i kulturalni ludzie, podczas gdy w rzeczywistości są zimni i wyrachowani.

Socjopatę można rozpoznać dopiero w momencie, gdy straci nad sobą panowanie lub nie zależy mu, by dłużej ukrywać swoje prawdziwe ja. Nawet najlepsi psychiatrzy mają czasem problem z postawieniem jednoznacznej diagnozy, głównie ze względu na niejednoznaczność zachowań socjopatów. Ludzie, posiadający zaburzenia dyssocjalne są szalenie spostrzegawczy. Poprzez obserwację uczą się odpowiednich zachowań i odgrywają je niemal perfekcyjnie.

Na co więc zwracać uwagę? Socjopatę oprócz utraty panowania nad sobą zdradzić mogą również oczy oraz mimika. Jeśli osoba, którą podejrzewasz o posiadanie podobnych zaburzeń śmieje się, płacze lub odczuwa inne silne emocje, powinny one objąć również jej oczy. Szczery uśmiech zmienia kształt oka sprawiając, że wydaje się ono optycznie mniejsze. Wokół oczu pojawiają się również zmarszczki mimiczne i tzw. kurze łapki.

Socjopata - cechy charakterystyczne

Rozpoznanie socjopaty jest niezwykle trudne, zwłaszcza w przypadku, gdy stara się on tobą manipulować i kreuje swoją postać. Istnieje jednak zestaw cech, które w połączeniu ze sobą mogą świadczyć o skłonnościach socjopatycznych. Jakie są cechy charakterystyczne dla socjopatów?

  • niewielka liczba znajomych, brak kontaktu z rodziną - wielu ludzi w życiu przedkłada jakość nad ilość, szczególnie w przypadku doboru przyjaciół. Jeśli jednak poznajesz człowieka, który nie może pochwalić się żadnymi znajomymi, a wszyscy byli przyjaciele "są źli i zdradzieccy", może to być sygnał ostrzegawczy.
  • kłamstwo i manipulacja - socjopaci to prawdziwi mistrzowie bajkopisarstwa i opowiadania historii. Najchętniej mówią o swoim życiu, często korzystając z przesadnie pompatycznego lub humorystycznego tonu. Ich opowieści zazwyczaj są bardzo rozwleczone i zawierają w sobie najdrobniejsze szczegóły, łącznie z kolorem skarpet, które mieli na sobie danego dnia. Większość z tych historii jest jednak całkowicie wyssana z palca, a ilość drobnych detali dobitnie o tym świadczy. Pamięć ludzka nie jest bowiem w stanie zapisać i przetworzyć takiej ilości szczegółów, jaka pojawia się w opowieściach socjopatów.
  • wybujałe ego - osoby z zaburzeniami dyssocjalnymi charakteryzuje mania wielkości oraz przerost ego. Są oni przekonani o własnej wspaniałości, sprycie i inteligencji. Z tego względu negatywnie reagują na krytykę i nieprzyjemne słowa, w ogóle nie biorąc ich pod uwagę. Bardzo często socjopata jest osobą wyniosłą, patrzącą na innych z góry.
  • osaczanie oraz przerzucanie winy - socjopata to człowiek, który doskonale wyłapuje słabości drugiej osoby. Wie dokładnie gdzie nacisnąć, by zabolało i w jaki sposób sprawić, że zwątpisz w sens swojego istnienia. Za pomocą manipulacji jest on w stanie zmusić drugą osobę do całkowitej zmiany swoich poglądów, a nawet wmówić jej szaleństwo. Bardzo często korzysta również z metody biernej agresji, polegającej na przerzuceniu winy na współpartnera rozmowy. Sam nigdy nie odczuwa żalu, nie ma wyrzutów sumienia i nie czuje się winny żadnemu konfliktowi.
  • przemoc fizyczna oraz psychiczna - socjopaci bardzo często uciekają się do przemocy, choć rzadko wykorzystują do tego siłę fizyczną. Są mistrzami biernej agresji, manipulacji i obracania poufnych informacji przeciwko ich nadawcy. Bez wahania wykorzystują każdą okazję do upodlenia drugiej osoby, jeśli tylko przyniesie im to jakieś korzyści. Niejednokrotnie pozytywny dla nich może być sam fakt upokorzenia, ponieważ dzięki temu mogą podbudować swoje ego.

Socjopata w związku

Socjopata to osoba, którą bardzo ciężko przejrzeć i zdemaskować. Szczególnie trudne jest to na początku znajomości, gdy osoba o tym zaburzeniu stara się zataić przed tobą swoją prawdziwą osobowość. Jak zachowują się socjopaci w związku?

Na początku są niezwykle szarmanccy, uprzejmi i otwarci w wyznawaniu uczuć. Pierwsze wielkie słowa padają szybko, deklaracji jest coraz więcej, a emocje rosną wręcz w nieprawdopodobnym tempie. Wszystkie te wielkie gesty, piękne sformułowania i recytowane wiersze są jednak wykalkulowaną manipulacją. Celem socjopaty jest bowiem jak najszybsze usidlenie upatrzonej przez niego ofiary i emocjonalne przywiązanie jej do siebie.

Kolejnym krokiem jest zburzenie jej poczucia własnej wartości i całkowite uzależnienie od swojej bliskości. Socjopaci w bardzo delikatny, niemal niedostrzegalny sposób wpływają na swoją wybrankę poprzez różne sugestie. W ten sposób chcą zniszczyć jej pewność siebie i sprawić, że ze strachu przed opuszczeniem będzie robić wszystko, czego się od niej wymaga.

Związki z socjopatami to swoista parabola, przeplatana zapewnieniami o wielkim uczuciu i atakami często nieuzasadnionej agresji. Taka relacja nosi znamiona toksycznego związku i na dłuższą metę może być bardzo destrukcyjna.